Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

سایه گیوتین

نویسنده:
رمان جنایی «سایه گیوتین» اثر « ژرژ سیمنون»
در رمان‌های سیمنون و از جمله سایه گیوتین ترسهای پنهان و دسیسه‌ها و اضطراب‌های نهفته در پس پرده عادت‌های روزانه زندگی و نظم حاکم بر آن توصیف شده‌اند که به ناگاه به لحظه انفجاری خویش می‌رسند و به بروز خشونت یا جنایت منجر می‌شوند. به علاوه رمانهای او آمیزه‌ای هستند از روایت پردازی چیزه دستانه و بازشکافتن هوشمندانه روان انسان‌ها. نقبی که سیمنون به لایه‌های زیرین شخصیت‌هایش می‌زند راه به تراژدی هستی انسانی می‌برد و به گفته فرانسوا موریاک «آثار او را به کابوسهایی بدل می‌سازد که هنرمندانه توصیف شده‌اند و کمتر کسی جرات آن را دارد تا به اعمالشان نظر بیفکند» با اقتباس از مان‌های سیمون، 24 فیلم سینمایی، 112 اثر تلویزیونی و شش نمایش تئاتری آفریده شده‌اند.

خلاصه داستان:
جوانی به نام «ژوزف ماری اورتن» که پادوی مغازه گل فروشی بوده، به جرم کشتن خانم «هندرسون» و مستخدمه اش دستگیر می شود. کمیسر مگره، مسئولیت پیگیری پرونده قتل را به عهده می گیرد. طبق تحقیقاتی که انجام شده، شواهد نشان می دهد که «ژوزف اورتن»، قاتل است. اورتن، به اعدام محکوم می شود، ولی یک شب قبل از اینکه او را اعدام کنند، کمیسر مگره، با کسب اجازه از قاضی کوملیو و رئیس زندان، نامه ای را در ظرف غذای اورتن می گذارد. طبق نوشته نامه، اورتن می بایست شبانه از زندان فرار کند. در ساعت دو بعد از نیمه شب، شرایط برای گریختن او مهیا می شود. اورتن از زندان فرار می کند و در حالی که بازرس «دوفور» و بازرس «ژانویه» او را تعقیب می کنند، در کافه «لاستیانگت» اتاقی اجاره می کند؛ از سویی، کمیسر مگره که در مورد مجرم بودن اورتن تردید دارد، در مهمانخانه ای روبروی کافه لاستیانگت، اتاقی اجاره می کند و با دوربین، اورتن را زیر نظر می گیرد، همچنین در روزنامه «سیفله»، خبری مبنی بر اینکه فرار ژوزف اورتن ساختگی بوده است منتشر می شود! کمیسر مگره، کارآگاه «لوکاس» را مأمور می کند تا به دفتر روزنامه برود. لوکاس متوجه می شود که منبع خبر، تکه کاغذی بوده که توسط شخص ناشناسی به دفتر روزنامه ارسال شده و نوشته را مردی چپ دست نوشته و کاغذ دستنوشته متعلق به کافه کوپول است.
از سویی، هنگامی که بازرس دوفو قصد دارد تا روزنامه سیفله را از دسترس اورتن دور کند، اورتن با بطری نوشابه به سر او می کوبد و بلافاصله می گریزد؛ پس از یافتن دوباره اورتن در شهر، کارآگاه لوکاس، مأمور تعقیب او می شود. اورتن به خانه پدری اش می رود و وقتی با بی اعتنایی خانواده اش روبرو می شود، تصمیم به خودکشی می گیرد و ...

زرژ سیمون:
ژرژ سیمنون (1903-1989) در شهر لیژ در بلژیک زاده شد و فعالیت ادبی را از روزنامه‌نگاری در این شهر آغاز کرد. هوای تیره شهر زادگاهش در او تمایلی به فضای مه‌آلود، غمناک و غم‌افزا به وجود آورده که از میان آن شخصیتهای داستانهای گوناگونش برخاسته‌اند. سیمنون چند سال در امریکا بسر برد، سپس در فرانسه اقامت گزید و با نامهای مستعار به نشر رمانهای عامه‌پسند و کارآگاهی پرداخت که نزد عامه مردم، به ویژه طبقه کارآگاهان و پلیس جنایی محبوبیت فراوان به دست آورد و سیمنون را به ثروت و شهرت رساند.حق تکثیر:‏‫تهران‮‬‏‫: طرح‌ ن‍و‮‬‏‫، ۱۳۸۷

» کتابناکهای مرتبط:
جنایت در کریسمس
قتل در آمستردام
فرزندان خورشید (پیمان هالکرافت)

نسخه ها
4.5 / 5
با 22 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۲/۰۱/۰۳


پاسخنگارش دیدگاه
simenon
Member
سیمنون فوق العاده است و یکی از بزرگترین نویسندگان فرانسوی زبان
نقل قول  
ضمن تبریک سال نو وعیدباستانی ایران زمین به کلیه کارکنان وموسسان این سایت باارزش وامید موفقیت روزافزون برای شما
نقل قول  
shakhsar
Member
نویسنده خوبی است داستان هایش گیرایی دارد .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You