رسته‌ها
ماه نخشب
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 61 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 61 رای
از مقدمه :
مجموعه داستانهای ماه نخشب ونخستین مجموعه داستانهای تاریخیست که به زبان فارسی نوشته شده است هدف اصلی سعید نفیسی نوشتن کتابیست که داستان زندگی پهلوانان ایران را به صورت کوتاه بیان کند علت دیگر ذکر داستان زندگی پهلوانان وبزرگ مر دانی است که در دوره بعداز اسلام درراه ایران جان فشانی کرده اند
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
کوهالن
آپلود شده توسط: کوهالن
۱۳۸۹/۱۱/۰۸
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
280
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ماه نخشب

تعداد دیدگاه‌ها:
14
با سلام سپاس فراوان از شما بابت سایت پربار و بی نظیر کتابناک
با سلام, درود به روح استاد سعید نفیسی. بخش جوانمرد خراسان رو خوندم. در عجبم از پاک نهادی و سادگی جوانمرد خراسانی در قبول دعوت منصور خلیفه عباسی که منجر به از پای درآمدن ناجوانمردانه این بزرگمرد خراسانی در 28 سالگی گردید.
استاد بزرگ و عالیقدر من دانشمند فقید سعید نفیسی بزرگوار. از ایزد منان تعالی روح و آرامش روان این بزرگ مرد میهن پرست را مسئلت دارم.
لینک کتاب ماه نخشب تقدیم به تردید و دیگر ایران دوستان http://www.mediafire.com/?3c6s3sbs6l111a7
دوست گرامی سپاس این هم تقدیم به شما : اکنون که گل سعادتت پربار است.......................دست تو ز جام می چرا بیکار است می‌خور که زمانه دشمنی غدار است.......................دریافتن روز چنین دشوار است
یکی از شاعران ایرلندی به نام " توماس مور" در باره ی مقنّع و ماه نخشب شعرسروده است که ترجمه ی بخشی از آن چنین است:
کسی کامل این شعر را ندارد سپاس گذار می شوم اگر لینکی .. خطی ..صحفه ای ... صدایی و............
لینک کتاب ماه نخشب تقدیم به تردید و دیگر ایران دوستان http://www.mediafire.com/?3c6s3sbs6l111a7 نویسنده : استاد سعید نفیسی تعداد صفحات : 282 شادروان سعید نفیسی درباره ی این کتاب می نویسد: این کتاب که هر کلمه ی آن تار و پودی از دل من و سرشت مرا در برگرفته است،مخصوصا برای جوانان دلاور، و جان فشان ایران فراهم شده است،اگر تنها یک جوان ایرانی هم،از یک تن از پهلوانان این اوراق سرمشق بگیرد،همین خود برای من بزرگترین پاداش و بالاترین فخر خواهد بود. سعید نفیسی ،طهران،22 فروردین ماه 1334 داستان های این جلد ۱- ماه نخشب ۲- جوانمرد خراسان ۳- پسر آذرک ۴- امیرزاده نافر جام ۵- نامه خدایان ۶- آتش سده ۷- آخرین امیر ۸- رویگر سیستانی ۹- سپید دینان ۱۰- پس از هزار سال ۱۱- این مرد هزار ساله ۱۲- خداوندگار مطلق ۱۳- غربالبند غیور ۱۴- شهید خیوه خلاصه کتاب در آن نیم شب بهار سال ۱۱۳ هجری ، که در روستای کازه نزدیک مرو ، در خانه حکیم بلخی ، که از سرهنگان امیر خراسان بود ، کودکی نرینه بجهان آمد ۸۲ سال بود که چهار فرسنگ آن سوی تر ، در روستای زرق در کنار رود رزیق که از شعب رود مرغاب بود ، یزد گرد سوم آخرین شاهنشاه ساسانی کشته شده بود . دربن ۸۲ سال ، با آنکه یاد او هنوز از دلها نرفته بود و گروهی از پاک نژادان آن سرزمین هنوز بزیارت خاک او می رفتند ، زمانه چه رنگها انگیخته و چه شعبده ها و نیرنگها بکار برده بود ! نه تنها خویشاوندان حکیم ، بلکه صدها و هزاران از مردم این سرزمین ، با آه و دربغ و درد روی از جهان در کشیدند...
روان استاد سعید نفیسی شاد! چه حیف که نمیشه این کتاب رو دانلود کرد(!)
خوشا بروزگار کسانی که با این مردان بزرگ زیسته اند و خرم به بخت کسانی که باز این مردان در ایران ببینند
از توضیحات خوب شما متشکرم این کتاب بسیار ارزشمند است و چون به چندین قهرمان تاریخی ایرانی میپردازد برای همگان خواندن اش توصیه میشود. کاش منابعی برای نوشته هایتان معرفی میکردید.آیا این مطالب را خود نوشته اید یا از جایی ذکر کرده اید. (آیا / چگونه)میشود از سخنان شما در جایی نقل قول کرد؟
هرچند این خیزش عظیم ایرانی ضدخلافت عباسی، که با جمع‏آوری بقایای مزدکیان و مانویان و همچنین عناصر ناراضی موالی که مدت‏ها تحت ستم آل عباس و تحت تبلیغات ابومسلم قرار داشتند با شدت و قدرت سرکوب شد، اما نهضت دیگری همزمان با این سرکوبی دوران بالش خود را می‏گذرانید. جنبشی که بعدها به نام سرخ‏جامگان شهره گشتند.
مقنع و ماه نخشب نه تنها الهام‌بخش شاعران ایرانی بود بلکه در سده‌ی نوزدهم م / سیزدهم خ. نیز شاعری ایرلندی به نام تامس مور (Thomas Moore درگذشته ۱۸۵۲ م/۱۲۳۱ خ) در سال ۱۸۱۷ م/ ۱۱۹۶ خ کتابی نوشت به نام «لاله رخ» (Lalla Rookh) و در آن داستان مقنع را در کنار چند داستان دیگر شرقی نقل کرد. وی مقنع را «پیامبر نقابدار خراسانی» (The Veiled Prophet of Khorasan) ترجمه کرد و در واقع وی را الگویی برای مبارزه‌ی ایرلندیان در برابر نفوذ انگلیسی‌ها قرار داد. یكی از شاعران ایرلندی به نام " توماس مور" در باره ی مقنّع و ماه نخشب شعرسروده است كه ترجمه ی بخشی از آن چنين است: از روستای زیبای نخشب ماهی بر خواهد آمد بر سراسر دشت نور افشانی خواهد كرد و همه جا را روشنائی خواهد بخشید لباس نقره گونِ مقنّع همچون سیل های سفید دریا می درخشد. او بر بالای بلندی می ایستد و برای مردمان سخن می گوید: او می گوید: انسان باید آزاد باشد تا حقیقت را دریابد آنوقت است كه در بهاری تازه و تَولُدی دوبار در صلح زندگی می كند.
PDF
7 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file