با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

درهای ادراک - بهشت و دوزخ

نویسنده:
عنوان اصلی: The Doors of Perception
درهای ادراک، بهشت و دوزخ نام کتابی از 'هاکسلی' است که در دو موقعیت متفاوت نگارش یافته است. بخش اول کتاب یعنی درهای ادراک مربوط به تصورات هاکسلی پیش از مصرف مواد مخدر است و کتاب دوم یعنی 'بهشت و دوزخ' نام کتابی است که وی پس از مصرف مواد مخدر و خارج شدن از حالت عادی به نگارش درآورده است. هر دو کتاب فاقد موضوعی واحد و مشخص است که طی آن، خیال‌پردازی‌ها و اوهام هاکسلی در حالت نامتعادل بازگو می‌شود. هاکسلی در این کتاب کوشیده است اعمال و رفتار انسان‌هایی را که مواد مخدر مصرف می‌کنند، منعکس نماید.
«آلدوس هاکسلی» (Aldous Huxley) در اثر مشهور خود به نام «درهای ادراک: بهشت و دورخ» یک راست به سراغ تاثیر مواد مخدر در آفرینش ادبی می‌رود. انتشار این کتاب در سال 1954 توفانی به همراه داشت، هر چند که او به عنوان یکی از پیشاهنگان ادبیات مدرن در روزگار خودش می‌نوشت، با این حال شرح تجربیات او پس از مصرف «ال اس دی» حتی بسیاری از طرفدارانش را هم آشفته کرد. او معتقد بود: «خلسه معنوی که به خلق یک اثر هنری منجر می‌شود، تنها در سایه خلسه یک مخدر امکان‌پذیر است».
کتاب معروف وی Brave New World در سال 1931 نوشته شده و در سال 1932 منتشر شده است.
حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: نشر م‍ی‍ر ک‍س‍ری‌، ۱۳۸۱.

» کتابناکهای مرتبط:
The Life of Harriet Beecher Stowe
مهر و داد و بهار: یادنامه استاد دکتر مهرداد بهار
A Theory of Donald Trump

نسخه ها
کلمات کلیدی
4.1 / 5
با 39 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 12
۱۳۹۲/۰۴/۱۹


پاسخنگارش دیدگاه
dadaman2
Member
یکی از زیباترین کتابهای است که میشه خواند. فصل دوم این کتاب را خیلی دوست دارم
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member

آزمایش‌هایی نمایانگر توهم‌زا بودن ال.اس.دی
در گربه‌هایی که ال.اس.دی به بدن‌ها آن‌ها وارد شده بود مشاهده شد که تغییر حالت روانی موجب آن شده که بر خلاف حالات طبیعی گربه از موش ترسیده و پا به فرار بگذارد. تأثیر این دارو بر روی عنکبوت‌ها نشان داد که این حیوان با سرعت و مهارت عجیبی شروع به تنیدن تارهای پیچیده و درهم و نامنظمی می‌نماید و بررسی رفتار سربازانی که پس از استعمال ال.اس.دی از آنان فیلم برداری شده بود نشان می‌داد که آنان موقعیت خود را درک نکرده و قادر به انجام دستورات فرمانده خود نیستند.

اولین آزمایش اتفاقی بیانگر آثار ال.اس.دی

وقتی که روی تختخوابم دراز کشیدم در عالم هزیان و هیجان و مستی غوطه‌ور شدم. تمام اثاث خانه به دنبال هم حرکت می‌کردند و پیوسته تغییر رنگ می‌دادند. به نظرم می‌آمـد که سـتارگان آبـی رنـگ آسـمان روی سـقـف خانه‌های شهر فرو می‌ریزند. پس از دو ساعت که در عالم بی‌خبری بودم، یادم آمد که همان روز مقدار کمی از عصاره قارچ چاودار خوردم. فردای همان روز تصمیم گرفتم که همان آزمایش را با مصرف مقدار یک هزارم میلی گرم از این دارو تکرار کنم و نتیجه را یادداشت کنم و یادداشتم چنین بود؛ چهل دقیقه پس از خوردن این مقدار مختصری احساس سرگیجه کردم و بی اختیار قهقهه? خنده سر دادم. جثه? کسانی که در اطرافم بودند به طور عجیبی کوچک شد. از همکارم در خواست کردم که مرا با دوچرخه به یک ویلا هدایت کند. با اینکه باسرعت با دوچرخه پا می‌زدیم، ولی احساس می‌کردم از جای خود تکان نمی‌خورم. پس از ? ساعت وضع عادی خود را باز یافتم.

روش درمان بیماران ال.اس.دی

درمان شامل فراهم کردن یک محیط آرام، آرام بخشی با نوعی دارو (بنزو دیازپینها)، مایع‌درمانی (هیدراسیون) و مصرف هالوپریرول در موارد توهم‌های وحشت‌زا است. ساکشن معده (مکیدن یا مکش) و اسیدی کردن ادرار به کمک کلرید آمونیوم یا اسید آسکوربیک برای افزایش دفع می‌تواند مفید باشد.
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member

از دیگر علائم مصرف این ماده، خطوط رنگینی است که به هنگام بسته شدن چشم‌ها در منطقه بینایی پدیدار شده و حرکت می‌کنند. همین خطوط ممکن است به صورت اشباح و رویدادهای نامفهومی در نظر بیمار پدیدار گردد و یا چهره افراد و سمبل‌های رویایی دیگر را به خود بگیرد. اگر شخص معتاد به ال.اس.دی چشم‌هایش را باز کند، رنگ‌ها را اشباع‌شده‌تر خواهد دید. عمق تصاویر و اشیاء در نظرش تشدید خواهد شد و بعد تصاویر طولانی تر می‌شود. اشیای ثابت ممکن است در نظرش به حرکت در آیند و به عمق کابوس‌های مختلف خواهد رفت و گاهی چیزهایی پیرامون خود خواهد دید که سایرین توان دیدن آن را ندارند. در این حالت توهمی اشیا در نظر بیمار نوعی زیبایی و معنا پیدا می‌کنند.

در بعضی افراد معتاد نیز خلاف این عادت دیده می‌شود. مثلاً قدرت شنوایی تشدید شده و زمزمه‌هایی نامفهوم در آن می‌آمیزد. ذائقه، شامه و لامسه? معتاد به صورت‌های گوناگون تغییر می‌کند و تجارب، توام با هراس و وحشت و درد است. مغز کار عادی خود را رها می‌کند و در خیالات غرق می‌شود. تفکرات منطق کمتری در ذهن شکل می‌گیرد. خود و شخصیت فرد خرد شده و درک وجود خود متغیر می‌گردد و در نهایت معتاد تمامی وجود، فکر و شخصیت خود را از دست می‌دهد. اگر این تغییرات شدید و ضربه‌زننده به صورت وحشت و از خود بی‌خود شدن ادامه و رشد پیدا کند، باعث مختل شدن تعادل روانی معتاد خواهد شد.
مصرف بسیار کم این ماده (حدود نیم میلی‌گرم) نیز خطرناک است و ممکن است پس از استعمال آن علائم مسمومیت شدیدی از قبیل پیدایش اختلالاتی در سلسله اعصاب خودکار، بی نظمی در حرکات انبساط حدقه? چشم، اختلالاتی در ضربان قلب، قابلیت تحریک شدید و حالت تهوع را به دنبال می‌آورد که این اختلالات با احساس خوشی و خنده‌های ناگهانی بدون علت و ضعف عمومی در بدن و اضطراب و نیز اشکال و تصاویر رنگی کاذبی در نظر شخص ظاهر شده که تخیلات بی‌اساس ایجاد می‌کند، همراه است.
ین ماده امراض مغزی ایجاد می‌کند و عوارض روانی حاصله از آن، بیش از همه شباهت به انواع اختلالات روانی از ردیف روان‌گسیختگی یا نوعی از جنون‌های آنی دارد.

بسیاری از مصرف کنندگان حواس پنجگانه‌شان تحت تأثیر این ماده قرار می‌گیرد و احساسات دروغین در آنها ایجاد می‌شود و آنها احساس می‌کنند قادر به پرواز هستند و به همین دلیل از ساختمان‌های بلند خود را به بیرون می‌افکنند و جان خود را از دست می‌دهند.نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member

ال.‌اس.‌دی دارویی نیمه ترکیبی است که در لابراتورهای پیشرفته از اسید لیزرتیک بدست می‌آید. این ماده به صورت طبیعی در قارچ زنگ گندم وجود دارد و از مهم‌ترین و قوی‌ترین داروهای شیمیایی توهم‌زا است.
طرز شناسایی ال.اس.دی
ل.اس.دی به صورت گرد سفید رنگ، قرص، کپسول و همچنین مایعی صاف و روشن و بدون رنگ و بو که گاه برروی کاغذ چکانده می‌شود یافت می‌شود. تشخیص آن از طریق رؤیت و به صورت ظاهری غیر ممکن است و وجود آن را می‌توان از طریق آزمایشات تحلیل کمی و کیفی مورد تایید قرار داد.
آثار ال.اس.دی
پس از آنکه ال.اس.دی وارد بدن انسان شد ممکن است 20 تا 120 دقیقه هیچ اثری در بدن پدیدار نشود. اما تأثیر آن پس از 2الی 3ساعت پـس از جـذب آن پـدیـدار می‌شــود و کم کم به اوج خود می‌رسد. اعتیاد به ال.اس.دی نوعی اتکا روانی به آن است. یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف این ماده تیره شدن مردمک چشم است که بطور کامل در مقابل نور واکنش نشان می‌دهد. حالت تهوع، استفراغ، سرد شدن بدن و لرزش در بسیاری از اوقات در بدن بیمار مشاهده می‌شود.
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member

با تشکرsahareft

آلدوس هاکسلی برای اثبات کتابش تن به مواد مخدرداده..........خیلی جالبه
شرح تجربیات او پس از مصرف «ال اس دی» حتی بسیاری از طرفدارانش را هم آشفته کرد. او معتقد بود: « خلسه معنوی که به خلق یک اثر هنری منجر می‌شود، تنها در سایه خلسه یک مخدر امکان‌پذیر است»
من نمیدونستم .اما الان متوجه شدم که مصرفش یک هنره که بعضی از ماها بی هنریم !

نقل قول  
judass
Member
نقل قول از miran2009:

judass گرامی؛ طبق روالی که برای تائید کتابها وجود داره، اولویت با کاربریه که کتابی رو زودتر آپلود کنه (مثل همین کتاب).
در مورد حجم کتاب آپلودی شما، باید بگم که کتاب شما هم دقیقا 13.93 مگابایت است و نه 3 مگابایت


کاملا حق با شماست جناب عذر خواهم .متوجه این پروسه نبودم !
با این اوصاف, یحتمل یکی از عوارض مسکالین اختلال در تشخیص حجم کتاب باید باشه
نقل قول  
miran2009
Publisher
نقل قول از judass:
همین کتابو با حجم 3mb آپلود کردیم گویا مقبول واقع نشد

judass گرامی؛ طبق روالی که برای تائید کتابها وجود داره، اولویت با کاربریه که کتابی رو زودتر آپلود کنه (مثل همین کتاب).
در مورد حجم کتاب آپلودی شما، باید بگم که کتاب شما هم دقیقا 13.93 مگابایت است و نه 3 مگابایت
نقل قول  
hdamdmsh
Member
چجوری خوندین دانلود نشد ؟
نقل قول  
Btaraf
Pro Member
در های ادراک..بهشت و دوزخ..چه قشنگ! آقا هاکسلی شما اگه مسکالین یا اسید(کتابو نخوندم هنوز) زدی رفتی بالا زندگی واسه ما همینطوری توهمه!(اینو از یه اسکیزو داشته باش)
« خلسه معنوی که به خلق یک اثر هنری منجر می‌شود، تنها در سایه خلسه یک مخدر امکان‌پذیر است». agreee
نقل قول  
judass
Member
همین کتابو با حجم 3mb آپلود کردیم گویا مقبول واقع نشد

بسیارها تشکرات خانم افتخار زاده

ps : البته نویسنده مسکالین زده بوده نه ال اس دی
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You