Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان

نویسنده:
برنده جایزه سال 2001 ( بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ)

درباره نویسنده:
عباس معروفی زاده ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، ناشر و روزنامه‌نگار معاصر ایرانی مقیم آلمان است. او فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری آغاز کرد و در دهه شصت با چاپ رمان سمفونی مردگان در عرصه ادبیات ایران به شهرت رسید. وی در حال حاضر در برلین آلمان زندگی می کند.

نوشته پشت جلد:
" ساعت آقای درستکار بیش از سی سال است که از کار افتاده؛ در ساعت پنج و نیم بعداز ظهر تیر ماه سال 1325. ساعت سر در کلیسا سالها پیش از کار افتاده بود و ساعت اورهان را مردی با خود برده است؛ اما زمان همچنان می گردد و ویرانی به بار می آورد.
سمفونی مردگان، رمان بسیار ستوده شدۀ عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت؛ و با این همه پرسش برخاسته از این متن تا همیشه برپاست؛ پرسشی که پاسخ در خلوت تک تک مخاطبان را می طلبد:
کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش درآورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟ "

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌‬‏‫: ق‍ق‍ن‍وس‌‬‏‫، ۱۳۸۰

» کتابناکهای مرتبط:
صیغه
لیلی نام تمام دختران زمین است
طلوع من

آگهی
نسخه ها
4.7 / 5
با 488 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 150
۱۳۸۹/۱۱/۰۸


پاسخنگارش دیدگاه
elissamom
Member
این کتاب شاهکاره. هیچ نویسنده ای قادر نیست اینقدر زیبا از زبان اول شخص و سوم شخص حاضر و غایب اینقدر زیبا بنویسه. این کتاب هم تو داستان و هم تو نویسندگی یک شاهکار ه
نقل قول  
aaasssdown
Member
شاهکار ادبیات فارسیه.... آیدین نماینده روشنفکر زخم خورده تاریخ ایرانه، اگه میخواید وارد دنیای فکر و روشنفکری بشید، ناچارید از مطالعه ی دقیق این رمان... دنیای روشنفکری هم دنیای پیچیده ای نیست، کافیه یه بار واضح به سیاست مملکتتون فکر کنید...
نقل قول  
این کتاب سوا از یک رمان خوب یک کتاب در مورد زوایای روانشناسی هم هست
نقل قول  
light moon
Member
سمفونی مردگان یکی از بهترین کتاباییه که یه نفر میتونه و باید بخونه.
دفعه ی اول که خوندمش به نظرم فقط یه رمان غم انگیز اومد که فلاکت یک خانواده رو به تصویر کشیده بود. اما دفعه ی دوم به نظرم کتابی فلسفی اومد که فلاکت یک جامعه رو به تصویر کشیده بود. و درک نشدن مردمانی مثل آیدین که در بند اعتقادات هزاران ساله و خرافات اطرافیان آیندشون تباه میشه.
و نمیدونم کی میخوایم عاقلانه زندگی کنیم.
چقدر جابر اورخانی هست که از آیدین ها،سوجی میسازه؟
و چقدر آیدین اورخانی هست که شهامت پا گذاشتن روی سنت ها رو داره؛حتی اگه به قیمت از دست دادن همه چیزیش تموم شه؟
و نمیدونم کی میخوایم عاقلانه زندگی کنیم...
نقل قول  
vadedad
Member
نویسنده کتاب را همانند یک سمفونی میداند به همین خاطرداستان پیرو قواعد یک سمفونی است که ازچهارموومان متشکل است.موومان به معنای بخش کاملی ازیک اثربزرگترموسیقی است که خود اغاز وانجامی دارد.موومان اول ازنظر اصول موسیقی به دوشخصیت اول می پردازد که درکتاب موومان اول تقابل اورهان است با ایدین.
موومان دوم درسمفونی متقابل است با موومان اول ،درکتاب بخش اول آرام بود درموومان دوم صحنه عوض میشود وبه ورود متفقین به خاک ایران ووضعیت وخیم اقتصادی ومالی وبیماری یوسف، ،کسوف ،آتش زدن دارو ندار ایدین ،ومرگ آیدا وسورملینا لحن وریتم داستان کاملا عوض میشودکه این بخش پررویدادترین بخش داستان است که خواننده درهرپاراگراف منتظریک غافل گیری اثر گذاراست.
وموومان سوم ازنظرموسیقایی سبکترین حالت است وزیبایی ولطافت رابیان میکند که ملاحت این فصل درکتاب باشرح داستان ازنگاه سورمه شروع میشود.
اماکلمه "سرخ" و" سال "1325 " بارها درکتاب خودنمایی میکند که نشانگرحزب دموکرات اذربایجان است.
استاد دلخون یاد افلاطون را تداعی میکند درقرون وسطی مردم افلاطون راسرزنش می کردنندچون معتقد بودنند جوانانشان را ازراه به در کرده و آنهارا ازطریقت گذشتگان دورمیکند
درد انسانهای بزرگ همیشه ساده باوری وسطحی نگری وسلیم دلی عامه بوده تاجایی که آیدین معتقداست همه شهرمردگانند واین سمفونی مردگان است. آیدین نماد انسانهایی است که میخواهند خلاف جریان رسوم واعتقادات گذشتگان زندگی کند کسانی که درکشان سخت نیست فقط میخواستند خودشان باشند.
ههه ی آدمها مرده بودند(ص13)
شخصیت آیدین مرا به یاد نوشته آقای ابراهیمی درکتاب ابن مشغله انداخت:"ارزش انسان به کله شقی هایش است آدمی را کله شقی ها ویک دندگیهایش میسازد."
دروجود همه ی ما رگهایی از آیدین هست فقط کافیست خوب بنگریم.
آدلر که از شاگردان فروید است معتقد است:ترتیب تولد عامل اجتماعی تاثیزگذارمهمی درکودکی است عاملی که سبک زندگی خودرا ازآن به وجود می آوریم وقرارگرفتن درمعرض نگرشهای متفاوت والدین شرایط کودکی متفاوتی موجب میشود وبه تعیین شخصیت کمک میکند این همان چیزی است سرنوشت آیدین را به تباهی کشاند چون مسولیتهای سنگین فرزندکلان که همتای پدرشودن بود بردوش او محول شده بود واین دوفرد هیچ گاه متماثل نبودند.ایدین انسانی درونگرای حسی، درپی دچارشدن به بحران هویت به شعرنو روی می آورد حتی درشعر نیزنمی خواهد تابع و مطیع سبک وقاعده خاصی باشد. دراین داستان عقاید ونظریات فروید بخوبی نمایان میشود اورهان درکودکی هنگامی که پدررا برای حل عقد ادیپ الگو قرارمیدهدعقایدش را با وجودش عجین میکند"اگربه ادم احترام میگذارند بخاطرپول است"اورهان این حرف پدرراملکه ذهن میکند بوی بشراولیه میگیرد وحتی علت قاتل شودن اورهان به دروان کودکی او برمیگردد. اورهان زنش راطلاق میدهد چون ازمکانیسم جابجایی فروید استفاده میکندوخشم خودازآیدین وگذشته را ازچشم زنش میبیند.
غربتی که میان شهر آشنا گریبانش راگرفته بود(ص177) من درآن همه جمعیت گم بودم،همه آدمهاگم بودنند(ص255) چقدر رنگ وبوی داستان سگ ولگرد صادق هدایت را می دهد.
"خواب دید مسیح شده است کسی شلاق می زند تندترو او نمی توانست آن صلیب سنگین راحمل کند"(ص217)
این احساس گناه ازمرگ آیدا و همینطور مرگ معشوقش و وقایع گذشته که سبب گسستگی ذهن اوشده بود آیدین رادچاراسکیزوفرنی میکند فروید علت بیماری اسکیزوفرنی وجود والدین سردونامهربان میداند که شخص تماسش را باواقعیت ازدست میدهد .
آیدادرکنج خانه نم کشید...

عشق راباید با تمام گستردیگش پذیرفت وتنهادرجسم نمیتوان پیدایش کردبلکه درجسم وروح وهوا
(ٌ228)
بادودسته نمیشودبحث کرد یکی بی سوادها و یکی باسوادها
(ٌ172)


نمی داند دل تنها میان جمع هم تنهاست
مرا افکنده در تنگی که نام دیگرش دریاست
نقل قول  
نقل قول از mahdo0kht:
نقل قول از naser biniaz:کتابه خوبی بود فقط یه چیزش برای من نامفهوم بود چی به سره سرمه اومد ؟؟؟؟!!!!مریض بود!و مرد!‏
سر زایمان مرد
نقل قول  
maharata
Member
زندگی ادم های این داستان پر از چسب زخمه...به موازات هم زخم خورده اند
نقل قول  
mahdo0kht
Member
نقل قول از naser biniaz:
کتابه خوبی بود فقط یه چیزش برای من نامفهوم بود چی به سره سرمه اومد ؟؟؟؟!!!!
مریض بود!و مرد!‏
نقل قول  
naser biniaz
Member
کتابه خوبی بود فقط یه چیزش برای من نامفهوم بود چی به سره سرمه اومد ؟؟؟؟!!!!
نقل قول  
55555maral
Member
رمان سمفونی مردگان از اون دسته آثاری است که باید چندبار آن را خواند:
اولین دفعه که باید دو دور آن را خواند. باید که خب ینی درواقع خودت ترغیب میشی که دوباره بخونیش...
دفعه بعدی هم مربوط به زمانی، مثلا چندسال دیگه میشه که بزرگتر شدی و تو موقعیت متفاوتی نسبت به چندسال پیش قرار گرفتی!

وقتی با شیوه نگارش "تک گفتار درونی" یا "جریان سیال ذهن" آشنا شدم خیلی دلم میخواست که یه رمان به این سبک نویسندگی بخونم و سمفونی مردگان رو خوندم و دیدم که جریان سیال ذهن برای نویسنده چقد میتونه سخت و دشوار باشه و در عوض برای خواننده فوق العاده راحت و رووون چون دقیقا مثل فک کردن خودمونه وقتی که داریم یه کاری انجام میدیم یا وقتی که داریم به حرفای کسی گوش میدیم و یهو میریم تو خاطرات گذشتمون.

این کار فوق العاده است، تصویر سازیش، شیوه نگارشش، کششی که در مخاطب ایجاد میکنه و...
قطعا همه شما کتابدوستان عزیز دوست دارید بعد از خوندن یک کتاب با کسی یا کسانی که اونو خوندن صحبت کنید و حتی نقدش کنید... این خیلی خوب و همینطور لذت بخشه اما خوبه که برید سراغ مقاله ها و نقدهایی که نویسندگان بنام و نقادان خبره درباره اون اثر نوشتن. من بعد از اینکه دفعه اول دو دور این کتاب رو خوندم نقد های زیادی رو هم درموردش خوندم و به ارزش کار آقای عباس معروفی بیشتر پی بردم.
در پایان به دوستانی که این کتابو هنوز نخوندم توصیه میکنم که حتما بخونن

نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You