رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
روضه الصفویه: تاریخ دوره صفویه
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 61 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 61 رای
.
روضه الصفویه پنجمین متن تاریخی مربوط به دوره صفوی است. این اثر متضمن وقایع و حوادث در حدود یکصد و سی سال تاریخ خاندان صفوی از جلوس شاه اسماعبل اول در تبریز ( 907 ه . ق ) تا آغاز چهلمین سال پادشاهی شاه عباس ( 1036 ه . ق ) و اوضاع ممالک همجوار، به ویژه دولت عثمانی در دوران یاد شده می باشد.
«میرزابیگ حسن بن حسینی جنابدی» مورخ دوران سلطنت شاه‌عباس اول در شرح رویدادهای کتاب، مطالب گوناگونی به دست داده که از آن جمله است: حوادث سیاسی، طرز زندگی مردم، میدان‌های رزم و بزم، تدابیر کشورداری و لشکرآرایی سلاطین صفوی، سنن و آداب و رسوم آن روزگار ،از جمله عزاداری، عروسی، تولد، شکار، چوگان بازی، قپق‌اندازی، مراسم استقبال، تسلیم شدن دشمن و نظایر آن.
مصحح کتاب در بیان ارزش تاریخی« روضه الصفویه » می‌نویسد :« از جمله امتیازاتی که این کتاب بر کتب مشابه دوران مورد بحث دارد این است که وقایع مندرج در این کتاب، یا در کتب دیگر نیامده و یا اگر آمده به طور خلاصه و گذرا مطرح شده است .علاوه بر آن، میرزا بیک، علاوه بر شرح واقعات و رخدادهای معروف دوران صفوی، از شرح و بیان رویدادهای جزئی از جمله آداب و رسوم مربوط به آن دوران، چشم‌پوشی نکرده و آنها را با قلمی دقیق و موشکافانه توضیح داده است، به ویژه اوضاع و احوال دوران شاه عباس، که مولف شخصا در اکثر حوادث و رویدادها حضور داشته و آنها را مفصلا شرح داده است .
از نظر سبک نگارش، روضه‌الصفویه دارای نثری متکلفانه، جملات طولانی، توام با عبارت پردازی و آرایش‌های لفظی و نکات ادبی است .یکی دیگر از وجوه اهمیت روضه الصفویه، در برداشتن اطلاعات دقیق درباره شهرها و دیه‌ها و مناطق جغرافیایی قلمرو دودمان صفوی است.»
کتاب با مقدمه مصحح و تصاویری از نسخه‌های خطی مورد استفاده آغاز می‌شود و پس از متن اصلی، با سال شمار حوادث، فهرست آیات قرآنی، نمایه اسامی و فهرست مندرجات خاتمه می‌پذیرد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
simin
simin
1393/04/22

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی روضه الصفویه: تاریخ دوره صفویه

تعداد دیدگاه‌ها:
26
من به هیچ وجه حامی آدم هایی مثل شاه عباس یا سلطان حسین صفوی نیستم که فقط با اسم شیعه داشتن حکومت میکردن.
اما این رو میدونم که دوران اختناق شیعه برای قبل از صفویه بود. موقعی که علمای اسلام مثل شهید اول یا ثانی رو به دلیل اختلافات مذهبی به وحشیانه ترین شکل ممکن میکشتند.
کسی که میگی علمای قبل از صفویه برتر از امثال شیخ بهایی یا علامه مجلسی یا امثال میرداماد بودن. خداوکیلی بگو ببینم یک دونه از کتاباشونو خوندی؟ اصلا میدونی اسم کتاباشون چیه؟ نظریات فلسفی میردامات رو دیدی؟ملاصدرا؟ قبل اونها چی؟ آثار اونها رو هم با نقدش تا تهشون خوندی؟
یا دوستی که میگی بعد صفویه هیچ عالم یا شاعر نامداری روی کار نیومد داری تو کجا زندگی میکنی؟ بزرگترین علمای ما خیلیاشون برای بعد صفویه هستن که تو اینترنتم اگه به خودت زحمت بدی میتونی ببینیشون.
