رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

حافظ و پیدا و پنهان زندگی: مروری در شعر، زندگی و اندیشه‌های حافظ

حافظ و پیدا و پنهان زندگی: مروری در شعر، زندگی و اندیشه‌های حافظ
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 43 رای
درباره:
حافظ
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 43 رای
آنچه در این کتاب خواهید خواند مجموعه مقالاتی است که در طول روزگار، درباره‌ی حافظ دکتر رستگار فسایی نوشته است و در هر یک به بخشی از پیدا و پنهان زندگی؛ در آیینه‌ی شعر حافظ نظر انداخته است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
kalltun
kalltun
1392/07/29

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی حافظ و پیدا و پنهان زندگی: مروری در شعر، زندگی و اندیشه‌های حافظ

تعداد دیدگاه‌ها:
2
حافظ کیست چگونه می‌اندیشد :
خاصه ممتاز شخصیت حافظ این است که او خود را شناخته است و می‌داند کیست و نمی‌خواهد جز آن بنماید باید کسی به این نقطه رهایی و آزادگی رسیده باشد تا چون او بی‌باک به هر ناراستی ونادرستی است بتازد. حافظ با هر که مردم را بفریبد سرجنگ دارد. سلاح اوکلامی است پر از طنز اما برنده و نافذ و به یادماندنی. مفهوم و الفاظ می و می‌خوارگی سلاح حافظ در مقابله با ریاکاران است و ریاکار در نظر او هر کسی است که دروغ بگوید و قیافه حق به جانب داشته باشد یک واعظ یا زاهد یا یک کاسب بازار. حافظ فقط یک شاعر نیست یک متفکر مسئول و دلسوز است این متفکر اجتماعی شاید یک تنه در برابر همه ریاکاران روزگار خود و روزگاران پس از خود ایستاده است و آنچه می‌خواهد بگوید امروز بر زبان من و شما هم هست. زیرا سخن او سخن همه روزگاران است اما ببینیم آن ریاکاران چه کسانی هستند. وقتی حافظ می‌گوید: « آتش زهد و ریا خرمن دین خواهد سوخت» جان کلام این است که زهدی در کار نیست. زاهد دروغ می‌گوید پشت این سیمای حق به جانب او نفس اماره فرمانروایی دارد. من حافظ هم اگر دیدید چون زاهدان خرقه‌ای به تن دارم بدانید که:
خرقه پوشی من از غایت دینداری نیست *** پرده‌ی بر سر صد عیب نهان می‌پوشم
حافظ با دین داران راستین هیچ ستیزه‌یی ندارد سخن او در دفاع از دینداری است.
حافظ می‌خور و رندی کن و خوش باش ولی *** دام تزویر مکن جون دگران قرآن را
او در این مبارزه تمام عمر او سخن از می و می‌خوارگی و مستی را چون شمشیر برنده‌یی به کمر بسته است و هرجا که زاهد، صوفی و ... قرآن را دام تزویر می‌کنند این شمشیر را از غلاف بیرون می‌کشد.
دکتر منصور رستگار فسایی از افتخارات فرهنگ کشورمان ایران است. کتابهایی که در خصوص فردوسی از ایشان وجود دارد نمونه اعلای فردوسی پژوهی است.
حافظ و پیدا و پنهان زندگی: مروری در شعر، زندگی و اندیشه‌های حافظ
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک