رسته‌ها
خاطرات نورالدین کیانوری
امتیاز دهید
5 / 4
با 39 رای
امتیاز دهید
5 / 4
با 39 رای
نو‌رالدین کیانوری ، فرزند حاج شیخ مهدی کیانوری، تابستان 1294 در بخش "بلده" از توابع شهرستان "نور" متولد شد. در سن نوزده سالگی تحصیلات خود را در مدرسه دارالفنون تهران به پایان رساند. وی پس از گذراندن تحصیلات عالیه در رشته ساختمان و معماری در آلمان، سال 1319 به ایران بازگشت.
کیانوری پس از گذراندن دوران نظام وظیفه ، در سال 1321 رسما به حزب توده ایران پیوست و در دومین کنگره حزب به سمت عضو کمیته مرکزی و عضو هیات اجرایی انتخاب شد.
سال 1327 به دنبال ترور نافرجام شاه ملعون در دانشگاه تهران، همراه اعضای حزب توده دستگیر و زندانی شد. پس از فرار از زندان به زندگی مخفی روی آورد و در فاصله سال‌های 1351 تا اواخر 1357 تفکرات سیاسی خود را در حزب اعمال کرد.
پس از برگزاری شانزدهمین گردهمایی کمیته مرکزی حزب توده در اسفند ماه سال 1357، کیانوری با اکثریت آراء به مقام دبیر اولی حزب منصوب شد و تا زمان انحلال حزب توده ایران (15 اردیبهشت 1362) در همین سمت باقی‌ ماند.
کیانوری با خاطراتش، بسیاری از مسائل را در زمینه تاریخ معاصر و حزب توده روشن می‌کند. با توجه به نقش کیانوری در تاریخ معاصر و جایگاه او در حوادث سیاسی کتاب خاطرات وی خواندنی و جذاب است.
عبدالله برهان در کتابی دو جلدی به نام (کارنامه حزب توده و راز سقوط مصدق)، پاسخ‌نامه و نقد مفصلی بر کتاب (خاطرات نورالدین کیانوری) دارد:

کارنامه حزب توده و راز سقوط مصدق - جلد اول
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=45779

کارنامه حزب توده و راز سقوط مصدق - جلد دوم
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=45780
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
648
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
۱۳۹۲/۰۲/۱۷

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی خاطرات نورالدین کیانوری

تعداد دیدگاه‌ها:
6
بابا داغونه. حیف من که دانلودش کردم. کتابناک لطفا علاوه بر کنترل محتوا ، کیفیت رو هم در نظر بگیر. اینو نمیشه بش نگاه کرد.
خلاصه کتاب بازخوانی تاریخ حزب توده ومواضع وحرکات آن در ارتباط با کودتای بیست وهشت مرداد از دید حزب توده ویا دقیقتر یکی از اعضای این حزب.برای شناخت اوضاع واحوال آن زمان خواندنش خوب است.البته اگر کنجکاو باشی.
[quote='1amirbahador']کیفیتش خیلی بده.[/quote]
وا کجاش بده؟؟؟
کیفیت بد ندیدین به این می گین بد
کتابناک ممنون
کیانوری نوه ی شیخ فضل اله نوری است. کیانوری از رده های بالای حزب توده بوده.
خاطرات نورالدین کیانوری
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک