رسته‌ها

دیوان اشعار حاج هادی اسدآبادی متخلص به روح‌القدس

دیوان اشعار حاج هادی اسدآبادی متخلص به روح‌القدس
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 13 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 13 رای
مصحح: ابوالحسن جمالی اسدآبادی

حاج سیدهادی روح‌القدس فرزند سیدطاهر بن سیدکاظم الحسینی اسدآبادی و مادرش سیده‌بیگم از سادات جلیل القدر حسینی است. تاریخ ولادت وی سال 1252 قمری بوده و در 21 ماه رجب 1346 هجری در سن 94 سالگی فوت می‌نماید و جنازه او را با تجلیل و احترام در مدخل راهرو بقعه امامزاده احمد در کوی سیدان اسدآباد دفن می‌نمایند. وی تحصیلات ابتدایی و مقدمات عربی را نزد مرحوم سیدصفدر پدر سیدجمال‌‌الدین اسدآبادی شروع و در این دوره با سیدجمال‌الدین هم‌مکتب و هم‌بازی بوده و سپس برای تکمیل تحصیلات عازم تهران می‌شود و به مدت هفت سال در مدرسه مروی تهران مشغول به تحصیل علوم متداول روز بوده و پس از کسب اجازه اجتهاد در امور شرعیه از پیشوایان وقت اسدآباد مراجعت و خانه وی ملجأ و مرجع ارباب رجوع واقع و عمری را با تقوا و احترام می‌گذراند. در این کتاب دیوان اشعار این شاعر و ادیب و فقیه آورده شده است. دو نکته در این دیوان نمایان است که این دو موضوع او را سخت ناراحت کرده است؛ اولی روش سیدرکن‌الدین پسر ارشد اوست که از روال کار او ناراضی بوده و در ادبیه‌ای او را نکوهش می‌نماید و دومی مسئله چند غزل خوب شاعر است که حسنخان سرتیپ افشار بانی چاپ کتاب ریاض العارفین تألیف رضاقلی‌خان هدایت از او می‌گیرد که در این کتاب چاپ کند و ناجوانمردانه تخلص آنها را از روح‌القدس به طالب عوض کرده و در مقدمه کتاب آنها را به نام خودش به چاپ می‌رساند. این کار شاعر را بی‌نهایت آزرده و رنج می‌دهد به اندازه‌ای که در ادبیه‌ای حسنخان را هجو و در چند غزل او را دزد اشعار خود معرفی می‌نماید.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
164
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1396/05/14

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی دیوان اشعار حاج هادی اسدآبادی متخلص به روح‌القدس

تعداد دیدگاه‌ها:
1
وجود این کتاب حد اقل گُمانه رنی های نادرست مبتنی بر زادگاه سید جمال الدّین اسد آبادی در افغانستان و یا بلاد دیگر را ازبین می برد و مخَّقَق می سازد که او بدون تردید اهلِ اسد آباد همدان بوده
است، نویسنده ی این کتاب نیز پسر عمه ی سید جمال الدین اسدآبادی است، سّیِّد هادی اسدآبادی اشعار بسیار زیبائی سروده و شایان توجّه و بسیار زیبا می باشند. از صفحه 24 همین کتاب:
برخیز تا نگفته مؤذّن صَلای صبح
آماده باش چون دگران برای صبح
خواب صَبوح موجب حرمان و نکبت است
شرمی بکن چه نرم کنی مُتَکّای صبح
با مرد صبج خیز نشین وقت صبح تا
با لفظ حق بیان کندت ماجرای صبح
پیش از صباح رو بطلب هرچه بایدت
تا هرچه بایدت رسدت از قَفای صبح
دردی که هر طبیب زِ درمانش عاجز است
بَهرَش مجوی هیچ دوا جز دوای صبح
رین نکته ها گذشته بُرو ترک خواب کن
محروم می شوی به عَبَث از صفای صبح
روح القدس به اهلِ زمین فیض می برد
بنگر چِسان نشسته ابر باد پای صبح
دیوان اشعار حاج هادی اسدآبادی متخلص به روح‌القدس
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک