رسته‌ها

سرود هات 30 گاتها: دو نیروی همستار در فرزان زرتشت

سرود هات 30 گاتها: دو نیروی همستار در فرزان زرتشت
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 30 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 30 رای
.
پیشگفتار
هات 30 گاتها یکی از ژرف ترین و پربارترین و دل انگیزترین بخشهای گاتهاست . در این بخش اشو زرتشت با اندیشۀ ژرف و بینش روشن ، جهان بینی خود را در بالاترین مرز درستی و استواری آشکار می سازد . این جهان بینی بر پایۀ همزادی و همستاری (تضاد) است بدینسان که جهان هستی آوردگاه دو مینو و دو کشش و دو نیرو و دو گوهر همزاد و همستار است و همۀ پدیده ها و رویدادهای هستی از برخورد و گلاویزیِ این همزادی و همستاری بر میخیزد .
بازتاب این بربست هستی در اندیشه و منش آدمی و زندگی اجتماعی او به دو چهر سپنتامن و اهرمن در می آید که سپنتامن، اندیشۀ نیک و سازنده است و اهرمن اندیشۀ بد و ویرانگر و رفتار و کنش آدمی از چیرگیِ هر یک از این دو چهر در اندیشۀ وی پیروی می کند ، همچنانکه ساختار و کنش های زمانی نیز بازتابی از چگونگی فرمانروایی هر یک از دو نیروی یاد شده است .
در فرزان اشو زرتشت ، در جنگ بین سپنتامن و اهرمن ، بر اثر نبرد و پیکار پیگیر مردمان درست اندیشِ سازنده با نیروهای ویرانگر و تباهنده سرانجام پیروزی با نیروهای سازنده است . در فرزان اشو زرتشت ، سوشیانس همان امید به پیروزی مردمان نیک اندیش و سازنده و برآیند کوشش آنهاست که سرانجام در زندگانی مردمان آشکار می شود و همۀ کنش های اهریمنی را نابود می سازد .
بدبختانه همانگونه که دربارۀ همۀ جستارهای کیش زرتشتی و اندیشۀ بلند اشو زرتشت کژ داوری و کژ اندیشی و کژگویی هست در این باره نیز بسیاری از گفته ها و داوری ها نادرست و برخی همراه با تیره دلی است . گفته هایی چون جنگ اهورامزدا و اهرمن و بودن دو خدای نیکی و بدی و بخش کردن همۀ سازه ها و نیروهای گیتی به دو بخش نیک و بد ، گفته هایی است که هرگز با حقیقت اندیشه های اشو زرتشت و درونمایۀ هات 30 و دیگر گفته های گاتها سازگار نیست .
نویسندۀ این دفتر کوشیده است با برگردان هات 30 همانند هات 29 آنرا با زبانی شعرگونه گزارش نماید ، گو اینکه هرگز این دفتر نمی تواند آنچه را که در هات یادشده آمده بازگو کند . برای آگاهی از درونمایۀ هات 30 باید دفترهای بسیاری نوشته شود و هر یک از واژه ها و بندهای آن به شایستگی گزارش گردد . این دفتر پیشگفتاری است بر آنچه در گزارش هات 30 می باید نوشته شود .
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
101
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
farhadpartica
farhadpartica
۱۳۹۳/۰۶/۱۶

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی سرود هات 30 گاتها: دو نیروی همستار در فرزان زرتشت

تعداد دیدگاه‌ها:
1
راه در جهان یکی است و آن، راستی است.
درود بر اشوزرتشت، فرزانه ایرانی
8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-)
PDF
سرود هات 30 گاتها: دو نیروی همستار در فرزان زرتشت
1 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک