رسته‌ها
تاریخ بیهقی - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 81 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 81 رای
بر اساس نسخه دکتر فیاض و نسخه ادیب پیشاوری و نسخه غنی ـ فیاض

تاریخ بیهقی یا تاریخ مسعودی نام کتابی نوشتهٔ ابوالفضل بیهقی است که موضوع اصلی آن تاریخ پادشاهی مسعود غزنوی پسر سلطان محمود غزنوی است. این کتاب علاوه بر تاریخ غزنویان، قسمت‌هایی درباره تاریخ صفاریان، سامانیان و دوره پیش از پادشاهی محمود غزنوی دارد. نسخه اصلی کتاب حدود ۳۰ جلد بوده که به دستور سلطان مسعود بخش زیادی از آن از بین رفته‌است. و از این کتاب امروزه مقدار کمی (حدود پنج مجلد) بر جای مانده‌است.
برخی این کتاب را «تاریخ ناصری» نامیده‌اند، از جمله ابن فندق بیهقی که در سال ۴۹۰ ه‍. ق. در منطقهٔ بیهق به دنیا آمده و بسیاری دیگر پس از او. برای این نام‌گذاری دو احتمال موجود است: نخست به اعتبار لقب سبکتگین (پدر محمود غزنوی) که ناصرالدین است و این کتاب تاریخ خاندان و فرزندان و فرزندزادگان وی بوده و دیگر لقب سلطان مسعود که «ناصرالدین الله» بوده‌است.
به هر حال کتاب به نامهای دیگری نیز خوانده می‌شده، از جمله: تاریخ آل ناصر، تاریخ آل سبکتگین، جامع التواریخ، جامع فی تاریخ سبکتگین و سرانجام تاریخ بیهقی که گویا بر اثر بی‌توجهی به نام اصلی آن (تاریخ ناصری) به این نامها شهرت پیدا کرده بوده‌است.
تاریخ بیهقی توسط ادیبان زیادی تصحیح و منتشر شده است از جمله مرحوم سعید نفیسی، صادقی مدس و... که نسخه علی اکبر فیاض برای دانشجویان و علاقه مندان رشته تاریخ مفید و مناسی تر است ضمن این که نباید از توضیحات سعید نفیسی هم چشم پوشید. به هر حال این نسخه به دانشجویان تاریخ پیشنهاد می‌شود.
بخش موجود تاریخ بیهقی را «تاریخ مسعودی» نیز می‌خوانند از آن جهت که قسمت‌های بازماندهٔ آن بیشتر رویدادهای دوره پادشاهی سلطان مسعود غزنوی را در بر دارد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
629
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
kalltun
kalltun
۱۳۹۲/۰۵/۲۹
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ بیهقی - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
7
کتابی بس خواندی و مهم در زمینه تاریخ غزنویان
این نسخه شامل توضیحات خوبی در پانویس هر صفحه برای واژگان و اصطلاحات مشکل است که بسیار کمک خوبی برای فهم جملات تاریخ بیهقی است. (برخی نسخه‌ها، این پانویس‌های سودمند را ندارند)
اما شوربختانه کیفیت آن اندکی پایین است و خواندن برخی جملات و صفحات را سخت می‌کند.
دانلود میشه انگارمشکل حل شده.
فقط اسکن کتاب خوب درنیومده
دقیقن مشکلی که kajal1365 فرمودن تایید میشه، جریان چیه؟
سلام
این کتاب همین یک جلده یا بیشتره؟
من نمی تونم این کتاب رو دانلود کنم، تا 90 درصد می ره، قطع می شه، همچنین کتاب تاریخ ایران باستان که آقای پورفر تازه گذاشتند هم همینطور می شه!
تاریخ بیهقی - جلد 1
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک