Hiweb

گذر قصر

گذر قصر

نویسنده:
.
کتاب حاضر اولین کار از رمان های سه گانه نجیب محفوظ است که وقایع آن حال و هوای قاهره را در اوایل قرن بیستم به تصویر می کشد و دو رمان دیگر از این سه گانه (خیابان شکر ریزها) و (قصر لذت) نام دارند که آنها نیز به زبان انگلیسی ترجمه شده اند. نویسنده در آن کتاب ها زندگی افراد خانواده مورد بحث در کتاب حاضر را تا سه نسل و تا اوایل روی کار آمدن جمال عبدالناصر دنبال می کند.
محفوظ در هر فصل از کتاب حاضر استادانه صحنه ای تازه در پیش روی خوانده میٍ گشاید و حکایت از زندگی روزمره یک خانواده سنتی نسبتا مرفه در یکی از محله های نزدیک به مرکز قاهره دارد که در هنگام استعمار این کشور توسط انگلیسی ها به لایه های پنهان جامعه ی مصر در آن هنگام می پردازد.در ابتدای داستان با روایت داستان زنی تنها که به علت تعصبات بیجای همسرش اجازه خروج از خانه را ندارد و سرنوشت او و فرزندانش می پردازد که نویسنده داستان این خانواده و مسائل آن روزگار را روایت می کند.
"گذر قصر" کتابی است دنیایی پر ازجهل و تاریکی ... پر از ریا و تملق ... پر از دروغ ... و ادم هایی که گاهی حس تنفر را بر می انگیزند گاهی هم احساس خشم و ترحم ولی با همه تناقض ها روال داستانی کاملا حفظ می شود و خواننده می تواند خود را در فضای آن روزگار احساس کند
او در لایه هایی از جریان داستان و بیان حالات درونی اشخاص نظریات فلسفی خود را نسبت به جنبه های مثبت و محرک عقاید و اخلاق سنتی در زندگی افراد خانواده و در ارتباط فرد با جامعه و جریان های سیاسی به صورت ظریف بیان می کند، در عین اینکه تاثیرات منفی مذهب قشری و خالی از تفکر را که به نتایح غیر اخلاقی و ضد انسانی می انجامد به انحاء مختلف، از جمله طنز ، به نقد می کشد. لذا این رمان یک داستان خالی از پیام فلسفی نیست.

در تمجید از کتاب مطالب فراوان ابراز شده است از آن جمله:
کارشناس ادبی روزنامه ایندیپندنت ، فیلیپ استوارت ، در مورد این کتاب معتقد است: (در ادبیات جهانی اثری نظیر گذر قصر به وجود نیامده است همان طوری که درباره بعضی کتاب های تولستوی ، فلوبر و پروست نیز می توان همین نظر را متذکر شد). نسیم داوود از روزنامه تایمز معتقد است: (گذر قصر یک شاهکار ادبی است) ، آلیس توماس الیس از روزنامه گار دین بر این باور است که این به خاطر قدرت نجیب محفوظ در ترسیم افراد بر حسب ظاهر آنها است که گذر قصر در بین افراد کشورهای مختلف دنیا چنین خواستار پیدا کرده است) یا در نیوزویک آمده است که : (کوچه ها ، خانه ها، قصرها، مساجد و مردمی که در کتاب گذر قصر توصیف شده اند مثل خیابان های لندن که دیکنز در داستان های خود تصویر کرده است زنده و طبیعی اند...) و صدها تعریف و توصیف دیگر.
وجود چنین ویژگی هایی در اثر طبعا وظیفه مترجم را در انتقال صحیح و فصیح ظرافت های آن به مراتب سنگین می کند. امیدوارم نتیجه تلاش دو ساله اینجانب در انجام این وظیفه مورد پسند اهل نظر و خوانندگان خوش ذوق کتاب قرار گیرد.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: روزن‍ه‌، ۱۳۷۸.

» کتابناکهای مرتبط:
خرده جنایتهای زناشوهری
نور جهان
جنایت و مکافات

نسخه ها
PDF
حجم: 11 مگابایت
تعداد صفحات: 594
4.4 / 5
با 19 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۲/۰۵/۳۱


پاسخنگارش دیدگاه
واقعا کتاب زیباست میخواهم این کتاب رامطالعه نمایم. برای دیگران هم توسعه مینمایم که در خواند این کتاب تلاش کنند.
نقل قول  
arazelses1370
Member
کتاب فوقالعاده زیبایی هست یکی از بهترینهای نجیب محفوظ شدیدا توصیه میکنم بخونید اصلا تو بعضی جاها ادم غافلگیر می شه یعنی دنباله مطلب چی میاد شاهکاره کلا
نقل قول  
rihan
Member
این تا دیروز داون لود می شد که
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You