Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

خشم و هیاهو

خشم و هیاهو

نویسنده:
برنده جایزه نوبل

خشم و هیاهو اولین رمان بزرگ ویلیام فاکنر است و به عقیدهٔ بسیاری از صاحب‌نظران به عنوان بهترین اثر او شناخته می‌شود که بیشترین نقد و بررسی را در میان آثار فاکنر به خود اختیار داده‌است.

نقد و بررسی
خصوصیت تکنیکی برجستهٔ خشم و هیاهو استفاده از چهار نگاه مختلف در روایت فروپاشی خانوادهٔ کامپسون است. از ذهن ناتوان بنجی به ذهن وسواسی کونتین و سپس حرکت به ذهن متفاوت و یا بی‌اندازه وسواسی جیسون و در آخر نیز به سوی دنیای عینی دیلسی. به این ترتیب حرکت خواننده را در این رمان، حرکتی از ساده‌لوحی و معصومیت به سوی روشنگری فزاینده می‌یابیم.

مقایسه سه برادر
حالات ذهنی سه برادر، سه وجه کاملاً متفاوت تأویلی را فراهم می‌کند:

۱- از نگاه شعر، بخش بنجی سرشار از نوعی شعر بدوی است، شعری که با تأثیر حسی فراوان به طور مستقیم ارائه می‌شود ولی از حداقل درک‌پذیری برخوردار است. بخش کونتین نیز سرشار از شعر است، شعری حساس ولی عصبی و نومیدانه. در بخش جیسون در واقع شعری وجود ندارد و در آن جیسون خودآگاهانه ذهن خود را از وجود هر چیز غیرعملی پاک کرده‌است، ولی از دیدگاه دیگر این بخش را نیز می‌توان نوعی شعر به حساب آورد، زیرا بیان درخشان و عینی نثر، آن را تا مرز شعر جلو می‌برد.

۲- همچنین مفاهیم مختلف عشق نیز در این رمان قابل مشاهده‌است. بنجی عشق را در ساده ترین حالت خود را به نمایش می‌گذارد، عشق او به خواهرش کدی شدید است اما بدون تعمق است. به نظر او کدی بوی درخت می‌دهد. عشق کونتین به خواهرش خودآگاهانه و رسمی است. ا.حاضر است جان خود را فدا کند تا کدی از هیاهو این دنیای پردغذغه در امان باشد. اما علی‌رغم تمام تلاشی که او انجام می‌دهد که دیگران قبول کنند که او با کدی رابطهٔ جنسی داشته‌است، اما او صرفاً عاشق مفهوم بکارت است که در ذهن او با کدی تجلی می‌شود.

برخلاف عشق افلاطونی کونتین، جیسون نه تنها هیچگونه احساسی به کدی ندارد بلکه اصلاً نمی‌داند عشق چیست. برای او رابطهٔ تجاری آرمانی ترین نوع ارتباط است و اگر می‌توانست تمام روابط را با این نوع رابطه جایگزین می‌کرد.

عنوان کتاب
عناوین داستا‌ن‌های فاکنر اغلب ذهنی است و معنایی شخصی را برای خود دارد که به طور کامل نیز در رمان آشکار نمی‌شود. اما خشم وهیاهو در این کتاب کلیدی واقعی است، زیرا رمان با کشف این مضمون سروکار دارد که زندگی بی‌معناست و این مضمون با ابیات شکسپیر در نمایشنامهٔ مکبث که می‌گوید: «زندگی قصه‌ای است که توسط ابلهی روایت می‌شود، سرشار از خشم و هیاهو ولی پوچ» کاملاً هماهنگی دارد و همچنین با بخش نخستین داستان که شامل روایت بنجی است شباهت قابل توجهی دارد. بخش کونتین نیز پژواکی از عنوان رمان است. او فلسفهٔ مأیوس‌کنندهٔ پدر را آموخته‌است که انسان‌ها را صرفاً به شکل عروسک‌هایی ببیند که با خاک اره پر شده‌اند.

حق تکثیر: تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی‏‫، ۱۳۹۵.‬

» کتابناکهای مرتبط:
مادربزرگت رو از اینجا ببر!
Tarzan series 05 - Tarzan and the Jewels of Opar
در تبعید: سرگذشت تبعیدیان آلمان در دوران سلطه‌ی هیتلر - کتاب اول

نسخه ها
4.6 / 5
با 779 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 81
۱۳۸۸/۱۰/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
هیرکان
Member

برید حال کنید دوستان51 مگا بایت حجم دارد بتهوون جان!
نقل قول  
sahba5
Member
من واقعا نمیدونم وقتی شما یه کتابی رو ندارید برای چی اینجا معرفیش میکنید و ازش تعریف و تمجید میکنید؟
نگران اطلاعات عمومی ما هستین؟
یا میخواین دل مارو آب کنین؟
واقعا چرا؟
مسوولین رسیدگی کنن!
نقل قول  
mojiba00
Member
پدر گفت غم انگیزه مردم نمی توانند کاری انقدر وحشتناک بکنند . اصلا نمی توانند کاری بکنند که زیاد وحشتناک باشد حتی چیزی که امروز به نظرشان وحشتناک بوده فردا یادشان نیست .
پدر می گفت یک زمانی بود که ادم را از روی کتاب هایش می شناختند ؛ حالا که او را از روی ان کتاب هایی می شناسند که بر نگردانده است.


ویلیام فاکنر - خشم و هیاهو
نقل قول  
AAH95
Member
کتابهای ویلیام فاکنر رو میتونید با قیمت فوق العاده ارزونی با بهترین ترجه و چاپ از انتشارات نیلوفر خریداری کنید
من خودم خشم و هیاهو و آبشالوم آبشالوم رو خیلی ارزون از انتشارات نیلوفر خریدم
نقل قول  
Tarashe
Member
کتاب فوق العاده ایه
آرزوی ویلیام فاکنر برای چاپ رنگی کتاب برآورده شد
استیون راس و نوئل پولک بخش‌های مختلف این روایت داستانی را با توجه به تغییر زمان روایت رنگ بندی کرده‌اند
راس و پولک در این اثر 14 خط زمانی متفاوت در زندگی بنجی مشخص کرده‌اند و با رنگ‌های مختلف در درون کتاب این خطوط زمانی را نمایش داده‌اند. طیف رنگ‌ها نیز از سبز شروع می‌شوند و تا قرمز سیر را در بر می‌گیرند. اما بخش آخر کتاب به همان صورت گذشته باقی خواهد ماند و تغییری در رنگ آن بخش اعمال نمی شود. این کتاب‌ها در 1480 نسخه و در احترام به خواسته این نویسنده منتشر خواهند شد.

نقل قول  
...... پاکی یک حالت منفی و بنابراین مخالف طبیعت است!!این طبیعت است که آزارت میدهد و نه .......

خواهش میکنم اگه امکانش هست خشم و هیاهو با ترجمه صالح حسینی که شاید جزء شاهکارهای ترجمه در زبان فارسی باشه رو توی سایت بگذارید.
نقل قول  
hadiranar
Member
باید بخونم بعد نظر میدم ولی بسیار تعریفش رو شنیدم
نقل قول  
نگران سخت بودنش نباشید فقط قسمت اولش که از زبان یک دیوانه است کمی دشواره باقی بخش ها آسان و روان است
نقل قول  
sahar9302454
Member
منم تازه عضو شدم.ممنون
نقل قول  
من که نخوندم ولی یه نویسنده ی بزرگ الکی که بزرگ نمیشه
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You