با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

دو فیلسوف شرق و غرب: صدرالمتالهین و انیشتین

نویسنده:
كمتر مُبلغ و واعظی توفیق یافته كه همچون مرحوم استاد راشد برای حدود سه دهه در رادیو سراسری به ایراد سخنرانی مذهبی بپردازد و در گذر زمان پیوسته برشمار شنوندگان و علاقه‌مندانش افزوده شود و با وجود این نفوذ معنوی، باز همچنان واعظ ساده‌ای بماند، در حالی‌ كه در علوم اسلامی دست داشت و از استادان مسلم فلسفه اسلامی در سطوح بالا بود. اخلاص و نیت بی‌شائبه این روحانی دانشور كه به تأسی از پدر بزرگوارش مرحوم حاج آخوند ملاعباس تربتی با لحنی گرم، دردمندانه هر هفته سخنرانی می‌كرد، سبب می‌شد حرفهای برآمده از جانش، بردل شنوندگان بسیارش بنشیند و به سهم خود در گسترش اخلاق و معنویت در جامعه مؤثر واقع شود.
او علاوه بر سخنرانی، هرگاه كه نیازی می دید، دست به قلم می‌برد و در موضوع مورد نظر به بحث و بررسی می‌پرداخت كه كتاب «دو فیلسوف شرق و غرب:صدر‌المتالهین و اینشتین » یكی از آنهاست. او در مقدمه این اثر می‌نویسد:
« این نامه كه به خوانندگان گرامی تقدیم می‌شود، شرح دو نظریه فلسفی است: یكی نظریه«حركت در جوهر»كه یك نفر فیلسوف شرقی «صدر‌المتالهین» شیرازی آن را اظهار داشت و با دلایل عقلی به اثبات رسانید. دیگری نظریه
«نسبیت عامه» كه یك نفر فیلسوف غربی « اینشتین» ریاضیدان مشهور زمان ما آن را با استدلالات ریاضی اثبات نمود واز این جهت به نام وی شهرت یافت.»
این كتاب با مقدمه ارزشمند فیلسوف و متأله نامدار استاد بزرگوار آقای دكتر سیدحسین نصر آغاز می‌شود. ایشان در مقدمه خود نوشته‌اند: «استاد راشد مردی كاملاً اخلاقی و معتقد به اصول و واعظ كم‌نظیری بود كه سخنانش از دل برمی‌آمد و كلماتش همواره توأم با حقیقت و صداقت بود. او عالمی بود پرتوان با دانشی وسیع، نه تنها در زمینه علوم نقلی و دینی ، بلكه در علوم عقلی و مخصوصاً فلسفه. او از افراد نادری بود كه هم واعظ بود و هم فقیه و حكیم و فیلسوف؛ هم فرهیخته و هم وارسته.
او علاوه بر احاطه كامل به معارف اسلامی، مانند تعداد دیگری از علمای اسلامی به تمدن جدید و علوم و فلسفه‌های غربی نیز توجه داشت و می‌كوشید تا خود را با دانشهای جدید آشنا سازد و دراین امربا كوشش فراوان مبادرت ورزید. علاقه مرحوم راشد به درك تفكر غربی و مقایسه آن با اندیشه اسلامی دراین كتاب كاملاً آشكار است.

» کتابناکهای مرتبط:
ابن عربی، سفر بی بازگشت
انس التائبین وصراط الله المبین (جلد اول)
اندیشه های کلامی شیخ مفید

نسخه ها
4.7 / 5
با 10 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۶/۱۰/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
behdad1970
Member
یه نکته مهمی که فراموش کردم بگم اینکه در مقدمه بالا نوشته که نویسنده کتاب به مدت 3 دهه در رادیو سخنرانی میکرده در صورتی که این کتاب چاپ سال 1318 هست و هنوز رادیو افتتاح نشده است! همینطور که همه ما مطلع هستیم رادیو در اواخر پادشاهی رضا شاه بزرگ یعنی در حدود سالهای 1319 و 1320 توسط مهندسین اگر اشتباه نکرده باشم تاسیس و راه اندازی میشود
به احتمال زیاد آپلود کننده محترم این کتاب را با چاپ های بعدی اشتباه گرفته است و صد البته که عکس کتاب هم مربوط به چاپ های بعدی هست و ربطی به این کتاب که ذز سال 1318 چاپ شده ندارد ای کاش آپلود کننده محترم نسخه جدیدتر کتاب را هم آپلود میکرد
نقل قول  
behdad1970
Member
این کتاب طنزه یا واقعی هست!؟ لطفا کسانیکه خوندن حتما نظر بذارن! آخه مگه میشه یه ملا رو با یه دانشمند فیزیک در کنار همدیگه قرار داد!؟
منکه شاخ درآوردم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You