رسته‌ها
شناسائی زرتشت
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 700 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 700 رای
گفتارهایی به فارسی و انگلیسی درباره شناخت زرتشت و آئین او

گزیده ای از متن کتاب:
این داوری محققی است که زمانی دراز به روی اوستا و آیین کهن ایران کار کرده و استاد دانشگاه آکسفورد بود و چه زیبا، رسا و کامل گفته است. مسألۀ خداشناسی گاتایی، مسأله یی دشوار و دیر فهم و بغرنج نیست، بلکه چون جویباری لطیف و آرام، به هنگام مطالعه در ذهن می نشیند و در روح رسوخ پیدا میکند.
هنگامی که زرتشت در ژرفای ناپیدای زمان سخن می گفت کلامش برای شنوندگان سرشار از امید باور و اعتماد بوده است. اینک پس از هزاران سال هر کسی که از سر تعمق آنها را بخواند، صدایش را باهمان اعتماد طنین و ابهت میشنود .
های سی ام و چهل و پنجم یسنا دو سخن رانی زرتشت را عرضه می کنند و در همین قسمت است که زرتشت به سادگی و روشنی، از اهورامزدا سخن میگوید:
به گفتار من گوش کنید من از آن چیزهایی سخن می گویم که از برای زندگی همراه با آسایش این جهان، از راه نيك شایسته است. این طریق را من از مزدا آموختم. مزدایی که این جهان را آفرید و برزگران را چون پدری مهربان است. مزدایی که فریفته نشود و همیشه و همه جا نگران کار و کردار شماست. (یسنا ۴۵-۴)
و این در واقع حماسه جاودانی بشری است. گفته ها و پندها و آموزشهایی است لبریز از عشق و گروش به اخلاق، زیبایی و قدرت...
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
146
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hamid
hamid
1402/08/05

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی شناسائی زرتشت

تعداد دیدگاه‌ها:
59
[
مغلطه ی تعمیم جز به کل!چون چند نفر تازی مسلمان به سخن این زردشتی گوش کردند و از کشتن منصرف شدند دلیل نمیشه اون همه جنایات فراموش یا پاک بشه.....مهم اینه که اون خلفا و اون عوامل مهم اسلامی بر اجرای حکم جهاد تاکید کردند نه اینکه چند تا سربازشون از کشتن منصرف شدند....اگه واقعا تازی های مسلمان مَرد بودند بدون گرفتن جزیه (پول زور) میزاشتند زردشتیان زندگیشونو کنند و به گوشه و اطراف و بیابان ها و خارج از شهر هم تبعید و آوارشون نمی کردند...عزیز من هم مثل شما متاسفم برای این وقایعی که اتفاق افتاده ولی دیگه نمیشه مردم و نسل جدید رو گول زد.....ای کاش میشد و شما هم به هدفتون می رسیدید ولی اقسوس و صد افسوس....در ضمن اون کتاب تاریخ قم چندان هم معتبر نیست و بیشتر از 90 درصد مطالبش مربوط به کشاورزی و نوع کاشت محصولات و نوع زمین های قم در اون زمان و موقعیت جغرافیاییش هست نه یک کتاب معتبر تاریخی....و این کتاب تاریخ قم در برابر کتاب های طراز اولی همانند تاریخ طبری-ابن خلدون-ابن اثیر-ابن کلبی-واقدی ها-جنگ های مغازی و ...اصلا عددی نیست و به چشم نمیاد.[/quote]
به لحن پاسخگوییتان نمی پردازم که مودبانه نیست ولی این نقل قول را من در جهت ارایه مشتی از خروار آوردم تا بگویم تازیها چه جنایتهایی در کشور ما انجام دادند.
[quote='shaikh']دوستان از روی احساس قضاوت نفرمایید. من قسمتی از کتاب تاریخ قم که کتاب معتبریست را برای شما نقل می کنم تا خود درست را از نا درست به غربال تفکر جدا فرمایید:
..
نام او - مقطعه- بفارسی آجوبه است و او را آبجویه برای ان نام کردند که بر کنار آب واقع شده است... و در اسلام " مقطعه" نام نهادند و سبب آن بود که اصحاب و لشکر مهلب در آن وقت که قطری و اصحاب او بطبرستان بر مهلب زدند و براو غلبه کردند متفرق شدند و لشکر مهلب منهزم گشتند چون به مقطعه رسیدند پیری مجوسی را بر آن دیدند از اهل جدل و کلام و بحث. آن شیخ از ایشان پرسید که شما را چه مذهب و کیش و ملت است؟ گفتند مذهب ما ضرر و زحمت به مردم رسانیدن و متعرض ایشان شدن و فرزندان را کشتن .
