Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

کلیدر (دوره 10 جلدی)

کلیدر (دوره 10 جلدی)

.
«کِلیدَر» (کلید + در !) اثری از محمود دولت‌آبادی، نویسندهٔ معاصر است که در سه هزار صفحه و ده جلد به چاپ رسیده و روایت زندگی یک خانوادهٔ کرد ایرانی است که به سبزوار خراسان کوچانده شده‌اند. داستان کلیدر که متأثر از فضای ملتهب سیاسی ایران پس از جنگ جهانی دوم است بین سال‌های ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۷ روی می‌دهد. کلیدر نام کوه و روستایی در شمال شرقی ایران است.
کلیدر که «سرنوشت تراژدیک رعیت‌های ایرانی و قبایل چادرنشین را در دوره‌ای که سیاست زور حاکم است به تصویر می‌کشد» بر اساس حوادث واقعی نگاشته شده و به شرح سختی‌ها و رنج‌هایی روا رفته بر خانوادهٔ کَلمیشی می‌پردازد.

کِلیدَر که به‌اشتباه کُلِیْدَر نیز تلفظ می‌شود، نام کوهی مابین شهرهای سبزوار، نیشابور، و قوچان در خراسان است. دولت‌آبادی رمان کلیدر را بر اساس داستان واقعی گل‌محمد نوشته‌است. وقتی که سرانجام اربابان و حکومت با تیرباران گل‌محمد به ماجراجویی‌ها و یاغی‌گری‌های این قهرمان مردمی سبزوار پایان دادند، دولت‌آبادی پسربچه‌ای بود با پنج یا شش سال سن. دوران کودکی او آکنده بود از ذکر اشعار و داستان‌هایی که به مدح و مرثیه‌سرایی گل‌محمد می‌پرداختند. توصیفات بسیاری از روستاها و مکان‌ها در رمان کلیدر دقیق‌اند و بسیاری از شخصیت‌های رمان بر اساس اشخاص واقعی ساخته شده‌اند. اما نباید رمان کلیدر را زندگی‌نامهٔ واقعی گل‌محمد پنداشت؛ کلیدر پیش و بیش از آنکه یک زندگی‌نامه باشد یک رمان است و نویسنده هرگاه که مناسب دیده خیال را با واقعیت پیوند زده‌است. یکی از مهم‌ترین تغییرات داده شده، آوردن زمان داستان به چندین سال بعد است به نحوی که داستان در سال ۱۳۲۵ یعنی پس از پایان غائلهٔ آذربایجان آغاز می‌شود و در سال ۱۳۲۷ پس از تلاش نافرجام برای ترور محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، پایان می‌یابد. از آنجایی که دولت‌آبادی قصد داشته حزب توده را در ماجرای داستان دخیل کند، این چارچوب زمانی را مناسب‌تر دیده‌است.
کلیدر به سبک واقع‌گرایی نوشته شده‌است و نویسنده به طور ضمنی ادعا می‌کند که وقایع و شخصیت‌های داستان، همه بر پایهٔ واقعیت‌اند. بکارگیری واژگان و اصطلاحات نامأنوس محلی تلاشی برای اثبات این مدعاست. گفتگوهای مابین شخصیت‌های داستان نیز کمابیش طبیعی است. اما در وصف‌ها زبان دولت‌آبادی غالباً زبان شعر است، یعنی آکنده از استعاره و مجاز و سایر آرایه‌های ادبی. احسان یارشاطر، ادیب و استاد دانشگاه کلمبیا، قدرت دولت‌آبادی را در همین وصف‌ها و زبان شعری او می‌بیند و معتقد است دولت‌آبادی با مهارت کامل توانسته احساس شاعرانه و قدرت تخیل را در نثر خود مهار کند و با پیوند زدن خیال و واقعیت، حکایتی خلق کند که افراد و رویدادهای آن واقعی‌اند اما اوصاف آن‌ها شاعرانه و خیال‌انگیز. یارشاطر کلیدر را حماسه‌ای می‌بیند «با تصاویر پربار شعری در جامهٔ نثر».
درون‌مایهٔ کلیدر همچون اغلب آثار دولت‌آبادی مبارزه برای حصول عدالت اجتماعی و بازداشتن ظلم از اقشار ضعیف و ستم‌دیدهٔ جامعه و رسیدن به مدینهٔ فاضله‌ای است که در آن نعمت‌ها و مواهب زندگی به طرز منصفانه‌ای بین اعضای جامعه تقسیم شده. بنابراین کلیدر علاوه بر آفرینش ادبی، درون‌مایه‌هایی سیاسی و اجتماعی نیز دارد و نویسنده در آن خواستار تغییرات اساسی در وضعیت و نحوهٔ ادارهٔ جامعه است. اما دولت‌آبادی آنقدر واقع‌گرا هست که عدم موفقیت جنبش چپ در ایران را به گردن دولت‌مردان و عوامل بیگانه نیندازد بلکه به پای جهل و ترس و طمع و دورویی خود مردم بگذارد.

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌‬‏‫: ف‍ره‍ن‍گ‌ م‍ع‍اص‍ر‬‏‫،‏‫۱۳۸۹

» کتابناکهای مرتبط:
سلوک
خسرو خوبان
آلتس لند

نسخه ها
4.6 / 5
با 158 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 33
۱۳۹۲/۰۲/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
yekii
Member VIP
با سلام و احترام
من اگرچه برای آقای دولت آبادی و کتاب ایشان احترام خاص و شایسته ای قایل هستم و
ایشان را یکی از نام آوران عرصه ادبیات ایران میدانم ، اما بدون ارزشداوری و قضاوت های
ارزشی ، ولی با دلایل متقن و جامعه شناسانه معتقدم که « عصر و زمانه کلیدر » سپری شده
و این رمان ، رمان عصر خویش است و تلخیص آن تا حد یک جلد ضروری و اجتناب ناپذیر
بوده چون فضای ادبی ، رسانه ای و شرایط فرهنگی و اجتماعی ، اجازه مطالعه یک کتاب
ده جلدی که زمانه ی آن نیز منسوخ و سپری شده است را نمی دهد.
با سپاس و پوزش
نقل قول  
taraneh_m
Member
ما را مثل عقرب بار آورده اند؛ مثل عقرب!
ما مردم صبح که سر از بالین ورمی داریم تا شب که سر مرگمان را می گذاریم، مدام همدیگر را می گزیم. بخیلیم؛ بخیل! خوشمان می آید که سر راه دیگران سنگ بیندازیم؛ خوشمان می آید که دیگران را خوار و فلج ببینیم.
اگر دیگری یک لقمه نان داشته باشد که سق بزند، مثل این است که گوشت تن ما را می جود. تنگ نظریم ما مردم. تنگ نظر و بخیل. بخیل و بدخواه. وقتی می بینیم دیگری سر گرسنه زمین می گذارد، انگار خیال ما راحت تر است.

...........

بعضی ‌ها انقدر حلال و حرام به رخ ما نکشند؛ چون که ما خوب می‌ دانیم که خودشان این دارایی ‌ها را با عرق جَبین سرهم نکرده ‌اند. ما که میدانیم این دارایی‌ ها از راه حلال سرشان یکجا جمع نمی ‌شود! چرا فقط نوبت به ما که میرسد دعوای حلال و حرام پیش می ‌آید؟ لابد مال حرام وقتی که یک خوشه یک خوشه باشد حرام است اما وقتی که خرمن خرمن باشد حرام حساب نمی ‌شود!

.........

هر کسی را یک جوری نخ به لنگش بسته اند. اینها را همه عمر بدهکار نگاه می دارند و ما را همه عمر طلبکار؛ تا به خودشان، چشم و دست خودشان دوخته باشند. عادت اینها هم اینست که پسرشان را زود زن می دهند. هنوز ریش و سبیل پسرها درنیامده که زنی می اندازند تنگ بغلشان. مثل سنگی که به پای آدم غرق شده ببندی.

خدا حفظت کند دولت آبادی
نقل قول  
taraneh_m
Member
دولت‌ آبادی رمان‌ نویسی است که از هنر نویسندگی‌ اش با مهارت تمام استفاده می‌کند. با وجود انتقادات زیادی که به رمان کلیدر وارد شده است، کماکان این اثر از زیباترین رمانهای فارسی به شمار می آید.

اولین بار در 15 سالگی با تعریف های زیادی که از این کتاب شنیدم، شروع به خواندنش کردم. در همان ابتدا جلد اول را به نیمه نرسیده رها کردم. ثقیلتر از آن بود که بتوانم درکی از آن داشته باشم. 10 سال بعد مجددا شروع به خواندن کردم. این بار فرق داشت. از خواندنش بسیار لذت بردم. تنها چیزی که گاهی آزرده ام می کرد تعدد شخصیت های کتاب بود اما کلیت کتاب برایم بسیار لذت بخش بود.
نقل قول  
noonooki
Member
بهترین رمانی که خوندم و درواقع باهاش زندگی کردم. قلم دولت آبادی طوری میره زیر پوستتون که انگار احساسات و افکار شخصیتا رو خودتون دارین تجربه میکنین. نخوندن این کتاب اشتباه محضه
نقل قول  
aliehsanif
Member
نقل قول از hoseini shahab:
محمود دولت آبادی: دوستانی که آثار من را دانلود می‌کنند و در اینترنت می‌گذارند، از سر علاقه است. ولی به یاد داشته باشند که من نویسنده حرفه‌ای هستم و از طریق فروش آثارم زندگی می‌کنم. وقتی شما اثری را دانلود می‌کنید و یا نسخه غیرقانونی کتاب را در اینترنت قرار می دهید، به طور عملی حق معیشتی‌ام را ضایع می‌کنید.


اول اینکه حق مالکیت این کتاب در کتابناک رعایت شده
دوم اتفاقی که برای مثال در همین صفحه مربوط به کلیدر افتاده (بحث و گفتگو در باره کتاب و ترویج کتاب های خوب) اصل قضیه هست که خب یک هدف بلند مدت محسوب میشه و کتابناکم داره خوب در این مسیر گام برمیداره...

به امید روزی که کتابناک به یک سایت برای معرفی کتاب و یک شبکه اجتماعی برای گفتگو در باره کتاب تبدیل بشه.
نقل قول  
کلیدر جزو بهترین رمان های ایرانی است.
نقل قول  
nemimiram
Member

شرح قهرمان، در آینهء دیگران
مهم ترین شخصیت قهرمان خلق شده توسط محمود دولت آبادی بی شک "گل محمد" رمان سترگ "کلیدر" است. این رمان که پرحجم ترین رمان فارسی است و شخصیت های فراوان و فرازهای اصلی و فرعی بسیار دارد به روایت قیام "گل محمد کلمیشی" و خانواده و یاران او بر علیه خوانین و محتشمان محلی میپردازد.
شخصیت گل محمد را با سه ویژگی اصلی "شجاعت"، "درایت" و "آزادگی" میتوان شناخت. شجاعت گل محمد را در فرازهای بسیاری از رمان میبینیم که اوج آن در نبرد پایانی او و گروهش است. درایت و تدبیر وی نیز در موارد بسیاری نمایان میشود که از آن جمله در سلوک خاص وی با خوانین و با حکومت نمود واضح دارد. و در برخورد گل محمد با مردم فرودست و ستمدیدگان است که صفت آزادگی وی به بارزترین شکل جلوه گر میشود.
در گل محمد ویژگی های دیگری نیز میتوان سراغ گرفت که البته قابل خلاصه شدن در این سه ویژگی اصلی هستند و اگر نه صفات اصلی و مهم وی نیستند. از آن جمله قدرت طلبی که در ماجرای قتل پسرخاله اش نمود دارد، غیرت که در ماجرای کشتن دو امنیه نمود دارد، عاشق پیشگی که در رفتار وی با مارال از اولین برخورد تا صحنه وداع آخر جریان دارد و شوریدگی عرفانی-فلسفی که در گفتگوهایش با ستار پینه دوز عامل مخفی حزب توده پدیدار میشود.
شخصیت های اطراف گلمحمد هر کدام آینهء یکی از صفات او هستند و جنبه ای از درونیات او را هویدا میکنند. مثلا خان عمو بخش شجاع و متهور شخصیت گل محمد است، مادرش بلقیس بخش حماسی و غیرتمندانه وجود اوست و ستار بخش متفکر و اهل تدبیر اوست.
در برخورد با شخصیت های متعدد رمان که تعدادی شان دشمنان گل محمد هستند و حتی در کشتن وی نقشی ایفا میکنند تقریبا هیچ وجهی از وجوه این شخصیت اصلی پنهان نمی ماند.
نقل قول  
محمود دولت آبادی: دوستانی که آثار من را دانلود می‌کنند و در اینترنت می‌گذارند، از سر علاقه است. ولی به یاد داشته باشند که من نویسنده حرفه‌ای هستم و از طریق فروش آثارم زندگی می‌کنم. وقتی شما اثری را دانلود می‌کنید و یا نسخه غیرقانونی کتاب را در اینترنت قرار می دهید، به طور عملی حق معیشتی‌ام را ضایع می‌کنید.
نقل قول  
Anathema
Member
کلیدر و حماسه ای دیگر از استاد دولت آبادی
نقل قول  
درد این جاست که درد را نمیشود به هیچ کس حالی کرد....... دولت آبادی کتاب کلیدر عالیه به تمام معنی
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You