رسته‌ها
دلیران تنگستانی
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 45 رای
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 45 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
مرحوم محمد حسين ركن زاده آدميت براي پژوهشگران و محققاني كه درباره قيام دليران تنگستان و جنبش خونين مردم جنوب در جنگ جهاني اول كاووش و مطالعه مي نمايند نامي آشنا است.
...سيد مرتضي با همكاري رئيسعلي دلواري، خالوحسين برخوني و تفنگچي هاي تنگستاني و دشتي طي يك هجوم ناگهاني دراوايل سال 1327 ه.ق. / 1909 م بوشهر را از لوث وجود عناصر مستبد و وابسته به دربار محمد علش شاه پاكسازي كرد و اداره امور گمرك و انتظامات شهر و ادارات دولتي را عهد دار شد.
تصرف گمرك بوشهر كه در گرو وام انگليسي ها بود بر دولت بريتانيا گران آمد از اين رو آنان براي تضعيف مشروطه خواهان و استمرار سلطه بر حيات اقتصادي و سياسي جنوب ايران شروع به سركوب عناصر انقلابي و مشروطه خواه كردند و در همين راستا ي فروند ناو جنگي به سواحل بوشهر اعزام كردند انگليسي ها از اين فرصت شود جسته رسما" با ده ها نفر تفنگدار دريايي بوشهر را به اشغال در آودره ضمن بيرن راندن تفنگچي هاي تنگستاني و دشتي سيد مرتضي علم الهدي را نيز به طور موهن و زشتي بازداشت و به بندر بصره تبعيد كردند.
اما رئيسعلي دلواري مردي نبودكه از عقايد خود دست بردارد به همين دليل نيز فعاليت هاي گسترده اي عليه منافع انگليسيها آغاز كرد در همين راستا گمرك دلوار راتصرف و از قيد سلطه انگليسي ها آزاد نمود.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
219
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
miran2009
miran2009
۱۳۸۹/۱۱/۲۸
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی دلیران تنگستانی

تعداد دیدگاه‌ها:
14
‍ ‍ قیام رئیسعلی دلواری علیه بریتانیا
ریس‌علی، ای شیر بی‌باک و دلیر
نام میگیرد ز نامت تنگسیر
ریس‌علی، فریاد کن آوای جنگ
دل بزن بر سینه دریای جنگ
ریس علی آهنگ میدان کرده است
خواب دشمن را پریشان کرده است
در آغاز جنگ‌جهانی اول در سال ۱۹۱۴ میلادی، قوای روس از شمال و نیروهای انگلستان از جنوب، ایران را در معرض هجوم قرار دادند و کشتی‌های جنگی انگلستان در مقابل بوشهر لنگر انداختند و نیروهای اشغالگر در ۱۷ مرداد ۱۲۹۴ بصورت تدریجی قصد اشغال بوشهر و نواحی ساحلی اطراف را داشتند. این درحالی بود که پیش از آن، قراردادهای خفت‌باری که میخواستند با همکاری به اصطلاح متجددین روشنفکر و شاهان بی‌کفایت به این ملت تحمیل کنند (همچون؛ قرارداد رویتر، رژی، قرارداد ۱۹۱۹ و ...) هر یک با حضور مبارزان به بن بست خورده بود، که در میان آنها نامهایی مانند #رئیسعلی_دلواری، #خالوحسین_دشتی، #سیدمحمدرضاکازرونی، #شیخ_حسین_چاکوتایی و... بر تارک زرین صفحات تاریخ ما همچنان می‌درخشد.
انگلیسی‌ها تلاش زیادی کردند تا رئیسعلی را با پول بخرند و مبلغ ۴۰ هزار پوند به او پیشنهاد دادند، اما علیرغم همه این تلاشها رئیسعلی بدون توجه به اینگونه پیشنهاد‌ها، در نامه‌ها و تلگراف‌های متعدد به تهران، شیراز، بوشهر، کربلا و نجف به دولتمردان سیاسی و مجتهدین مبرز، نارضایتی خود را از حضور انگلیس در منطقه اعلام میکرد و مکررا از عالمان مانند آیت‌الله شیخ محمد‌حسین برازجانی برای جهاد و قیام علیه قوای انگلیس کسب تکلیف میکرد، که سرانجام مرحوم شیخ محمدحسین برازجانی، صورتی از حکم جهاد را که مراجع شیعه از نجف اشرف ارسال کرده بودند، به ضمیمه حکم خود مبنی بر وجوب جهاد با کفار انگلیسی و جلوگیری از رخنه آنها به بنادر جنوب، لزوم همکاری خوانین این مناطق و بسیج مردم مسلمان برای رفتن به میدان جنگ را صادر میکند.
همزمان با این تحولات، نیروهای امنیتی بریتانیا در یک اقدام بی‌سابقه و غیرقانونی، کنسول آلمان در بوشهر را به همراه دو تن از ماموران یک شرکت تجاری آلمان به اتهام جاسوسی علیه انگلیس بازداشت و به هندوستان تبعید کردند. این عمل نقض آشکار بی‌طرفی و حتی استقلال ایران بود و به همین دلیل نیز خشم مردم، خوانین و در راس همه رئیسعلی را برانگیخت و او را واداشت تا بر شدت مبارزه علیه انگلستان بی‌افزاید. رئیسعلی همراه دوستش #خالوحسین_دشتی در اوایل ماه رمضان ۱۳۳۳ هجری قمری، در عمارت #حاج_سیدمحمدرضاکازرونی، پس از مذاکراتی با وی آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام کرد و در یورش‌های شبانه ضربات و تلفات موثری بر انگلیسی‌ها وارد آورد. در یکی از این شبیخون‌ها، که در ۲۱ تیر ۱۲۹۴ رخ داد، رئیسعلی دو تن از افسران بلندپایه انگلیسی را به همراه یازده نفر سرباز هندی از پای درآورد و نیروهای رئیسعلی بدون تلفات برگشتند. این پیروزی بیش از آنکه اهمیت نظامی داشته باشد، اهمیت سیاسی روانی داشت. این اقدام رئیسعلی برای دولت بریتانیا غیرقابل تحمل بود و سبب شد سرفرماندهی نیروهای انگلیسی در شرق، نیروهای آماده اعزام به بغداد را که تعدادشان دو هزار نفر بود، جهت مقابله و حمله به پایگاه رئیسعلی (روستای دلوار)، به بوشهر فراخواند.
رئیسعلی که پیشاپیش از حمله به دلوار آگاهی داشت، بلافاصله در اقدامی تاکتیکی به تخلیه دلوار پرداخت و به سمت کوههای اطراف منطقه ای معروف به #کلات_بوجیر عقب‌نشینی کرد. سربازان انگلیسی و هندی هنگامی وارد دلوار شدند که تقریبا روستا خالی از سکنه بود. به همین جهت خشمگینانه شروع به گلوله ‌باران منازل مسکونی خالی و قطع نخل‌های دلوار کردند. رئیسعلی در همان شب با ۴۰۰ نفر از نیروهای خود به قوای انگلیسی شبیخون زدند و ۶۰ نفر از نیروهای متجاوز از جمله یک ژنرال بلندپایه را از پای درآوردند و همین امر سبب پیروزی وی در این جنگ شد. بعد از این پیروزی آماده، رئیسعلی با دیگر خوانین مشغول طرح حمله سراسری به بوشهر و آزاد سازی آن بودند. در گیرو دار تدارک این حمله بود که در شب ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ (سوم سپتامبر ۱۹۱۵) هنگامی که او قصد شبیخون به عمارت سفید سبزآباد را داشت، در محلی به نام #تنگک_صفر از پشت مورد اصابت گلوله یکی از همراهان خائنش به نام #غلامحسین_تنگکی قرار گرفت و کشته شد.
۱۲ شهریور (۱۲۹۴)؛ سالروز کشته شدن رییسعلی دلواری، دلاور تنگستان
منابع:
۱. کتاب رییس‌علی دلواری و نهضت تنگستانیان در شعر شاعران، تالیف عبدالمجید زنگویی، شعر از علی هوشمند، صفحه ۹۰
۲. قیام رئیسعلی دلواری علیه انگلیس، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی
۳. رئیسعلی دلواری، تجاوز نظامی بریتانیا و مقاومت جنوب، نوسته سیدقاسم حسینی.
درود خسته نباشین،،چرا این کتاب دانلود نمیشه مدیر؟؟؟
[quote='miran2009']ایراد دانلود برطرف شده.با سلام
خیلی ممنونم که پیگیری کردید و فایل درست رو قرار دادید...[/quote]
امکان دانلود کتاب اصلی وجود دارد؟ یا همین فایل تندخوانی قرار است باشد؟ :-(:stupid::stupid::stupid:
آقا درست میگن فایل کتاب موجود نیست.کتابناک لطفا پیگیری کن.
[quote='cielsolei']فایلی که برای دانلود قرار داده شده، یک فایل یک صفحه ای تبلیغ تند خوانی است[/quote]
درود. دوست عزیز نمیدونم شما کدوم قسمت رو زدین که همچی فایلی دانلود شده. ولی برای دانلود فایلها، گزینه دریافت رو کنار اسم آپلود کننده (اینجا miran2009) رو بزنین. موفق باشین
فایلی که برای دانلود قرار داده شده، یک فایل یک صفحه ای تبلیغ تند خوانی است:stupid::stupid::stupid::stupid:
PDF
دلیران تنگستانی
6 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.