رسته‌ها
گاهشماری در ایران قدیم
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 41 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 41 رای
گاه‌شماری در ایران باستان به انواع گاه شماری‌هایی که در ایران پیش از اسلام رایج بوده‌، گفته می‌شود. گاه‌شماری ایرانی و سیر تحولی آن بی‌گمان یکی از پیچیده‌ترین و بحث‌‌انگیزترین مباحث ایران‌شناسی در سدهٔ گذشته بوده‌است.
ظاهراً از دیر باز در ایران باستان، زمان تاجگذاری پادشاه، به عنوان آغاز تقویم به حساب می‌آمد، و سال‌ها، بعد از پادشاهان نامگذاری می‌شدند. با آغاز پادشاهی هر پادشاه سال را شماره می کردند و ظاهراً برای اشاره به سالی خاصی می گفتند سال چندم از پادشاهی فلان پادشاه. برای مثال، می‌گفتند: “پنجمین ماه از هفتمین سال حکومت اردشیر”. این شیوهٔ گاه‌شماری تا پایان دورهٔ ساسانیان ادامه داشته‌است. در مورد روزها هم به شمارهٔ آن روز اشاره می کردند. مثلاً در کتیبه بیستون از داریوش یکم چنین آمده‌است «از ماه اَنامَکَه (بی نام) سیزده روز گذشته..»
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
395
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
farshid_ett
farshid_ett
1396/04/27

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی گاهشماری در ایران قدیم

تعداد دیدگاه‌ها:
2
حماسه ای دیگر از پفیوزیسیون!!!
دیشب پاچه خوار مشهور و نامدار ترامپ، امیرعباس فخرآور نوه خواهر رضا شاه (به قول ایشون)، در اعتراض به اعدام روح الله زم، بعد یک خطبه منبری اعلام داشتند: که ای خامنه ای قاتل! در جلسه کنگره ملی ایرانیان قرار برین شد که ما تقویم خرافاتی شمسی را برداریم و بجایش تقویم ایرانی بگذاریم. بترس خامنه ای!!!
اما لازم هم نیست به مبدا شاهنشاهی برگردیم. ناسلامتی من عقل کل هستم! ترامپ به من لقب توماس جفرسون ایران رو داده! بعد ایشون مبدا به شاهی رسیدن دیاکو، اولین شاه ماد، رو برگزید و گفتند: مشکل بزرگ تقویم شاهنشاهی این است که باعث گیج شدن مردم شد چون با تاریخش با تقویم قبلی تناسب نداشت.
اما تقویم من، توماس جفرسون ایران و نواده رضاشاه کبیر، این مشکل رو رفع کرده. سال به تخت نشستن دیاکو به شیوه دمکراتیک و انتخاب مردم مبدا تقویم میگرد و سال 1399 به ان تقویم 2699 میشه طبق محاسبات من و بچه های خوب کنگره ملی. بنابرین ما ابان خونین 98 رو میتونیم بعد عوض کردن تقویم باز هم آبان 98 بگیم. وای خدا! عاشق جادوی ریاضیاتم!
البته که در عشق امیر جان به ریاضیات شکی نیست ولی کسی میتونه به نواده رضاشاه کبیر نامه بده که چرا وقتی من سال به تخت نشستن دیاکو، 727، رو من به علاوه 2021 میکنم 2748 بدست میاد!!! ایشون 678 رو، اواخر سلطنت دیاکو، رو مبدا تقویم خودش قرار داده و به عنوان سال تاجگذاری دیاکو به ملت غیور ایران قالب کرده است تا خرافات رو برچیند!
درود بر غیرت این مرد بزرگ!
هم میهن ارجمند
بهتر است وقت خویش را با اپوزسیون های پوشالی و صادراتی مانند این جناب تلف کنیم ماموریت ایشان تخریب اپوزسیون و به سخره گرفتن آن است
نباید اجازه داد رژیم اسلامی قوانین بربریت خویش را ادامه دهد و ما را سرگرم حواشی بی ارزش سازد
دیروز بهترین فرزندان ایران و امروز قتل عمد روح الله زم و ارسلان رضایی و فردا شاید فرزندان دیگر ایران که تصمیم گرفتند بجای بی تفاوتی مبارزه با خرافات، ستمگر، رژیم های غیرملی و ضدایرانی پیشه کنند.
گاهشماری در ایران قدیم
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک