Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

بیان منازل

بیان منازل

نویسنده:
وی‍راس‍ت‍ار ف‍ن‍ی‌: ه‍وش‍ن‍گ‌ ان‍ص‍اری‌

سلیمان قانونی، سلطان عثمانی در فاصلۀ سال‌های ۹۴۲-۹۴۰ق/ ۱۵۳۶-۱۵۳۳، به بخش غربی ایران (آذربایجان و عراق عجم) و عراق عرب لشکرکشی کرد. وی از طریق خوی، تبریز، زنجان، سلطانیه، همدان، و قصر شیرین، تا بغداد پیش رفت. سپس از راه شهرهای زور، بانه، بوکان، مراغه، و سعیدآباد به تبریز بازگشت و در تعقیب شاه‌ طهماسب صفوی بار دیگر تا نزدیکی همدان کشانده شد و سرانجام از طریق تبریز خاک ایران را ترک کرد. نصوح افندی (مطراقچی)، از همراهان سلطان در این سفر، ضمن ارائۀ گزارشی از این لشکرکشی اغلب منزل‌های مسیر حرکت اردوی عثمانی را به تصویر کشیده‌است. حاصل کار او بیان‌ منازل سفر عراقین سلطان سلیمان‌خان است که مطراقچی آن را در قالب بخشی از کتاب خود با عنوان سلیمان‌نامه، کتابی دربارۀ رویدادهای روزگار سلیمان قانونی، عرضه کرده ‌است.
مطراقچی که دهخدا از او با نام نصوح‌بن قره گؤزبن عبدالله یاد کرده از مردان ذوفن عثمانی در روزگار سلطنت سلطان سلیم و سلطان سلیمان است. او را ریاضی‌دان، مورخ، و نویسنده‌ای دانسته‌اند که در خطاطی و نقاشی هم ید طولایی داشته ‌است، چنانچه دربارۀ وی گفته‌اند: “در اسلوب ایرانی خط دیوانی تغییر تمام کردند و در رسم و هیبت آن نقل‌پذیری نمودند تا خواندن آن آسان گردد”.
طی لشکرکشی سلیمان قانونی به غرب ایران مطراقچی طرح منازل را با مشاهدات خود کشیده و یادداشت‌هایی دربارۀ آن‌ها نوشته است و در فرصت‌های به‌دست‌آمده در طول لشکرکشی و نیز طی دو سال پس از اتمام لشکرکشی برای ترسیم و رنگ‌آمیزی تصاویر و تکمیل کتاب کوشش کرده ‌است. درواقع این کتاب حاصل کار چهارسالۀ مصنف آن است که احتمالاً در سال ۹۴۴ق به دربار تقدیم شده است.
نسخه‌ای از بیان‌ منازل، که در کتابخانۀ مرکزی دانشگاه استانبول نگهداری می‌شود نسخه ای ۱۰۹ برگی (۲۱۸ صفحه‌ای) با قطع ۲۳۰ × ۳۱۵ میلی‌متر و ۱۳۲ صفحه از آن مصور است. ۲۷ صفحه از صفحات مصور دربرگیرندۀ ۵۴ طرح از منازلی است که داخل مرزهای ایران فعلی قرار دارند. کتاب سه بخش دارد: بخش نخست مقدمه است‌ که دربردارندۀ توضیح اهداف لشکرکشی و نام‌های قلاع به‌تصرف‌درآمده ‌است. بخش دوم توضیحی دربارۀ تقسیم‌بندی هفت‌گانۀ اقلیمی زمین و بیان موقعیت ممالک و شهرها براساس آن است. بخش سوم شامل نام‌ها و تصاویر منازل مسیر لشکرکشی از استانبول تا تبریز و بغداد و بالعکس است. پاسخ این سؤال که تصاویر رسم‌شده از منازل تا چه میزان بازتاب واقعیت است آسان نیست. این طرح‌ها از نظر پژوهشگرانی که دربارۀ آن‌ تحقیق کرده‌اند متکی به مشاهدات است و عوارض طبیعی و ابنیه براساس قرارگیری آن‌ها در میدان دید نسبت به هم تصویر شده‌اند. گرایش به واقع‌نگاری از ویژگی‌های دیگر تصاویر این کتاب است که به آن ارزش استنادی می‌دهد. بااین‌حال، از آنجا که رنگ‌آمیزی و تکمیل تصاویر بعدها و دور از محل منازل صورت گرفته احتمال اعمال دخل و تصرف در آن‌ها زیاد است.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: س‍ازم‍ان‌ م‍ی‍راث‌ ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌ ک‍ش‍ور، م‍ع‍اون‍ت‌ م‍ع‍رف‍ی‌ و آم‍وزش‌، ۱۳۷۹

» کتابناکهای مرتبط:
تذکره الملوک
تاریخ ابن فندق (تاریخ بیهق)
ت‍اری‍خ‌ خ‍لاف‍ت‌ ع‍ب‍اس‍ی‌: از آغ‍از ت‍ا پ‍ای‍ان‌ آل‌ب‍وی‍ه‌

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 6 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 109
4.5 / 5
با 48 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۳/۰۹/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
shahbaad
Member
قبلا تعریف این کتاب رو شنیده بودم ولی بعدا که خوندم پشیمون شدم وقتم رو برای وندن همچین زباله ای گذاشتم
نقل قول  
پس از تصرف بغداد توسط سلطان سلیمان عثمانی فضولی شاعر ترکی گوی معروف قصیده ای در مدح سلطان سلیمان میسراید . از سوی دیگر پیر سلطان ابدال عارف و شاعر علوی آناطولی در شعری خطاب به شاه طهماسب از او گله میکند که چرا بغداد را به یزید تسلیم کردی
نقل قول  
alisadeg
Member
خیلی وقت بود به دنبال این کتاب بودم
نقل قول  
farzaanegan
Member
لطفا نام مترجم را در بخش معرفی کتاب اصلاح نمایید
نقل قول  
vamieraz
Member
جورج سانتایانا می گوید: آنانکه گذشته را بخاطر ندارند، محکوم به تکرار آن هستند.
نقل قول  
سپاسگزار دوست بزرگ تر از بزرگم دست گلت درد نکنه گر چه مطالعه شکست های بزرگ اجداد بزرگوارمان سخت است ولی حقایق را باید پذیرا بود حتی نلخ ترینشان را تا شاید چراغ راه آیندگان باشد انشاآلله.توفیق همه دوستان عزیزم را آرزو دارم .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You