شیخ گفت: پیش از آنکه بیم کنید و حجت گیرید و اعلام کنید و ایشان را به اسلام دعوت کنید و مردم را به ایشان فرستید و تعریف کنید ملت و مذهب خود بر ایشان عرض کنید؟ اصحاب مهلب گفتند که بلی. شیخ مجوس گفت: این حرکت و معنی و اعتقاد که شما بر آنید در حالت کودکی الهام شما کردند یا چون بزرگ شدید و از اهل دانش و عقل گشتید این شغل بیاموختید؟ گفتند: ما ما آموخته ایم در حالت بزرکی و عقل. شیخ گفت: چگونه شما را که از اهل عقل و فکرید روا می دارید از برای خود کشتن و غارت کردن و از دیکران روا نمی دارید و فرزندان و آنها که در شکم هستند؟ شما را از کجا معلوم که ایشان کافرند و کافر خواهند بودن؟ پس بعضی از ایشان تصدیق سخن مجوس کردند و بعضی تکذیب او و متفرق شدند و بعضی کشتن اظفال را حرام کردند و بعضی بر ان بایستادند. پس این دیه را از بهر آن مقطعه نام نهادند که این طایفه از اینجا از یکدیگر منقطع شدند و متفرق گشتند... تاریخ قم تصحیح انصاری ص 198[/quote]
مغلطه ی تعمیم جز به کل!چون چند نفر تازی مسلمان به سخن این زردشتی گوش کردند و از کشتن منصرف شدند دلیل نمیشه اون همه جنایات فراموش یا پاک بشه.....مهم اینه که اون خلفا و اون عوامل مهم اسلامی بر اجرای حکم جهاد تاکید کردند نه اینکه چند تا سربازشون از کشتن منصرف شدند....اگه واقعا تازی های مسلمان مَرد بودند بدون گرفتن جزیه (پول زور) میزاشتند زردشتیان زندگیشونو کنند و به گوشه و اطراف و بیابان ها و خارج از شهر هم تبعید و آوارشون نمی کردند...عزیز من هم مثل شما متاسفم برای این وقایعی که اتفاق افتاده ولی دیگه نمیشه مردم و نسل جدید رو گول زد.....ای کاش میشد و شما هم به هدفتون می رسیدید ولی اقسوس و صد افسوس....در ضمن اون کتاب تاریخ قم چندان هم معتبر نیست و بیشتر از 90 درصد مطالبش مربوط به کشاورزی و نوع کاشت محصولات و نوع زمین های قم در اون زمان و موقعیت جغرافیاییش هست نه یک کتاب معتبر تاریخی....و این کتاب تاریخ قم در برابر کتاب های طراز اولی همانند تاریخ طبری-ابن خلدون-ابن اثیر-ابن کلبی-واقدی ها-جنگ های مغازی و ...اصلا عددی نیست و به چشم نمیاد.
دوستان از روی احساس قضاوت نفرمایید. من قسمتی از کتاب تاریخ قم که کتاب معتبریست را برای شما نقل می کنم تا خود درست را از نا درست به غربال تفکر جدا فرمایید:
..
نام او - مقطعه- بفارسی آجوبه است و او را آبجویه برای ان نام کردند که بر کنار آب واقع شده است... و در اسلام " مقطعه" نام نهادند و سبب آن بود که اصحاب و لشکر مهلب در آن وقت که قطری و اصحاب او بطبرستان بر مهلب زدند و براو غلبه کردند متفرق شدند و لشکر مهلب منهزم گشتند چون به مقطعه رسیدند پیری مجوسی را بر آن دیدند از اهل جدل و کلام و بحث. آن شیخ از ایشان پرسید که شما را چه مذهب و کیش و ملت است؟ گفتند مذهب ما ضرر و زحمت به مردم رسانیدن و متعرض ایشان شدن و فرزندان را کشتن .
شیخ گفت: پیش از آنکه بیم کنید و حجت گیرید و اعلام کنید و ایشان را به اسلام دعوت کنید و مردم را به ایشان فرستید و تعریف کنید ملت و مذهب خود بر ایشان عرض کنید؟ اصحاب مهلب گفتند که بلی. شیخ مجوس گفت: این حرکت و معنی و اعتقاد که شما بر آنید در حالت کودکی الهام شما کردند یا چون بزرگ شدید و از اهل دانش و عقل گشتید این شغل بیاموختید؟ گفتند: ما ما آموخته ایم در حالت بزرکی و عقل. شیخ گفت: چگونه شما را که از اهل عقل و فکرید روا می دارید از برای خود کشتن و غارت کردن و از دیکران روا نمی دارید و فرزندان و آنها که در شکم هستند؟ شما را از کجا معلوم که ایشان کافرند و کافر خواهند بودن؟ پس بعضی از ایشان تصدیق سخن مجوس کردند و بعضی تکذیب او و متفرق شدند و بعضی کشتن اظفال را حرام کردند و بعضی بر ان بایستادند. پس این دیه را از بهر آن مقطعه نام نهادند که این طایفه از اینجا از یکدیگر منقطع شدند و متفرق گشتند... تاریخ قم تصحیح انصاری ص 198
از پیامبر اکرم (ص) نقل شده : که با آنان (زرتشتیان) مثل اهل کتاب رفتار کنید.
همچنین از امیرامومنین نقل شده: من می دانم زرتشتیان شریعتی دارند که بدان رفتار می کنند و کتابی که به آن ایمان دارند بنابراین با آنان همان معامله اهل کتاب را روا دارید.
از احادیث فوق بر می آید که پیامبر اسلام و جانشین به حق ایشان زرتشتیان را مقبول می پندارند.

دروغ محضه--اگر واقعا مسلمانان زرتشتیان را گرامی میپنداشتند اون همه زن و بچه و مرد زرتشت ایرانی رو از خانه و کشورشون آواره نمی کردند و نمیبردند در بازارهای برده فروشی اسلامی مکه و مدینه به قیمت گوسفند به همدیگه بفروشند و هی تجاوز جنسی بهشون کنند......اوج قساوت یک انسانه که یک زن بیگناه کشاورز روستایی رو از شوهرش و پدرش و فرزندش جدا کنه و بعد جلوی شترها بدوونه تا خود مکه ببردش و اونجا لختش کنن و مردان تازی مسلمان به بدن لخت اون نگاه کنند و بعد روش قیمت بگزارند و بفروشند به همدیگه بعد از این زن بیچاره از صبح تا شب هی کار بکشند و این زن بیچاره ی زرتشت ایرانی کنیزی مسلمونا رو بکنه و هی بهش تجاوز بشه.بعدشم که ارباب مسلمانش ازش سیر شد اونو بفروشه به یه مرد مسلمان دیگه و یا اینکه با کنیز ایرانی اون مرد معاوضه کنند.این روند ادامه داشت تا اینکه اون زن بیچاره یا از درد دوری از خانواده و کشور و فرزند و تجاوزهای روزانه بهش سکته میکرد و دق میکرد یا اینکه پیر میشد و میمرد...حتی یکبار هم هیچکدوم از 4 خلیفه اعتراضی نکردند که چرا زن های زرتشت بیچاره رو از ایران میدزدید و به زور میارید تو بازارهای برده فروشی اسلامی مکه و مدینه میفروشید......کافیه خودت رو بزاری جای اون مادر ایرانی زرتشتی که داشت تو روستا به دور از هیاهو با شوهر و فرزنداش زندگی میکرد و یهو مسلمونا به روستاش حمله میکردند و شوهر و پدرش رو که نمیزاشتند اون رو ببرند مقاومت میکردند رو میکشتند و بعد این زن رو یک قبیله مسلمان با خودش میبرد عربستان و بچش رو هم همونجا از مادرش جدا میکردند و بچه رو هم یه قبیله دیگه با خودش میبرد تو بازارهای برده فروش اسلامی مکه و مدینه میفروخت و این مادر و فرزند دیگه هیچ موقع تا آخر عمر همدیگر رو نمیدیدنند..همین شما یک لحظه در مورد همسر یا مادرت همین داستانی رو که گفتم خودتو بزار جای اون..ببین باز میگی اسلام و زرتشت دوست بودند؟ده ها بار گفتم باز هم میگم.من قبول ندارم اینا کلام خدا باشه.....
باسلام.تشکر فراوان برای شما که در راه اگاهی تلاش میکنید.ارزوی سلامتی برای شما.
زنده باد اسلام که مولود انسانیت و یکتا پرستی است
پروردگارا! هنگامی که در روز ازل جسم و جان آفریدی و قدرت اندیشه و خرد به ما بخشیدی, خواستی هر کس به دلخواه خود و با کمال آزادی کیش خود را انتخاب کند یسنا هات31
نقل از تاریخ طبری:
جهان داری این جهان جز با چهار تن نبود. دو تن نمرود و بخت النصر که کافر بودند. و دوتن خدا پرست که یکی سلیمان و ذوالقرنین است.
..............................................................................................................................................................................
به گفته همه ی مورخان و صاحبنظران در عهد عتیق فقط دو قوم واح پرست بوده اند یکی قوم یهود و دیگری قوم ایرانی (پارس) که پیرو دین مزدا پرستی بودند.
حکیم فردوسی در شاهنامه خود اینگونه از احوال و عقاید زرتشتیان خبر می دهد:
مگویی که آتش پرستان بدند پرستنده ی دین یزدان بدند
................................................................................................................................................................................................
از پیامبر اکرم (ص) نقل شده : که با آنان (زرتشتیان) مثل اهل کتاب رفتار کنید.
همچنین از امیرامومنین نقل شده: من می دانم زرتشتیان شریعتی دارند که بدان رفتار می کنند و کتابی که به آن ایمان دارند بنابراین با آنان همان معامله اهل کتاب را روا دارید.
از احادیث فوق بر می آید که پیامبر اسلام و جانشین به حق ایشان زرتشتیان را مقبول می پندارند.
.................................................................................................................................................................................................................
از همه مهمتر وجه حیاتی مشترک بین دین اسلام و مزدا پرستی است که در اینجا بازگو می کنم :
اهورا مزدا به معنای سرور فرزانگی و علم معنا می باشد و در دین اسلام خداوند عالم بر همه علم هاست پس تنها تفاوتی که می توان یافت تمایز در زبان و لفظ می باشد.
................................................................................................................................................................................................................
تمامی مطالب فوق نقل به عین از کتاب کورش هخامنشی به نویسندگی علی اصغر بیژن پور و چاپ و انتشارات اقبال بود
............................................................................................................................................
اما به نظر من مزدا پرستی و زرتشتی دین کاملیه که من به وجودش با تمام سلول های بدنم بهش افتخار می کنم. طبق احادیثی که ذکر شد پیامبر و امیرالمومنین دین زرتشت رو قبول داشتند . پس من فکر میکنم کسی که زرتشتیه دین کاملا قابل قبولی رو داره.
مزدا پرستی دین کاملیه اما اسلام کامل تره. با این وجود من یهودیت و مسیحیت رو هم قبول دارم ولی بعد از اسلام به شدت زرتشتیت رو قبول دارم
آقای jib30 ماهم دینمونو با آگاهی انتخاب کردیم ... اونهم اسلامه ...
.
همه انسانن ... قبل از اینکه به اهل نژاد خاصی باشن ...
.
اگه شما و امثال شما با عمر خطاب مشکلی دارید ، ازهمون ناراحت باشید نه از پیامبر اسلام ...
پیامبر کسی رو به زور مسلمون نکرد حضرت علی و بقیه ی امام ها هم همینطور ...
متن صریح قرآنه که پذیرفتن دین اجباری نیس... حالا اگه عمر با زور و شمشیر کسی رو مسلمون کرده تقصیر شخص خودشه نه اسلام ...
موقع لشکرکشی عمر حضرت علی با او مخالفت کرد و نه خودش و نه خونوادش هیچکدوم کمکش نکردن ...
حتی موقعی که عمری ها به ایرانی ها انگ کافر بودنو زدن... این حضرت علی بود که زرتشت رو پیامبری الهی و ایرانی ها رو از دینداران اهل کتاب دونست...
درضمن اون کسی که به عربها ملخ خور میگه یا میگه شترزداه که معلومه میخواد به اسلام تیکه بندازه و با گفتن عرب غیر مستقیم اسلام رو نشونه گرفته باید بگم ایرانی هاهم خوک میخوردن... یعنی ایرانی ها خوک زادن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این دیگه چه جور منطقیه؟ شماها خودتون منطق خودتونو قبول دارین؟ منطق خودتونو جلو خودتون بذارن قبولش میکنین؟ ناراحت نمیشین؟
مگه اسلام چی میگه: میگه " هرآنچه را برخود میپسندید برای دیگران هم یپسندید و آنچه را برخود نمیپسندید برای دیگران هم مپسندید"
من زرتشت رو هم دوست دارم ... اما قرون وسطایی فکر نمیکنم که چون ایرانی هستم حتما باید دینی ایرانی داشته باشم ...
فک کردم... قرآن و اوستا و تورات و تلمود و چن تا انجیل رو هم خوندم ... خیلی از کتابهای اسلامی (به خصوص شیعه) و زرتشی ها رو خوندم ... و خودم با انتخاب خودم اسلام رو انتخاب کردم... با اینکه اولش خداییش ازاسلام خوشم نمیومد مسلمون بودنم چون تحمیلی بود... باستان گراهم بودم قبلا ... دوس داشتم زرتشتی شم اما به مرور زمان و فهمیدن اینکه هرکسی قبل از اهل نژاد بودن یک انسانه و کاربرد دین توی زندگیم و مطالعه ی کتب دینی و اینکه اصلا چرا باید دین داشت و خیلی چیزای دیگه دین اسلام رو انتخاب کردم اما ایندفه واقعا با انتخاب خودم بود نه تحمیل
.
مذهب شیعه خیلی از زرتشت دفاع کرده ... اولین کسی که گفت کوروش شاه همون ذوالقرنین اسلامه علمای شیعه بودن... حتی علامه طباطبایی از حضرت زرتشت (ع) به نیکی یاد کرده و بزرگانی مثل آیت الله مکارم شیرازی هم از ذوالقرنین بودن کوروش دفاع کرده...
درود بر زرتشت
.
زنده باد اسلام ... زنده باد خلیج پارس ... زنده باد ایران
شناسائی زرتشت
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک