رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
هستی از نظر فلسفه و عرفان
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 34 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 34 رای
وجود شناسی ، زیر بنای مباحث فلسفه و حکمت است. این بحث از روزگاران کهن مورد علاقه فیلسوفان و عارفان بوده است. در فلسفه اسلامی صدر المتألهین ، توجه کاملی به اصالت وجود ، وحدت وجود و... کرد و تمامی زوایای آن را کاوید و با اعتقاد به «اصالت وجود» بسیاری از غوامض فلسفی را حل کرد و فصل تازه ای در این خصوص گشود.
اثر حاضر ، رساله ای است مشتمل بر امهات مباحث وجود که بر طبق کتاب « مشاعر » ملاصدرا تألیف شده است و اصالت و وحدت حقیقت وجود و اثبات مبدأ وجود و فیض به طریقه متألهین از حکما و محققین از عرفاست.
این کتاب به بررسی مسئله هستی از دیدگاه فیلسوفان با مشرب‌های مختلف و با توجه به بازسازی تاریخی مسئله وجودشناسی از زمان فهلویون تا مکتب صدرالمتألهین پرداخته و ضمن بررسی نحله‌های مختلف فلسفی و عرفانی از استدلال‌های برهانی و تحلیل و نقد آن‌ها و نیز کشف و شهودهای عرفانی در شناخت بهتر هستی کمک گرفته است.
نویسنده در کتاب حاضر، از وجود و مباحث آن - که پایه فلسفه به خصوص مبانى اعتقادى مربوط به مبدأ و معاد است - بحث مى‏کند و بر آن است که بر طریق متألهین از حکما و محققین از عرفا، اصالت و وحدت حقیقت وجود و مبدأ جود و فیض را بیان و اثبات کند. و در این راه، براى پاسخگویى به کسانى که ورود در مسائل فلسفى و عرفانى را خلاف شرع مى‏دانند، به گفتار بزرگان فقه و اصول، چون آیة الله العظمى مرحوم محمد حسین اصفهانى استناد جسته است.
استاد آشتیانى - که صاحب نظر در فلسفه و عرفان است - در این کتاب کوشیده مبانى ذوقى عرفانى را برهانى کند. به هر حال، استاد از این مباحث در کتاب خویش سخن گفته است: اقوال در وجود، بیان تعریف وجود، وجود ذهنى، بساطت حقیقت وجود، شمول وجود، بیان تمیز در وجودات، اصالت وجود، بیان ملاک مشخص در وجودات، بیان آن که وجود، مشترک معنوى و مفهوم عام بدیهى مى‏باشد، بیان قول فهلویون و مباحث دیگر که در بیست فصل سامان یافته است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
ali_lzl
ali_lzl
۱۳۹۲/۰۸/۰۹

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی هستی از نظر فلسفه و عرفان

تعداد دیدگاه‌ها:
1
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک