رسته‌ها
شرح مثنوی شریف - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 110 رای
درباره:
مولوی
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 110 رای
یکی از برجسته ترین مولانا شناسان و کسانی که عمری را در شناخت این مرد و آثارش سپری کرده اند ، شادروان بدیع الزمان فروزانفر است. کتاب حاضر ، جلد اول از شرح مثنوی ایشان است که بدلیل عمق بالا و تخصص فروزانفر از بهترین شروح بر مثنوی نیز هست .
مثنوی به سان دریاست ، دریایی سوزان و فروزان ! که هر کس از اهل بینش و معرفت و جویای معنویت به سراغش رود شیفته اش گشته و با آن انس خواهد گرفت ، و عجیبتر اینکه مثنوی مولانا در جایی چون آمریکا ، با آن فرهنگ متفاوت هم یکی از پرفروش ترین و محبوبترین کتاب ها شده است ! و خودِ این امر دلیل بر فرا زمانی و مکانی بودن مولانا و دریای مثنوی است و اینکه هر کسی به قدر وسعش از چنین دریایی می جوشد و در چنین زمانه ی پر از شک و تردید و اضطرابی ، با جرعه ای از این کتاب روح متلاطمش را آرامش می بخشد .

برای توضیح کافی و وافی درباره این شرح ، از مقدمه خودِ زنده یاد فروزانفر بر کتاب کمک می گیریم :
نزدیک بچهل سال است که بتوفیق خداى بزرگ و جذب و کشش باطن پر فروغ حضرت مولانا عَظَّم اللّٰهُ اَسْرارَهُ که معدن حقائق و سرچشمۀ فیّاض معرفت است بمطالعۀ و تأمّل در مثنوى شریف اشتغال دارم، درین مدّت بارها مثنوى را از آغاز تا پایان خوانده‌ام و شروح و حواشى آن کتاب آسمانى را در مطالعه گرفته‌ام و چون در آغاز کار، چاپ مشهور علاء الدّولة را در دسترس داشتم مشکلات بسیار مى‌یافتم که حلّ آن برایم سخت دشوار مى‌افتاد زیرا طبع مذکور با وجود مزایایى که بر اکثر چاپهاى ایران و هند دارد و مطابق گفتۀ مصحّح، مبتنى بر نسخه‌اى بسیار کهن از مثنوى است، اغلاط و تصحیف فراوان و اشعار اضافى که صوفیان و یا خوانندگان دیگر از پیش خود افزوده‌اند، در آن راه یافته است و این همه موجب دشوارى فهم و پریشانى خاطر خواننده تواند بود بخصوص از جهت کلمات و لغات نادر که تغییر یافته و یا دچار تصحیف گردیده و نیز ابیات دخیل که گاه رشتۀ مطلب را از هم گسیخته است.
براى آن که از نظر و عقیدۀ مولانا در هر مسئله بنحو تفصیل مطّلع شوم و اصول افکار وى را بصورت منظّم بدست آورم در صدد بر آمدم که فهرستى براى مطالب مثنوى ترتیب دهم، علّت این امر چنان که بر خوانندگان محترم روشن است، این بود که مثنوى مانند دیگر کتب بابواب و فصول قسمت نشده و از حیث نظم و ترتیب، اسلوبى مانند قرآن کریم دارد که معارف و اصول عقاید و قواعد فقه و احکام و نصایح، پُشْتا پُشْت در آن مذکور و مطابق حکمت الهى بهم آمیخته است و مانند کتاب آفرینش، نظمى بخود مخصوص دارد و تابع سنن و آیینهاى مصنّفان و مؤلّفان کتب عادى و معمولى نیست و از این رو افکار فلسفى و اصول تصوّف و مبانى علوم اسلامى در مثنوى پراکنده و متفرّق است و فى المثل ممکن است مطلبى بنحو اجمال در دفتر اوّل ذکر شود و تفصیل آن در دفتر دیگر و یا مواضع مختلف بیاید و تا آن گاه که نظر مولانا در همه موارد پشت سر هم قرار نگیرد بالطّبع فهم آن مطلب از روى شمول و احاطه میسّر نمى‌شود.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
350
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
poorfar
poorfar
1392/06/24

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی شرح مثنوی شریف - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
18
واقعا برای تالیف این کتاب زحمت بسیار کشیده شده است. روح استاد فروزانفر قرین رحمت باد.
بسیار عالی است.. دوست دارم تمام شرح مثنوی شریف را مطالعه کنم با نثر و معنی ان به کمک سایت شما
دوستان چرا راه حل های فلسفی برای دانلود میدین؟ لینک دانلود رو خود سایت حذف کرده؛ احتمالا به خاطر اینکه ناشر راضی نشده که کتاب گرون قیمتش به رایگان در دسترس قرار بگیره. این پیش نمایش هم که باقی مونده احتمالا فقط 10 صفحه اولشه. خیلی راحت بگم، این کتاب رو دیگه نمیشه از این سایت دانلود کرد. فلش پلیر و کروم دیگه چه صیغه ایه؟
یاد استاد فروزانفر گرامی.افسوس بسیار که عمر ایشان امان نداد که این کتاب کم نظیر را کامل کنند
جانا مرا با جلوه ای مست جلال خود نما
با جرعه ای از جام خود مست جمال خود نما
تا که ببوسم در گهت ، من روسیاه خوان تو
با یک نگاهی از کرم ،عبد کمال خود نما
تا که شوم در درگهت من هم گدای کوی تو
شاها مرا با یک نظر،وصل وصال خود نما
این خاک پای درگهت دارد تمنای تو را
با ذره ای از رحمتت او نیز،مال خود نما...
از نوشته های من...
خیلی ممنون وسپاس فراوان از زحمات اقای فرزانفر که در عرصه ادبیات فارسی خدماتی شایسته انجام داده اند...
دوستانی که لینک دانلودرانمی بینند ازگوگل کروم استفاده کنند ونرم افزارAdobe Flash Player راروی مرور گر نصب کنندویابانام کاربری خود واردشوندویا نرم افزارAdobeAIRInstallerرانصب کنند.البته همه ی این پیشنهادات نظرشخصی بودوفکرکنم جواب می دهد.:-(:-
تا اطلاع ثانوی ، در پیشگاه مولوی و فروزانفر فقط باید سکوت کرد .
خیلی اذیت شدم تا کتاب شرح مثنوی معنوی رو دانلود کنم آخرش هم نتونستم.qr read er چیه دیگه
شرح مثنوی شریف - جلد 1
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک