رسته‌ها

تفسیر کشف الاسرار و عدة الابرار (جلد دوم)

تفسیر کشف الاسرار و عدة الابرار (جلد دوم)
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 28 رای
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 28 رای
ب‍ه‌ س‍ع‍ی‌ و اه‍ت‍م‍ام‌ ع‍ل‍ی‌اص‍غ‍ر ح‍ک‍م‍ت‌
براى شناخت ابوالفضل رشید الدین میبدى مؤلف تفسیر کشف‏الاسرار و عدة الابرار به کتابهاى متعدد و متنوعى مانند طبقات المفسرین سیوطى، طبقات الشافعیه سبکى، طرائق القائق معصوم علیشاه، ریحانة الادب مدرس شذرات الذهب ابن عماد حنبلى، البدایة والنهایة ابن کثیر، العبر ذهبى، روضات الجنات میرزا محمدباقر موسوى، الکنى و الالقاب قمى(ره)، الکامل فى التاریخ ابن اثیر، سیر اعلام النبلاء ذهبى، معجم البلدان و معجم الادباء یاقوت و الانساب سمعانى مراجعه شد، ولى متاسفانه شرح حالى از وى به دست نیامد.

تتبع انجام گرفته، حکایت از آن دارد که ابوالفضل میبدى شخصى است گمنام، که در نزد اکثر قریب به اتفاق ارباب تراجم و شارحان احوال علما و مؤلفان و مفسران و عرفا، شناخته شده نبوده است; زیرا در هیچ یک از کتابهایى که تا قرن یازدهم در شرح حال علما و مؤلفان و مفسران، فقها و محدثان، مشاهیر و بزرگان، ادیبان و عارفان و صوفیان نگاشته شده است از او ذکرى به میان نیامده است، و حتى در کتابهایى مثل معجم البلدان و الانساب با اینکه بعضى از علمایى را که داراى لقب میبدى بوده‏اند ذکر کرده‏اند، از ایشان سخنى به میان نیاورده‏اند. کتابهایى مانند طبقات المفسرین، طرائق الحقائق، العبر، روضات الجنات، الکامل فى التاریخ و البدایة والنهایة با اینکه در شرح حال خواجه عبدالله انصارى مطالبى را یادآور شده‏اند، حتى نام ابوالفضل میبدى را هم ذکر نکرده‏اند.

اولین کسى که نام او را در زمره مؤلفان آورده حاجى خلیفه است که از طریق تحفة الصلاة ملاحسین کاشفى سبزوارى معروف به واعظ از تالیف وى با اطلاع شده است. این کتابشناس معروف اهل تسنن در کتاب کشف الظنون مى‏نویسد: «کشف الاسرار للامام رشید الدین ابى الفضل احمد بن ابى سعید المیبدى ذکره الواعظ فى تحفة الصلاة‏».

کسانى که پس از حاجى خلیفه درباره معرفى میبدى و اثر وى سخنى گفته‏اند، منبع اطلاعشان همان کلام حاجى خلیفه و تفسیر کشف الاسرار و دیباچه و مقدمات آن است. پس شناخت ما از میبدى از طریق غیر کشف الاسرار بسیار اندک و در حد کلام حاجى خلیفه است، و نه تنها میزان دانش و طرز تفکر و بینش او نامعلوم است، بلکه تاریخ تولد و وفات و محل دفن او هم مجهول است و حتى در نام و نسب او هم اختلاف است. راه دیگرى که براى کسب اطلاعات بیشتر سبت‏به میبدى وجود دارد، مطالعه و تتبع در تفسیر کشف الاسرار و مقدمات آن است، زیرا تالیف هر دانشمندى تا حد زیادى معرف شخصیت وى مى‏باشد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
663
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
jazire_davoud
jazire_davoud
۱۳۸۹/۱۲/۰۵

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تفسیر کشف الاسرار و عدة الابرار (جلد دوم)

تعداد دیدگاه‌ها:
7
کتابناک عالیه;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(

" با سلام خدمت تک تک کاربران . متاسفانه به دلیل تنگ نظری برخی افراد و موسسات و وجود رقابت منفی از طریق اعمال فشار و احتمال بروز مسائل حقوقی برای مسئولین سایت در سطح گسترده فعلن دانلود هیچ کتابی امکان پذیر نیست . بدیهی است این وضعیت موقت بوده و تا حصول نتیجه مطلوب در رایزنی ها جهت جلوگیری از ایجاد مشکل در کار سایت ناگزیر میباشد . از شکیبایی شما عزیزان و همراهان سپاسگزاریم و محتاج آرزوها و دعاهای قلوب پاکتان . لازم به ذکر است که با توجه به مشغله ایجاد شده برای مدیر سایت خواهشمندیم ضمن حفظ آرامش از ارسال پیام و پرسش به پروفایل ایشان خودداری فرمایید. "
سلام
لینک دانلود رو کجا گذاشتید؟
من عضو شدم اما هیچ لینک دانلودی نمی بینم.
یکی لطفاً کمک کنه و سیرعاً جواب بده.
با سلام به شما دوست عزیز
تفسیر کشف الاسرار و عدة الابرار نوشته ابو الفضل رشیدالدین میبدى توسط انتشارات امیر کبیر در 10 جلد انتشار یافته. که این نسخه الکترونیکی جلد دوم از همان سری می باشد.
این جلد دومش نیست، کپی همان جلد اول است. در واقع کل کشف الاسرار همان قسمت اولست. این تقسیم بندی ها از کجا آمده است!!!!
تفسیر کشف الاسرار و عدة الابرار (جلد دوم)
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک