رسته‌ها

فارسی سال ششم دبیرستان - رشته طبیعی و ریاضی

فارسی سال ششم دبیرستان - رشته طبیعی و ریاضی
امتیاز دهید
5 / 4.9
با 31 رای
امتیاز دهید
5 / 4.9
با 31 رای
بخش تاریخ ادبیات این کتاب به وسیله آقایان جلالالدین همائی،دکتر رضازاده شفق،عبدالرحمن فرامرزی دکتر ذبیحالله صفا،دکتر علی اکبر شهابی،احمد کوشا و اسمعیل والی زاده و بخش قرائت آن به وسیله آقایان عباس دیو شلی،صیائالدین سجادی و محمد صدیق اسفندیاری نگارش یافته است.
کتاب شامل دو بخش مجزا است قسمت اول به تاریخ ادبیات ایران زمین از دوران حمله مغول تا دوران معاصر پرداخته شده است. همچنین به شرح احوال صوفیان و مشاهیر بنام عرفانی این عهد می پردازد. در قسمت دوم که به قرئت پارسی اختصاص دارد و گوشه هائی از آثار منظوم و منثور آورده شده است.
علاوه بر اساتید نامبرده بالا که هر یک ستاره ای تابناک در فرهنگ و ادب بوده اند ، قطعات برگزیده در این کتاب با نسخی که به طبع انتقادی رسیده است دقیقا مقابله گردیده است که می توان به شاهنامه فردوسی چاپ بروخیم مثنوی مولوی به تصحیح نیکلسون کلیات سعدی به تصحیح فروغی، دیوان حافظ به تصحیح علامه قزوینی خمسه نظامی به تصحیح وحید دستگردی کلیات شمس به تصحیح بدیع الزمان فروزانفر گنج سخن تالیف ذبیح الله صفا کلیله و دمنه به تصحیح مجتبی مینوی و .... اشره کرد که حاصل آن کتابی با این محتوا ی گرانبار است .
نام و یاد هر یک ا ز بزرگان ذکر شده فوق که اکنون اکثرا چهره در نقاب خاک کشیده اند و یا اگر در قید حیات هستند در این غوغای بی فرهنگی در سال های آخرین عمر هستند گرامی باد و بقول رودکی:
کاروان شهید رفت از پیش
و آن ما رفته گیر و می‌اندیش
از شمار دو چشم یک تن کم
وز شمار خرد هزاران بیش
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
118
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khosro1952
khosro1952
۱۳۹۳/۰۷/۰۲
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی فارسی سال ششم دبیرستان - رشته طبیعی و ریاضی

تعداد دیدگاه‌ها:
2
با عرض سلام و احترام
بسیار کتاب ارزنده ای است.
با سپاس
با عرض سلام و ادب .دست شما درد نکند .بسیار کتاب مغتنمی است .کاش می شد به تنهایی این همه زحمت نکشید .حیف که نمی توانم کمکتان کنم . درمورد معرفی اساتید هم متاسفانه اطلاعات اندکی در دسترس است به ویژه مولف ردیف پنجم و نفرات بعد. پیروز باشید.
فارسی سال ششم دبیرستان - رشته طبیعی و ریاضی
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک