رسته‌ها

خیامی نامه: در تجزیه و تحلیل آثار علمی و ادبی حکیم خیام

خیامی نامه: در تجزیه و تحلیل آثار علمی و ادبی حکیم خیام
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 58 رای
درباره:
خیام
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 58 رای
«خیامی نامه» مشتمل بر 373 صفحه می باشد. استاد همایی، ضمن کتاب خیامی‏ نامه‏ خود، برای نخستین بار متن عربی «رساله‏ موسیقی» خیام را به چاپ رسانید و در این‏ باره می گوید:
« در این گفتار باز یکی از مصنّفات ریاضی مسلّم حکیم خیام را معرفی می‏ کنیم به نام «شرح المشکل من کتاب الموسیقی» که من سراغ ندارم تا امروز هیچ کجا حتی اسم این کتاب را در جزو مصنّفات خیام ذکر کرده باشند تا چه رسد به شرح خصوصیّات و تعریف مزایای آن »
استاد همایی تاریخ تألیف رساله‏ مذکور را قبل از 470 ه ق می‏ داند. در اینجا باید متذکر شد که حکمای قدیم برای اصول علم ریاضی، چهار شعبه قایل بودند که عبارت از حساب، هندسه، هیئت و موسیقی بود و در موسیقی، به مناسبت تناسب نغمات با یکدیگر، از «نسبت مؤلّفه» نیز صحبت می‏ داشتند. بنابراین باید اثر یاد شده را هم جزو تألیفات ریاضی خیام منظور داشت.
استاد همایی احتمال می‏دهد منظور خیام از «کتاب موسیقی» که مشکلات آن را شرح کرده است، «کتاب موسیقی اقلیدس» باشد و این همان کتابی است که ابن ندیم (ف. 378 ه ق) آنرا در «الفهرست از زمره‏ آثار اقلیدس» به نام کتاب «النغم و یعرف بالموسیقی» ثبت نموده است. در واقع همان‏ گونه که خیام کتاب اصول هندسه و حساب اقلیدس را شرح کرده، به شرح «کتاب موسیقی» او نیز پرداخته است.
استاد همایی در پایان خیامی‏ نامه، متن عربی چهار صفحه ‏ای منسوب به خیام را از روی نسخه‏ موجود در ترکیه به چاپ رسانیده و احتمال داده است که این چند صفحه، یک فصل یا صفحاتی از شرح خیام بر «کتاب موسیقی» اقلیدس باشد که به دست ما رسیده است.
از آنجا که نسخه‏ خطی مذکور، منحصر است و تصحیح اشکالات موجود در آن به آسانی میسّر نیست، به ناچار باید از طریق بررسی موازین ریاضی اعدادی که به رقم و به حرف (عربی) ذکر شده است به رفع مشکلات و شبهات آن پرداخت.
خیام در رساله‏ خود از همان روشی که دانشمند سلف او ابونصر فارابی (ف. 339 ه ق) در کتاب جامع موسیقی کبیر استفاده کرده، بهره گرفته است .
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
373
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
simin
simin
1392/11/02

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی خیامی نامه: در تجزیه و تحلیل آثار علمی و ادبی حکیم خیام

تعداد دیدگاه‌ها:
4
کتابی نایاب و ارزشمند. خواندن این کتاب برای افراد علاقمند به خیام و کارهای استاد همایی توصیه میشود.
واقعا آبروی تحقیق است...جلد دومش را هم بگذارید........سپاس
کران تا کران معارف, جلال الدین همایی علامه ای که خود فخر عالم ادب است, آثار علمی وادبی حکیمی دیگر؛ عمرخیام شهره آفاق, زبانزد خکیمان وعالمان دنیا در گذشته وحال را تجزیه وتحلیل می کند, اول از چشمه معرفتش می نوشد وبعد از حلاوت ولذائذ زلالش سخن می گوید, هزاران هزار عالم و حکیم خفته در زیر خاک و هزاران هزار فرزانه ی علم گستر بر پهنه ی زمین وزمان از خطه ی پارس, نشان جاودانه بودن سرزمین مقدس ما است و هرگز " اقلیم پارس را غم از آسیب دهر نیست" زبان از توصیف راقم ومرقوم الکن است, نظاره گره اشجار همیشه سرسبز و شکوفا و پر بریم, باشدکه درخشش آثار زرینشان بر اندیشه های ما بتابد و باب حقایق معرفت را به سوی ما نیز بگشاید.
کتابناک برتارک شاخه های درخت برافراشته ات آثار برگزیدگان علم وحکمت می درخشد, متشکریم
با سپاس از اینکه کسی به فکر این بود که افکار خیام را منتشر کند تا گمانه های بی جا درموردش اظهار نشود
خیامی نامه: در تجزیه و تحلیل آثار علمی و ادبی حکیم خیام
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک