رسته‌ها
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 105 رای

تاریخ اجتماعی ایران: از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان

نویسنده:
.
این کتاب بخشی از تاریخ ایران به طور فشرده است که از دوره‌ی انقراض ساسانیان تا انقراض امویان را شامل می‌شود. مطالب اصلی کتاب بدین قرار است: اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران هنگام حمله‌ی تازیان، روابط ایران با عربستان در دوره‌ی ساسانیان، سیرت رسول اکرم، خلافت، استیلای تازیان بر ایران و نتایج آن، اوضاع اقتصادی و اجتماعی ایران در دوره‌ی استیلای تازیان، و روش حکمرانی تازیان بر ایران.

حق تکثیر:
نویسنده پیش از ۵۹ درگذشته است
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
آپلود شده توسط: hanieh
۱۳۹۳/۰۱/۲۲
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
210
فرمت:
PDF
حق نشر:
آزاد
ویرایش
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ اجتماعی ایران: از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان

تعداد دیدگاه‌ها:
24
نقل قول از haparut:
با سلام
لینک اشتباه است
کتابی که من از این لینک دانلود کردم 12 مگابایت و632 صفحه است
نام آن: مقاومت شکننده تاریخ تحولات اجتماعی ایران
نویسنده:جان فوران
ترجمه:احمد تدین


لینک کتاب تصحیح شد
با سلام
لینک اشتباه است
کتابی که من از این لینک دانلود کردم 12 مگابایت و632 صفحه است
نام آن: مقاومت شکننده تاریخ تحولات اجتماعی ایران
نویسنده:جان فوران
ترجمه:احمد تدین


سلام
از شما سپاسگذارم در این بازار آشفته ی ، کتاب نخوانی! ایرانیان گامی در جهت در بهبود آن بر میدارید .
این کتاب یک منبع فوق العاده در خصوص شناخت تاریخ اسلام است. بسیار ممنون
از خوان نعمتی که گسترده اید ممنون من که لدت بردم ولی کناب نهضت شعوبیه و قیام صاحب زنج آقای ممتحن را هم اگر میشود بگذارید
با تشکر
کتاب موبایل شو خوندم . آش دهن سوزی نیست یعنی برای ما عوام که رشته تحصیلی مون تاریخ و جامعه نیست اینطوره .از تاریخ فقط جنگ ها و پیروزی ها باقی می ماند . و کسی به رعیت ها و آسایش آنها کاری ندارد .
برای kaydan گرامی

آنچه شما نوشته اید قسمتی از ماجراست. پذیرش این اعراب از سوی ایرانی ها هم کم نبوده است.و اگر تقصیری شده است تقصیر اجداد ایرانی ما هم کم نبوده.همان اجدادی که بر سر قبر قتیبه بن مسلم گنبد و بارگاه ساختند و به زیارت "آن شهید" میرفتند.همان کسی که که در افسانه ها آمده آنقدر از خراسانیان کشت که از خون آنها آسیاب روان گردید و گندم آرد کرد و از آن نان پخت و تناول کرد. ولی شاعر بزرگ ایرانی فردوسی را به قبرستان عمومی مسلمین هم راه ندادند چه برسد به ساختن گنبد و بارگاه آن هم به بهانه مدح گبران و کافران. نگاهی بیندازید به قسمتی از بیست مقاله علامه قزوینی صص 83-85
یکی از دلایل شکست ایرانیان در برابر اعراب نزدیکی جغرافیایی و نبود تفاوتهای چندان جغرافیایی سرزمین ایران با سرزمین اعراب است، اعراب مسلمان در کمتر از نیم قرن(حدود 36 سال) از جنوب غربی تا شمال شرقی ایران را تسخیرنمودند ولی همین اعراب به مدن دو قرن نتوانستند کاملا سرزمین های مازندران و طبرستان را زیر سلطه خود در آورند.
جالب است که اشاره کنم به نقل از تاریخ طبری و فتوح البلدان بلاذری بیش از 2 هزار تن از سپاه طبرستان که در ارتش ایران با اعراب می جنگیدند پس از شکست قادسیه با اعراب متحد شدند،ولی شاهد هستیم که همین سپاه ایرانی در جنگ با مردم طبرستان و مازندران نقشی ندارند!به دلیل مناطق جنگلی وکوهستانهای صعب العبور اعراب تا دو قرن نتوانستند مردم مازندران و طبرستان را تحت سلطه خود در آورند،پس از سلطه اعراب بر این منطقه نیز ماشاهد قیامهای مکرر مردم طبرستان هستیم قیام هایی که همچون مازیار و خاندان اسفندیار نقش عمده ای در آن داشتند،
مردم ایران(خصوصا رعایا و کشاورزان) چه در برابر اعراب و چه حمله ترکان و مغولان قرنها مقاومت و مبارزه نمودند، چون بخوبی میدانستند که هیچ مهاجم و حکومت خارجی برای نجات آنان از بند استبداد داخلی دست به چنین تهاجمی نمیزند بلکه به تجربه بخوبی میدانستند که سلطه بیگانگان چیزی بیشتر از سرسپردگی و بردگی برای آنان در بر نخواهد داشت. همانگونه که هجوم اعراب برای آنان بجز بردگی(موالی) بودن چیزی بیشتر نبود،به همین دلیل نیز به هر بهانه ای در برابر هجوم بیگانگان از خاک و میهن خود دفاع نمودند، تنها طبقه دهقانان و مالکان و بزرگان ملوک الطوایف بود که فقط برای منافع خود بر علیه رعایا و مردم عادی کشور خود با اعراب متحد می شدند! و در قبال این سرسپردگی نیز جایگاه آنان همچون دوران ساسانی و حکومت داخلی گذشته تثبیت میگردید و همچون گذشته مالک زمین های خود بودند! ولی از آن سو رعایا اینبار بایدهم به اربابان و مالکان زمین ها مالیات میدادند و هم مبلغی چندین برابر بیشتر به نام جزیه و باج و خراج به اعراب مسلمان،به همین دلیل نیز در اولین فرصت به مقابله با آنان برمیخواستند.
مشخصا بی کفایتی پادشاهان ساسانی مخصوصا پس از مرگ خسروپرویز نقطه آغازینی بود بر ضعف نظامی و از هم پاشیدگی قدرت نظامی و سیاسی ایرانیان،دخالت بیش از حد مغان زرتشتی همچون کریتر مغ در دوران حکومت ساسانی و دیگر مغان پس از او و از سویی دیگر رقابت دیگر شاهان ملوک الطوایف ایران و مخالفت با سیاست ها و اوامر پادشاه ساسانی، و از طرفی ضعف سپاه ایران به دلیل جنگهای متداومی که در طی چندین دهه با دولت بیزانس روم همواره داشتندخود از دلایل شکست ایرانیان در برابر اعراب بوده،ولی اینگونه نیست که بخواهیم دلایل شکست را تماما به دخالت مغان زرتشتی نسبت بدهیم.
با چنین نتیجه گیری این سوال نیز بوجود خواهد آمد که اگر واقعا چنین میبود،و دخالت و جاه طلبی مغان و دستگاه روحانی تابدین حد تاثیر گذار بوده چرا ایرانیان که در طی یکی دو قرن در دوران ساسانی با دولت روم و بیزانس شرقی در جنگ بوده اند از رومیان شکست نخوردند؟!
چرا ایران دهه ها پیش از حمله اعراب توسط رومیان تسخیر نگردید؟!
اگر ملت ایران تابدین حد از نظام حکومت ساسانی و دخالت دستگاه روحانی زرتشتی ناراضی بودند به چه دلیل دهه های متوالی در برابر پیشروی اعراب استقامت نمودند؟ چگونه مردم طبرستان بالغ بر دو قرن در برابر خلفای اموی و عباسی استقامت نمودند؟!
قیام ابومسلم، یعقوب لیث صفاری،سنباد،استاتیس،مازیار،مرداویج،اب مقنع،بابک خرمدین و چندین و چند قیام دیگر در برابر هجوم اعراب به چه دلیل بوده؟!
اگر قرار است تاریخ را بدور از هرگونه تعصب و غرضی مطالعه نماییم،پس باید بدور از افراط و تفریط به وقایع تاریخی بنگریم تا نتیجه ای که حاصل میگردد نیز خالی از هرگونه حب و بغضی نیز باشد.
متاسفانه یکی از بزرگترین دلایل شکست ایرانیان خیانت سران ملوک الطوایف بوده که در طول تاریخ ایران همواره دلیلی برای شکست ایرانیان در برابر هجوم مهاجمین خارجی بوده است.
داریوش اول در هزارسال پیش از حمله اعراب به خوبی بر این امر واقف بود و با متحد و یکپارچه نمودن سرزمین های ایران توانست برای دهه ها ایران را به یکی از قدرتمندترین کشورهای دوران خود نماید.
نبود اتحاد در میان اقوام ایرانی متاسفانه همواره باعث شکست در برابر استبداد داخلی و خارجی بوده است، حتی در دوران مشروطه نیز ماشاهد همین مشکل بوده ایم. خیانت برخی از سران اعراب جنوب همچون شیخ خزعل و سران ترک همچون پیشه وری و سرسپردگی برخی از سران ایل بختیاری که همواره بدنبال منابع شخصی و قومی خود بوده تا منافع ملی جامعه ایرانی یکی از دلایل عمده ای بوده که باعث گردیده در طی قرن های متمادی ماشاهد سلطه بیگانگان و استبداد دستگاه حکومت داخلی بر جامعه ایرانی باشیم.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل