رسته‌ها
اهل هوا
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 69 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 69 رای
بر اساس باورهای قدیمی ساحل‌نشینان جنوب ایران، پری‌ها، دیوها و ارواح نیک و بد، همه باد یا خیال یا هوا هستند. این بادها در سر آدمیان رخنه می‌کنند و او را «مرکَب» خود می‌سازند. اگر کسی گرفتار یکی از این بادها شود و بتواند از چنگ آن جان سالم به در ببرد، آن وقت به جرگه «اهل هوا» درمی‌آید.
اهل هوا، به باورهای اهالی مناطق میناب و جزیره لارک و هنگام و در حالت کلی ساحل‌نشینان جنوب درباره انواع بادهایی می‌پردازد که آدمی را بیمار می‌کنند و برای رام کردنشان، باید مراسم به خصوصی برگزار شود. مراسمی که اصطلاحا به آن «بازی» می‌گویند. هر چند شاید امروز برای سراغ گرفتن از باورهای این‌چنینی، نسبت به ۵۰ سال پیش و زمانی که ساعدی به جنوب سفر کرد، نیاز به جست‌وجوی بیشتری است، اما هنوز هم می‌توان رد این باورها را در جزیره‌ها و سواحل مشاهده کرد.
کتاب با بخشی تحت عنوان یادداشت‌های پراکنده درباره ساحل‌نشینان جنوب آغاز می‌شود. در این قسمت، ساعدی شرح داده است که زندگی اهالی آن حوالی، چطور با دریا و ماهی‌گیری گره خورده و صیادی کشتی‌های خارجی، چطور دریا را خسیس‌ و دست مردم را تنگ‌تر کرده است. ساعدی در این بخش نوشته است که ساحل‌نشینان، هر کدام وسیله‌ای برای سفر در دریا دست و پا می‌کنند و هر که مجهزتر باشد، می‌توان دورتر سفر کند و با نقل و انتقال کالا، امورات بگذراند. در اثر همین سفرها و هم‌نشینی با مرزشینان خاک‌های دیگر از جمله کشورهای آفریقایی و هند، از فرهنگشان نیز تاثیر پذیرفته‌اند. بنا بر یادداشت‌های ساعدی، فرهنگ نواحی ساحلی جنوب، مخلوطی از آداب و سنن و باورهای عربی، هندی، سواحلی و ایرانی است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
228
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
۱۳۹۲/۱۰/۱۸
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی اهل هوا

تعداد دیدگاه‌ها:
3
د کتر ساعدی واقعا بینظیر ودست نیافتنی است ایشان با نوشته هایی که مانند این کتاب هستند ما را با تنوع فرهنگ و عقاید در ایران اشنا کرده است
[quote='خبوشانی']من و پدرم هر شب میایم کتابناک. بابام بهم میگه کتابایی که شما گذاشتین رو چشم بسته دانلود کنم. به سلیقه و انتخاب شما کاملا ایمان داره. ممنونم بخاطر این همه کتاب خوبِ خوب. سپاسگزارم بخاطر اینکه ساعتایی که کنار پدرم هستم به خاطر شما چندین برابر شده.[/quote]
درود بر چنین پدر و فرزندی
من و پدرم هر شب میایم کتابناک. بابام بهم میگه کتابایی که شما گذاشتین رو چشم بسته دانلود کنم. به سلیقه و انتخاب شما کاملا ایمان داره. ممنونم بخاطر این همه کتاب خوبِ خوب. سپاسگزارم بخاطر اینکه ساعتایی که کنار پدرم هستم به خاطر شما چندین برابر شده.
PDF
3 مگابایت
اهل هوا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک