رسته‌ها

زن و عشق در دنیای صادق هدایت

زن و عشق در دنیای صادق هدایت
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 21 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 21 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
درباره ى صادق هدايت بسيار خوانده و شنيده ايم. تحليل گران نيز هر يك زواياى مختلف داستانهاى او را تحليل كرده اند. اما از آنجا كه هدايت جزء نويسندگان ماندگار تاريخ ادبيات ايران و جهان است، همچنان گوشه هاى تازه اى در داستانهايش يافت مى شود كه باز هم نياز به يك بازنگرى و تحليلى ديگر دارد. اين مهم را بدون آنكه شباهتى به تفسيرها و توجيهاتى كه تا كنون در مورد هدايت شده، داشته باشد، محمود كيانوش شاعر، نويسنده و پژوهشگر به عهده گرفته است.
محمود كيانوش در كتابى با عنوان زن و عشق در دنياى هدايت به بررسى زن در نوشته ها و نانوشته هاى مى پردازد. كيانوش مى گويد: در زندگى هر مردى چهار زن وجود دارد. مادر، خواهر، همسر و دختر. هدايت در داستانهايش بزرگترين جاى خالى را به مادر داده است. در بوف كور مى نويسد: عمويم پيرمردى بود قوزكرده، عباى زرد پاره اش روى دوشش بود، پلكهاى ناسور سرخ و شكرى داشت. يك شباهت دور مضحك با من داشت. مثل اينكه عكس من روى آينه دق افتاده باشد. من هميشه شكل پدرم را پيش خودم همين جور تصور مى كردم. هدايت در واقع در اين نانوشته پدر را غصب كننده ى مادر مى داند. فضاى داستانها از حضور مادر در مقام «صاحب بهشت كودكى انسان» خالى است و در اين جاى خالى است كه مردهاى كودك مانده ى طبقه ى مرفه يا اشراف با عقده هايشان سرگردانند و خودكشى يا معشوق كشى و يا هردوكشى مى كنند. نكته ى جالبى كه ديگران هم به آن اشاراتى كرده اند و شايعاتى نيز در كنار آن ساخته اند، وجود زن به عنوان معشوق در زندگى واقعى و در داستانهاى هدايت است. كيانوش مى گويد، از نظر هدايت زن با زيبايى اش وقتى پرستيدنى است كه دست نيافتنى باشد. چنانكه معشوقه در غزل كلاسيك دست نيافتنى است. بنابراين عشق در رمانهاى او «عشق غزلى» است. مولوى مى گويد: گفتيد يافت مى نشود، جسته ايم ما / گفت آنكه يافت مى نشود، آنم آرزوست. يعنى آنچه دست يافتنى است خواستنى نيست. داش آكل يكى ديگر از اين نمونه هاست. جوانمرد وكيل و وصى حاجى، عاشق دخترى در پشت پرده با دو چشم سياه گيرا مى شود و سرانجام بر سر آن دو چشم سياه جان مى بازد. اما به دختر دست نمى يابد. آه از آن نرگس جادو كه چه بازى انگيخت / واى از آن مست كه با مردم هشيار چه كرد! زن اثيرى و لكاته در بوف كور نيز حكايت از همان خواستنى هاى دست نيافتنى دارد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
522
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
۱۳۹۷/۰۲/۱۴

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی زن و عشق در دنیای صادق هدایت

تعداد دیدگاه‌ها:
1
کتابی است جالب و ارزشمند در باره ویژگی های زندگی صادق هدایت از نگاه نویسنده و شاعری که خود بسیار صادق و صمیمی بود و از شهره شدن بیهوده دور. محمود کیانوش این کتاب را سال هایی نوشت که جوانان به خواندن این گونه آثار نیاز داشتند ولی در ایران گویا اجازه نشر نیافت.
PDF
زن و عشق در دنیای صادق هدایت
4 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.