مگه قراره که تو هر قرنی یه فردوسی یا سعدی باشه؟ اصلا وجود آدم هایی مثل اینها چه ربطی به حکومت داره. خود فردوسی 30 سال زحمت کشید شاهنامه رو نوشت آخرش به شاه غزنوی نشونن داد طرف اصلا نگاه نکرد شاهنامه رو ( حالا بعد پشیمون شد ولی فردوسی تموم کرد! ). شاعری یک فن خاصی نیست که یک حکومت اون رو پرورش بده. شاعری به هنر مربوطه شعر یک ذوقه یک استعداده که تو هر دوره یا هر حکومتی هم میتونه شکوفا بشه. شاعر نامی هم کم نداشتیم بعد صفویه. از شعرای معاصر بگیر تا خود مرحوم شیخ بهایی که شاعر بود.
ظلم شاهان ماجرایی هست که تو همه حکومت ها دیده میشده. هیچ شاهی به معنای واقعی کلمه عادل نبود.
اما این بی انصافی هست که ما تمام خدمات صفویه رو نادیده بگیریم و بگیم نابودی تاریخ ایران از اونجا بود! قاجارها به ایران کم ضرر زدن؟ هوتکیان کم ضرر زدن؟ مغول ها ضررشون کمتر بود؟ چرا مغول ها رو نمیگید که کل ایران رو به گند کشیدن.
سلام و عرض ادب دارم خدمت شما. ببخشید من کتاب روضه الصفویه رو نمیتونم دریافت کنم. میشه یه کارش بکنید لطفا.
من یک چیز دیگر می گویم شما یک چیز دیگر برداشت می کنید !‌ !‌ !‌ !‌
به قول اگزو پری در شازده کوچولو : اکثر سوء تفاهامات زیر سر زبان است .
من می گویم اگر تمام ایرانی های هم اکنون اهل سنت بودند (( مثل 1000 سالی که سعدی و مولوی و عطار و ابن سینا و خیام و . . . سنی بودند . . . البته می دانم آنها از ترس سنی بودند و در دلشان شیعه بودند ! ولی مردم و علمای اطراف سبزوار و قم و طبرستان شیعه بودند و نمی ترسیدند ! و چقدر تناقض !‌!‌! و چقدر به بازی گرفتن عقل و شعور . . . !‌!‌!‌ ‌))
خیلی کمتر بهانه به دست کشورهای همسایه و داعش و طالبان می افتاد تا حالا و همچنین اختلافات داخلی با اهل سنت وجود نداشت
عمل به دستورات قرآن و پیروی از حضرت علی نیز سنی و شیعه ندارد و به اسم نیست بلکه به عمل و عقیده است که شک نکنید مدعیان تشیع میلیونها سال نوری از راه و مرام حضرت علی دور دور دور دورند . . . .
سیاوش واقعا نمره تاریخت صفر است!!! اکثر استان های مرزی سنی هستند؟ مرزهای الان یا چهارصد سال پیش؟!!! پسر خوب در آن زمان و تا همین دویست سال پیش گرجستان ، ترکمنستان ، مقداری از قزقیزستان ، آذربایجان ، ارمنستان ، تاجیکستان و افغانستان و نصف پاکستان و عراق برای ایران بود که عراق در دوره سلطنت شاه طهماسب صفوی توسط عثمانی ها از ایران جدا شد... یک مقدار هم دوره ناصرالدین شاه و بقیه هم در جنگ جهانی... بحرین هم دوره شاه !!!! شما تاریخ یا نمی دانی و از چهار بیسواد شایعه درست کن حرف شنیده ای یا واقعا خودت را به کوچه در رو زده ای!!!!!
در صورتی که مرز نشینان سنی باشند اول از همه ایرانیند. خوب است که همه می دانیم خیلی از دین های دیگر هم در جنگ ابران و عراق کشته دادند برای ایران.
از طرفی من در مورد ایران صحبت می کنم نه در مورد مذهب... مذهب شیعه از هزار و چهارصد سال پیش در ایران بوده و مطمئن باش خواهد بود. پایه شیعه آنقدر قوی است که با حمله مغول و تاتار از بین نرفت!!! همان زمان که شیعیان را رافضی می نامیدند. سیصد سال قبل شروع سلسله صفوی!!! و چه خوب دانشمند ایرانی در زمان هلاکو داد آخرین خلیفه بغداد را لای گلیم پیچیدند و آنقدر ورزش داد تا جان از بدن بیرون داد.
از طرف دیگر اگر کسی واقعا آرزو کند کشورش تکه تکه شود باز هم می گویم اصلا هموطن حساب نمی شود و در ضمن خیانتکاری بیش نیست و همان بهتر خودش به جای وطن من تکه تکه شود...
در ضمن من در سن پانزده سالگی دین را کنار گذاشتم و بیشتر دین ها را مطالعه کردم و از بین آن ها اسلام و مذهب شیعه را برگزیدم پس به دین و مذهب خود اطمینان دارم.
نفوذ قاطع ملا محمدباقر مجلسی، ملا باشی ایران در امور کشوری عهد شاه سلیمان و شاه سلطان حسین معروف است.
بویژه از ضعف شاه سلطان حسین و ملامنشی او برای دخالت در کار ُملک بهره گرفت، چنان که در باره او نوشته‌اند که پادشاهی سلطان حسین موقوف بر وجود او بود، و چون مرد آثار فتور در آن آشکار گردید.
ولی حقیقت امر آن است که یکی از چند علت خرابی کار آن پادشاه ناتوان غلبه این مرد متعصب سختکش و یارانش بود. وی در سختگیری آزار اهل سنت، و بر کسانی که متهم بدعت و الحاد می‌شدند، و در کشتار صوفیان و نشر خرافات و اوهام و نظایر این گزافه کاری‌ها مشهور است
«تاریخ ادبیات در ایران، ذبیح الله صفا، جلدِ پنجم برگِ ١٨١»
‫دوست فرهیخته ام گفته های شما درست ولی بیشتر از این جایش در اینجا نیست متوجه هستید که. برای جلوگیری از فروپاشی و تجزیه کشورمان ازادی ودموکراسی و سکولارسیم بهترین راه حل است
قبول دارم این حكومت در برخي مقاطع ، محاسنی هم داشته ولی دروغ و خرافه و کینه توزی به قدری زشت و پلید است و به قدری نتایج فاجعه باری دارد که روی تمامی خوبی ها را می پوشاند نمونه اش : دولت فخیمه قبلی !
‫اتحاد د قسمت المان هیچ ربطی به خرافات یا مذهب ندارد وان حاصل یک فرایند سیاسی،اقتصادی در یک دوره مشخص بعد از فروپاشی اتحاد جماهیری شوروی بود که البته هنوز که هنوزه مردم قسمت غرب هزینه نوسازی قسمت غرب را با مالیات خود البته با اجبار و نارضایتی میپردازند در ضمن ملت المان از ۷۲ ملت تشکیل نشده و از یک قوم که به ژرمنها معروف هستند تشکیل شده هر چند بخش جنوب المان المانی را با لهجه خاصی صحبت میکنند، بگذریم اگر اینطور که شما میگویید بود باید ۲ بخش ایرلند هم متحد و پکپارچه میشدند ولی کفتار پیر نمیگزاردو.. از بحث کتاب دور نیوفتیم هر دولتی که در ایران تشکیل شده یک معایب و محاسنی داشته ،معایب دولت صفوی در اجبار و کشتار مردم ووادارکردن انها به پذیرش مذهب شیعه و وارد کردن مبلغین مذهبی ار دره بقاع !لبنان بود که برای مقابله با دولت استعمارگر عثمانی که مذهب تسنن داشت وبا حربه مذهب بارها به ایران حمله وبخشی از ان را اشغال و به خاک وخون کشیده بود ،و درکل هر حکومتی از مذهب برای توجیه جنایات خود استفاده میکند ،دولت صفوی رقیب دولت عثمانی بود که مانع کشور کشایی انان میشد ودودولت در خیلی چیزها شبیه هم عمل میکردند عثمانیها سپاهیان سلحشور وبغایت شغی وجنایت کاری داشتند به نام ینی چری ودولت صفوی هم قزلباش داشت که در بعضی از مواقع مخالفین را زنده زنده میخوردند یعنی زنده خوار بودند و محاسن دولت صفوی یکپارچه سازی کشور ایران که بعد از حمله اعراب دیگر اصلا کشور نبود و به صورت ملوک الطوایفی اداره میشد بود و بعد اخراج پرتغالی های اشغالگر از بندر گُبرون یعنی بندر عباس کنونی و ساخت ارتش منظم و نظام منسجم سیاسی و اداری و..بود پس هر قضاوتی را باید بدون تعصب و در بستر تاریخی و اجتماعی و اقتصادی خود دید،اگر الان کشوری بنام ایران وجود دارد حاصل اقدامات دولت مقتدر صفوی است البته هر دولت و جریان زنده و پویا فراز و نشیبهایی دارد لطفا بیشتر به کتب تاریخی واقعی و نه درباری توجه کنید با بقیه گفته های شما موافقم.
ضمنا یک نکته را فراموش کردم :
اینکه من گفتم ایکاش ایران را صد تکه می کرد ولی پایه گذار اینهمه دروغ و خرافه نمی شد : دلیلش این است که اگر در مردم یک کشور مانند آلمان : اگاهی و صمیمت باشد و خرافات مذهبی نباشد اگر حتی آن کشور به دو پاره آلمان غربی و شرقی تجزیه شود روزی دوباره به هم پیوند می خورد
ولی در کشوری مانند ایران با اینهمه تنوع قومی و مذهبی و فرهنگی با خرافاتی که این سلسله منحوس وارد فرهنگ مردم کرد اگر روزی کشور تجزیه شود اتحاد دوباره آن غییر ممکن است پس اگر خیلی عاشق اتحاد ایران هستی عقاید فرقه ای و مذهبی خودتان را دور بریزید و فقط به انسانیت و حقوق بشر چنگ بزنید
بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در افرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی
نشاید که نامت نهند آدمی
حضرت علی (ع ) :
لا نجاسه کالجهل : هیچ نجاستی مانند نادانی نیست !
متاسفانه تعصب و جهل بر دیده و فکر انسان پرده های ضخیمی می کشد که پاره کردن آن کار حضرت فیل و بلکه غیر ممکن است !
1- آیا این اتحاد است که اکثر استانهای مرزی ایران ( یعنی دیواره های امنیتی کشور ) اهل تسنن هستند : آقای عاشق اتحاد ایران !
2- آیا اتحاد واقعی تحت خرافات تاریخی و دروغ های مذهبی شکل می گیرد ؟
3- قبول دارم کتاب شریعتی را خوانده اید ولی نفهمیده اید : خوارج نیز حافظ قرآن بوده اند !
4- کسی که حرف حق هموطنش را قبول نمی کند و آرزوی مرگ او را دارد مطمئن باشید برای خاک کشورش هم ارزشی قائل نیست و هر چه می گوید در مقام شعارهایی پوچ و توخالی است ! و اگر هم روزی قدرت را به دست بگیرد می شود یک دیکتاتور !
5- خیلی جالب است : بیسوادترین مردم هم می دانند که یکی از دستاویزهای مهم داعش و طالبان و القاعده برای کشت و کشتار و ایجاد اختلاف در منطقه ( سوریه و افغانستان و پاکستان و عراق و . . . ) همین بحث شیعه و سنی است و چه کسی است که منکر قدرت و شدت احساسات مذهبی در تحریک احمق ها باشد ؟
6- به عراق نگاه کن که چگونه کردستان اعلام استقلال کرده آقایی که خیلی مخالف تجزیه ایران هستی ؟ مطمئن باش تحت شعارهای پوچ و احساسی ناسیونالیستی و تداخل هر چه بیشتر مذهب در سیاست ، روزی این اتفاق در نواحی مهمی از ایران مانند کردستان و سیستان خواهد افتاد مگر اینکه مردم ما با آگاهی تعصبات پوچ ملی مذهبی را دور انداخته و دور پرچم انسانیت گرد آیند و این ممکن نیست مگر اینکه مردم ما از همین امروز : با قدرت قلم و دانش و حقیقت جویی ، بر دهان شبه روشنفکران متعصب و کینه توزی بکوبند که قصد دارند با تحریک احساسات هر حرف منطقی را لجن مال عقاید فرقه ای خودشان کنند . . .
روضه الصفویه: تاریخ دوره صفویه
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک