رسته‌ها

س‍رن‍وش‍ت‌ اس‍ف‍ن‍اک‌ زب‍ان‌ ف‍ارس‍ی‌: ان‍ت‍ق‍ادی‌ ب‍ر ف‍ره‍ن‍گ‌ ل‍غ‍ات‌ و ت‍ع‍ب‍ی‍رات‌ م‍ث‍ن‍وی‌

س‍رن‍وش‍ت‌ اس‍ف‍ن‍اک‌ زب‍ان‌ ف‍ارس‍ی‌: ان‍ت‍ق‍ادی‌ ب‍ر ف‍ره‍ن‍گ‌ ل‍غ‍ات‌ و ت‍ع‍ب‍ی‍رات‌ م‍ث‍ن‍وی‌
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 31 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 31 رای
انتقادی بر فرهنگ لغات و تعبیرات مثنوی تألیف سیدصادق گوهرین

این نوشته نقدی است بر کتاب «فرهنگ لغات و تعبیرات مثنوی» اثر سیدصادق گوهرین که توسط دانشگاه تهران منتشر شده بود. نویسنده معتقد است با وجود اینکه مؤلف فرهنگ ادعا کرده «لغات مشکل که عدم توجه به آنها معانی اشعار را مبهم و نامفهوم می‌کند» جمع‌آوری کرده است، مانند فرهنگ‌نویسان به طور اعم کلیه لغات عادی و پیش‌پاافتاده مثنوی را تهیه کرده و به چاپ رسانیده است و به طوری که در این کتاب آمده، کتاب فرهنگ آکنده از غلط‌های دستوری و لغزش‌های عربی و فقهی و ... است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
simin
آپلود شده توسط: simin
۱۳۹۴/۱۰/۱۵
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
78
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی س‍رن‍وش‍ت‌ اس‍ف‍ن‍اک‌ زب‍ان‌ ف‍ارس‍ی‌: ان‍ت‍ق‍ادی‌ ب‍ر ف‍ره‍ن‍گ‌ ل‍غ‍ات‌ و ت‍ع‍ب‍ی‍رات‌ م‍ث‍ن‍وی‌

تعداد دیدگاه‌ها:
4
عرض ادب دتر صادق گوهرین استاد فقید ادبیات فارسی دانشگاه تهران متولد سال ۱۲۹۳ شمسی در شهر تهران است. او دانش آموخته ی ادبیات فارسی است و دکترای خود را در همان دانشگاه زیر نظر اساتید بزرگ همچون استاد فروزانفر و دیگران گرفته است. عنوان رساله ی دکترای ایشان : [شرح لغات و تعبیرات مثنوی ] است که در سال ۱۳۳۵ تصویب و در سال ۱۳۳۸ به اتمام و بچاپ رسیده است. این کتاب در ۹ جلد تدوین و چاپ شده و بصورت الفبایی است و تمام تعبیرات : عرفانی ،نجومی، طبی ، تاریخی ، جغرافیایی ، فلسفی ، کلامی و……… را که در مثنوی بکار رفته را شرح نموده است. این کتاب ، کاملترین فرهنگ تعبیرات مثنوی مولانا است. آقای محسن هنریار که از همشاگردی های دکتر صادق گوهرین در دوره ی دانشسرای عالی است و بعدها از مترجمین کتاب های داستانی اروپایی گردید و چندین کتاب نیز از ایشان انتشار یافته است در سال ۱۳۳۸ این نقد را بر کتاب استاد گوهرین نوشته است. البته نقد ایشان درخور نکات بسیار مهمی است که بعدها مورد توجه دیگران قرار گرفت. نکته اساسی اینجا است که بعلت قدمت انتشار و گمنام بودن شخص منتقد ، بسیاری از آن چندان اطلاعی نداشته که به وسیله سرکار خانم سیمین انتشار یافته است. با تشکر از ایشان. دکتر صادق گوهرین در سال ۱۳۷۴ و در سن ۸۱ سالگی در گذشت. کتاب شرح منطق الطیر او از بهترین شرح های این کتاب عرفانی است. خدایش رحمت کناد.
عطف به آن چه گفته شد، آقای هنریار بر فرهنگ لغات مثنوی تالیف آقای گوهرین ، مقاله ای انتقادی نوشته اند. سپاس
پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران : شناسگر رکورد ۱۱۳۰۹۸۶, ۱۱۵۴۸۲۶, ۱۱۶۴۴۱۰, ۱۳۳۶۰۰۷ شابک 1, 1, 1, 1 عنوان و نام پدیدآور م . هنر یار سرنوشت اسفناک زبان فارسی وضعیت نشر و پخش و غیره ۱۳۳۸ مشخصات ظاهری ۷۹ ص یادداشت کلی این کتاب انتقادی است بر کتاب فرهنگ لغات و تعبیرات مثنوی تالیف آقای سید صادق گوهرین یادداشتهای مربوط به عنوان و پدیدآور نوشته م . هنریار موضوع (اسم عام یاعبارت اسمی عام) مولوی جلال الدین محمد بن محمد ۶۰۴ - ۶۷۲ق . -- واژگان -- نقد و تفسیر رده بندی دیویی ۸ فا ۱ / ۳۱ ه ۷۳۹ س نام شخص به منزله سر شناسه - (مسئولیت معنوی درجه اول ) پدید آورنده نام شخص - ( مسئولیت معنوی درجه دوم ) گوهرین،صادق،۱۲۹۳ - ۱۳۷۴ ************************* پ.ن : آپلود کننده پیش از آپلود کتاب ، اطلاعات در باره کتاب و ملحقات آن را بررسی می کند و علاوه بر آن، مدیر محترم تایید کتاب، اطلاعات داده شده را بازبینی می نماید. کتاب حاضر در نسخه اصلی و قدیمی ،مجموعه ای کلی از تالیفات بوده که نام ، « آقای هنریار » به صورت دستخط در ابتدای مجموعه ذکر شده و نام آقای گوهرین بر جلد کتاب به صورت تایپی نقش بسته است، ( تصویر روی جلد از روی نسخه اصلی بارگذاری شده است.) از توجه و تذکرتان ممنون.
‫این کتابچه نوشته سید صادق گوهرین نیست،بلکه نوشته ای انتقادی است برکتاب فرهنگ لغات وتعبیرات مثنو ی نوشته وی،نویسنده این کتابچه خود را و.هنریار معرفی کرده وبه نظر من نوشته ای جالب توجه وواقعی است
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file