رسته‌ها
شهریار
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 784 رای
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 784 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
شهریار نام کتاب مشهور نیکولو ماکیاولی، اندیشمند ایتالیایی است که متن اصلی ماکیاولیسم به‌شمار می‌رود. شهریار در سال ۱۵۱۳ میلادی به رشته تحریر درآمد ولی تا سال ۱۵۳۲ به چاپ نرسید.ماکیاولی «شهریار» را پس از نوشتن به لورنزوی مدیچی، دوک اوربینو (نوهٔ ابوالمعالی لورنزوی مدیچی) پیشکش کرد به امید این‌که شغلی به دست آورد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
148
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
alvand100
alvand100
۱۳۸۸/۰۶/۰۲

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی شهریار

تعداد دیدگاه‌ها:
40
از توضیحی که محمود محمود در مقدمه بر ترجمهٔ خود از رسالهٔ شهریار آورده چنین به نظر می‌رسد که… وسوسهٔ پیدا کردن رد پای توطئهٔ انگلستان در همهٔ اتفاقات ایران موجب شده است که او نفهمد که استعمار انگلستان ربطی به آن وجه از اندیشهٔ سیاسی ماکیاوللی، که او گمان می‌کرد استعمار انگلستان به آن عمل می‌کند، نداشت… سده‌ها پیش از آمدن سر جان ملکم به دربار فتح علی شاه، در آغاز کار صفویان، شاه اسماعیل، در چالدران، در توهم این بود که با شمشیر مردانگی - یعنی همان «بازو» ی مردانگی - بر توپ‌های ترکان عثمانی - یعنی جنگ افزارهای جدید -پیروز خواهد شد. این همان زمانی است که ماکیاوللی در سرشت مناسبات سیاسی جدید تامل می‌کرد. ماکیاوللی به خلاف آنچه در نوشته‌های ایرانی در صورت ساده شدهٔ آن به تکرار گفته‌‌اند، سیاست را از اخلاق و دین جدا نکرد، بلکه در نسبت پیچیدهٔ آن دو تامل کرد… خاستگاه دخالت کلیسا و دربار پاپ در امر سیاست، که به گفتهٔ ماکیاوللی نه توانایی آن را داشت که قدرتی مرکزی در ایتالیا ایجاد کند و نه به کسی اجازه می‌داد که ایتالیا را متحد کند، سیاستی که به بهانهٔ دفاع از کیان مسیحیت دنبال می‌شد، در نظر ماکیاوللی جز کوششی برای تامین منافع ارباب کلیسا و پاپ و درباریان او نبود… محمود محمود مانند همهٔ هواداران نظریهٔ توطئه گمان می‌کرد چون «آنان» ما را مشغول داشتند، «ما» کوچک شدیم. توصیف عامل بیرونی و توسل به اغوای ابلیسی در بیرون، برای توجیه کارهای بد، سیاست نیست… نظریهٔ توطئه حجابی بر نفهمیدن عوامل درونی انحطاط یک کشور است. دلیل اینکه ایران به لعبتکی در دست لعبت بازان روسی و انگلیسی تبدیل شد جز این نبود که مردم ایران عوام، شاه احمق، و درباریان او شاعران و نمایندگان دین عجایز بودند و سیاست نمی‌دانستند. ماکیاوللی زمانی رسالهٔ خود را می‌نوشت که ایتالیا میدان پیکار قدرت‌های بیگانه بود، اما او رساله‌‌ای اخلاقی برای نفرین فرانسه و اسپانیا ننوشت…اندیشهٔ سیاسی او کوششی است تا ورای ظاهر مناسباتی که پردهٔ منافع خصوصی بر آنها کشیده شده، بتوان مصالح «ملی» ایتالیا را دریافت و از این حیث آغاز اندیشهٔ سیاسی جدید است که توانست منطق مناسبات قدرت در ایتالیا را در نظام مناسبات میان دولت‌های اروپایی زمان خود به عنوان نظام منطق هر رابطهٔ قدرتی توضیح دهد.
تأملی در ترجمهٔ متن‌های اندیشهٔ سیاسی جدید: مورد شهریار ماکیاوللی
جواد طباطبایی
انتشارات مینوی خرد
صص. ۸۷-۹۰
همیشه این جمله ایشون آویزه گوش من هست (فساد مردمان ناشی از فساد زمامداران است)
بسیار عالی و روشنگرانه هست این کتاب ، ارزش داره چندین بار بخونه آدم.
درسته که "شهریار" معروف ترین کتاب ماکیاولیه ،
ولی اگه بخوایم با افکار واقعی ماکیاولی آشنا بشیم ، خوندن کتاب "گفتار ها" خیلی بهتره
توی اون کتاب (گفتارها) ، ماکیاولی یک آزادی خواهه ؛ حکومت جمهوری رو بهترین نوع حکومت می دونه ؛ از جباران و ستمگرانی که بشر رو به بدبختی و فلاکت کشوندن انتقاد می کنه و بار ها از فضایل اخلاقی و ضرورت وجود اون ها در جامعه صحبت می کنه.
این ها افکار و اعتقادات واقعی ماکیاولیه ، نه بی اخلاقی ... نه شرارت .
جواب اینکه پس چرا ماکیاولی شهریار رو نوشت؟ با خوندن زندگینامه اش روشن میشه. وقتی خاندان مدیچی قدرت رو در فلورانس بدست گرفتن ، ماکیاولی رو به خاطر همکاری با حکومت جمهوری سابق ، از کارش برکنار کردن ( بعد سال ها زحمتی که در پست های مختلف برای فلورانس کشیده بود) حتی به اتهام توطئه علیه خاندان مدیچی ، دستگیر و شکنجه شد.
ماکیاولی هم که همه ی موقعتش رو از دست داده بود و بسیار هم تنگدست شده بود، کتاب "شهریار" رو نوشت و به لورنزو مدیچی اهدا کرد ، بلکه مورد عنایت قرار بگیره
علاوه بر این ، ماکیاولی امیدهایی هم به لورنزو مدیچی بسته بود که شاید این فرمانروا ، توان متحد کردن همه ی ایتالیا رو داشته باشه .
در کل منظورم اینه که "شهریار" برای عموم مردم نوشته نشد
کتابی که نشان دهنده ی افکار واقعی ماکیاولیه ، "گفتارها"ست.
"گفتارها" رو بخونید
آقای آشوری هم گویا این کتاب را ترجمه کرده اند
ترجمه های ایشان بسیار زیباست
این کتاب و دستورالعملهای آن بیش از سیصد سال راهگشای سیاستمداران انگلیسی بوده است.
پیشنهاد من به شما خواندن این شاهکار بزرگ است.
کتاب بسیار عالی البته با ترجمه جناب آشوری
ناپلئون ، هیتلر و نیچه بسیار متاثر از این کتاب بوده اند......
من دو ترجمه این کتابو خوندم (محمود محمود-داریوش آشوری) پیشنهاد میدهم که اگر خواستید بخونید ترجمه محمود محمود را بخوانید که خیلی روان ترجمه کردند هرچند که آقای آشوری برای ترجمه بسیار زحمت کشیده اند ولی زبان نوشتارشان خیلی دشوار و مغلق گویانه است یعنی خود ترجمه به دشواری خواندن فلسفه می افزاید
کتاب ماکیاولی از ارزنده ترین منابع موجود تمدن تاریخ بوده ورفع نیازمندیهای معلوماتی در این زمینه است
وتشکر از زحمات گردانندگان سایت کتابناک
سایت شما خیلی عالی است اگه بتوانید برای دریافت فایل ها سهولت بیشتر ی ایجاد کنید ممنون میشویم
باتشکر محمد صادق شایان وغلام رضا فولادی
این کتاب فوق العاده است برای کسانی که واقعا دوست دارند حقیقت رابدانند چون هر فرد عادی از این کتاب امکان دارد برداشت غلطی داشته باشد این کتاب چهره واقعی سیاستو سیاست مدار را نشان میدهد پس کسانی میخواهند این کتاب را بخوانند با عمق بیشتری به مطلب کتاب توجه کنند به نظر من ماکیاولی نابغه ی به تمام معناست و یک قهرمان وطن پرست !:x
PDF
شهریار
3 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.