رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

قلعه پری: از کریمخان تا لطفعلیخان

قلعه پری: از کریمخان تا لطفعلیخان
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 21 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 21 رای
742 صفحه

یکی از سنن زندیه این بود که در نبردها زنان به یاری شوهران خود در جنگ و گریز شرکت می‌جستند. می‌گویند در یکی از جنگ و گریزها یکی از سپاهیان افغان با صدای بلند به کریم‌خان ناسزا می‌گوید: «اگر مردی چرا زنت را جلو می‌اندازی و خودت فرار می‌کنی؟ بیا و با من جنگ کن.»
کریمخان با اسب به سوی افغان می‌تازد و با یک ضربه شمشیر او را به دو شقه می‌کند؛ سپس بوسه‌ای بر لبه‌ی شمشیر می‌زند و به زبان لری می‌گوید:
تو می‌بوری و بختُم نیبوره.

قریه کوچک و سرسبز پری در دل دشت‌های وسیع لرستان آبستنِ تَنِش و آشوبی شد که بعدها حجم چشم‌گیری از تاریخ ایران را رقم زد. قریه‌ی پری گرچه بر فراز تپه‌ای کوهستانی، مشرف به صحرایی بس خرّم و با صفا و مزارعی پر بار قرار داشت، اما پیرامون قریه حصارهای بلندی رابطه‌ی قریه را با فضای اطراف قطع می‌کرد. در واقع «پّرِیِ» محصورِ درون دیوارهای مرتفع کهن، آن حکایت‌ها برای گفتن داشت. بر خلاف دیگر قلعه‌ها- که آن را مرور زمان به مخروبه‌ای مبدّل می‌کند- قلعه پری هم زمان با گذشت زمان مستحکم‌تر، مقاوم‌تر گردید؛ و با مرمت‌های مداوم و به کار بردن مصالحِ مخصوص دوام آن دوران و نیز توجه خاص اهالی به نقش قلعه بر این دوام و بقا می‌افزود. درهایِ بزرگ و سنگین قلعه با حلقه‌های پیچ وتاب دار و میخ‌کوبی‌های درشت- که معلوم نیست- چگونه آن را در الوارهای محکم کوبیده بودند- به قلعه ابهت خاصی بخشیده بود.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
Mahsaa
Mahsaa
۱۳۹۲/۰۷/۲۳

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی قلعه پری: از کریمخان تا لطفعلیخان

تعداد دیدگاه‌ها:
3
[quote='HeadBook']کاور درسته
من این وسط دُم خروسم آ! :D [/quote]
اصلا من این کتابو به خاطر کاور درستش دانلود کردم هد کتابی جون. شما هم کاورت و هم کارت درسته
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک