Hiweb

امثال و حکم - جلد اول

امثال و حکم - جلد اول

.
امثال و حکم - جلد دوم:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=49927

امثال و حکم - جلد سوم:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=49928

امثال و حکم - جلد چهارم:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=49929

دهخدا به پیشنهاد اعتمادالوله قراگزلو وزیر معارف رضاشاه، از میان یادداشت هائی که برای لغت نامه خود تهیه کرده بود ضرب المثل ها را استخراج کرد و در سال های 1308 تا 1311 به کمک قراگزلو در چهارجلد منتشر کرد.

کتاب امثال و حکم کتاب قطور چهار جلدی به تالیف علی اکبر دهخدا است که در سال ۱۳۱۰ در تهران منتشر شد. این مجموعه دارای نزدیک به ۵۰هزار امثال و حکم (ضرب المثل) و کلمات قصار و ابیات متفرقه‌است. مطالب به ترتیب الفبا تنظیم یافته و ضرب المثل‌ها شرح و تفسیر شده‌است و بین سال‌های ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۰ جمع‌آوری شدند و منتشر شد.
دهخدا، از خرد سالگی به گردآوری امثال عوام، کوشش کرده بود.

بخش‌های کتاب:
بخش بزرگ تر کتاب (۹۷ درصد آن) عبارت از ضرب المثل‌های مکتوب ادیبانه، کلمات قصار و اشعاری از قدمای شاعران ایران یا شاعران فارسی زبان و تنها ۳درصد آن ضرب المثل‌های عامیانه‌است.

منابع کتاب:
دهخدا برای جمع‌آوری مطالب کتاب از منابع زیر استفاده کرد.
مجموعهٔ «امثال میدانی» که در سدهٔ پنجم هجری به زبان عربی تالیف شده‌است. دهخدا از این کتاب نزدیک به هزار ضرب المثل عربی بر گرفته و به مجموعهٔ خود وارد کرده‌است.
«مجموعهٔ مختصر امثال» چاپ هندوستان که یک صد ضرب المثل از آن اقتباس کرده‌است.
«جامع التمثیل» که در هند و در سدهٔ ۱۱هجری چاپ شده و دهخدا نزدیک به سیصد مثل از آن در کتاب خود آورده‌است.
«شاهد صادق»که یک مجموعهٔ هندی است و دهخدا توجه ویژه‌ای به آن نداشته و به نقل از چند مثال از آن بسنده کرده‌است.

شیوه جمع‌آوری مطالب:
دهخدا به پیروی از رسم و شیوهٔ شاعران و نویسندگان قدیم ایران ضرب المثل‌ها را نه به صورتی که در زبان مردم بوده، بلکه به صورتی که در کتاب‌ها و دیوان‌ها آمده نقل کرده‌است. چنان که گویی اصلا در صدد گردآوری فولکلور نبوده، بلکه قصد داشته که شعرها و کلمات اخلاقی و پندآموز را در یک جا گرد آورد. از این رو است که ضرب المثل‌ها در کتاب او مقام دوم را گرفته و اغلب تنها به عنوان مترادف امثال و حکم ادبی ذکر گردیده‌است.
مولف مفهوم ضرب المثل را با مفهوم کلمات کوتاه حکیمانه و اخلاقی در هم ریخته‌است.
دهخدا در تالیف خود بیش از هزار عبارت عربی آورده‌است که بیش تر آیات قرآن و احادیث نبوی و کلمات منسوب به امامان شیعه و امثال و نظایر آن‌ها است.
چهل و پنح هزار بیت از شاعران کلاسیک (از جمله پنج هزار بیت از فردوسی، چهار هزار بیت از سعدی، دو هزار و پانصد بیت از نظامی، دو هزار و پانصد بیت از اسدی طوسی، دو هزار و پانصد بیت از جلال الدین رومی) در کتاب جمع‌آوری شده‌است. بیش تر این بیت‌ها شکل‌های گوناگون یک ضرب المثل است که هر شاعری به سلیقهٔ خود و با بیانی خاص به نظم در آورده‌است. تعمیم مفهوم ضرب المثل تا بدین میزان هرگز جایز نیست و تنها عباراتی را که مال خاص و بی تردید مردم بوده (خواه فولکلوری و خواه ادبی) می توان در زمرهٔ ضرب المثل‌ها به شمار آورد. با دقت و بررسی در این مجموعه به خوبی آشکار می‌گردد که دهخدا امثال و حکم، آیات و اخبار و کلمات قصار بزرگان را بدون توجه به این که آیا در میان مردم رایج و متداول اند یا نه گردآوردی و در کنار هم قرار داده‌است.


حق تکثیر:
بیش از 30 سال از مرگ مولف گذشته

» کتابناکهای مرتبط:
مدار الافاضل - جلد دوم (جائع – شیه)
Writing Fiction
مدار الافاضل - مجلد سوم

نسخه ها
PDF
حجم: 11 مگابایت
تعداد صفحات: 624
4.8 / 5
با 237 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 24
۱۳۹۲/۰۵/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
seghbal
Member
از بهترین مراجع جستجوی مثلها و حکمتها
نقل قول  
amoozgaar
Member
این کتاب یکی از بهترین های معاصر است در زمینه تتبعات عامیانه و دهخدا در تالیف خود بیش از هزار عبارت عربی آورده‌است که بیش تر آیات قرآن و احادیث نبوی و کلمات منسوب به امامان شیعه و امثال و نظایر آن‌ها است.
نقل قول  
سوها 1354
Member
دهخدا در تالیف خود بیش از هزار عبارت عربی آورده‌است که بیش تر آیات قرآن و احادیث نبوی و کلمات منسوب به امامان شیعه و امثال و نظایر آن‌ها است.
نقل قول  
mowge
Member
این کتاب یکی از بهترین های معاصر است در زمینه تتبعات عامیانه
نقل قول  
z_rajabi
Member
از زحمات شما صمیمانه متشکرم
نقل قول  
vasekara
Member
چون در معرفی کتاب نامی از رضا خان به میان آمده، عرض می شود:

جناب دهخدا هم از کتک های رضاخانی بی بهره نماند. جهت کسب اطلاعات بیشتر واژه های دهخدا و رضا خان میرپنج یا پهلوی را جستجو فرمایید.
نقل قول  
gkamarei
Member
با سلام. وقتی متنی با این حجم باشد ولی قابل جستجو نباشد و یا بطوری تنظیم نشده باشد که بتوان واژه مورد نظر را پیدا کرد، فاقد کار برد عملی میشود. تنها راهی که برای استفاده باقی میماند این استکه تمام صفحات چاپ شوند! به نظر من این نقیصه بزرگی است و میدانم رفع آن به این سادگی ها هم شدنی نیست. بهر حال خداوند توفیق بیشتری به شما خدمتگذاران فرهنگی بدهد.
نقل قول  
babak1332
Member
برو ای فقه دانا به خدای بخش ما را
تو ذهد و پارسایی من و عاشقی و مستی
نقل قول  
simin
Publisher
نقل قول از hosnieh66:
نمیشه دانلود کرد.پس لینک دانلود کجاس؟لینک دانلود کتاب هایی که از بابت عدم وجود حق نشر در درجه اطمینان بالا قرار دارند به تدریج تایید و باز خواهند شد. تا آن زمان انتظار مدیریت سایت، شکیبایی و آرامش کلیه کاربران عزیز و ارائه لینک این مطلب در پاسخ به سوالات کاربران جدید می باشد .
با سپاسنقل قول  
hosnieh66
Member
نمیشه دانلود کرد.پس لینک دانلود کجاس؟
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You