با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

روشنفکری دینی و چالش های جدید

نویسنده:
روشنفکر ، علی الاصول نمی تواند نسبت به فرهنگ جامعه ای که به آن تعلق دارد بی تفاوت باشد و پیوند و دلبستگی خود را به فرهنگ ملی تعریف نکرده باشد. روشنفکران اعم از دینی یا غیر دینی نمیتوانند بدون توجه به فرهنگ جامعه خود، هیچ تغییر و تحولی در جامعه ایجاد نمایند.
در جامعه ای که ملیت و دیانت یا ایرانیت واسلامیت دو رکن اصلی هویت ملی را تشکیل میدهد، روشنفکر عرفی ممکن است از بعد پدیدار شناسی و نه اعتقاد و باور دینی، به نقش و اهمیت دین در جامعه ای که به آن وابسته است بپردازد، اما روشنفکر دینی از بعد ایمان و باور دینی توجه می کند و ضمن نقد سنت، به بازسازی و نوسازی اندیشه دینی متعهد است.
عمده ترین رسالت روشنفکری دینی، بوم یکردن مفاهیم و مقولات اساسی مدرنیته است. تا هنگامی که این مقولات و مفاهیم کلیدی بومی نشوند، تعارض میان فرهنگ بومی با عناصر مدرنیته، بروز پیدا خواهد کرد. تا زمانی که این فرایند صورت نگیرد، ایران وارد عصر جدید نخواهد شد.
روشنفکری دینی و چالشهای جدید مجموعه ای است که طی مقالات، نوشته ها، مصاحبه، یا میزگردها جنبش بیداری، اصلاح گری، نوگرایی و روشنفکری دینی د رایران و بعضاً در سایر کشورهای اسلامی و چالش های جدید پی در پی آن را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

حق تکثیر:
تهران: نشر کویر، ‭۱۳۸۷‬.

» کتابناکهای مرتبط:
Iran's intellectual revolution
کلام جدید
دولت و جامعه مدنی

نسخه ها
4.2 / 5
با 31 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 5
۱۳۹۲/۰۴/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
روشنفکر دینی ؟؟؟؟
نقل قول  
vahid ghiyami
Member
چطور میتونم این کتاب رو دانلود کنم?
نقل قول  
aidinmohamadi
Member
یزدی سیاستمدار کهنه کاری است. البته نقاط نه چندان روشنی هم در کارنامه اش دیده میشه. به هر حال ممنون از گذاشتن این کتاب چار که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.
نقل قول  
manilarina
Member
دوست من خیلی ممنون. کتاب بسیار خوبی هست انشاالله!
نقل قول  
rihan
Member
یک روشنفکر می تواند دین هم داشته باشد ااما اصطلاح روشنفکری دینی ؟؟؟ !!!! کاملا نادرست است.
تنها در کشور ما و فرانسه , آلمان و در دوره ای در روسیه این واژه " روشن فکر" مصطلح شد . کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا تنها به "فرهیخته" و "دانشمند "بسنده می کنند... که نتیجه فلسفه ی پراگماتیسم آنهاست.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You