Hiweb

خانواده‌ ایرانی در روزگار پیش از اسلام

با م‍ق‍دم‍ه‌: پ‍ل‌ ف‍وک‍ون‍ه‌ و ح‍ام‍د ف‍ولادون‍د

ایرانیان در آغاز به تیره‌هایی تقسیم می‌شدند که بعدها منشاء خانواده‌ها و قبیله‌ها گشتند. البته در اینجا منظور از خانواده «خانوادة بزرگ» است. این خانوادة ابتدایی، یکسره روح پدرسالاری داشت و اقتدار پدر در میان آن بی‌حد و حصر بود. این خانوادة بزرگ در خلال یک دورة هزار و سیصد ساله، به تدریج روح پدرسالاری و قدرت و انسجام خود را از دست داده و شکلی کاملاً متفاوت به خود گرفت که در سطور بعد به آن خواهیم پرداخت.
«خانوادة بزرگ» متشکل از پدر، مادر، فرزندان، نوادگان، برادران، خواهران، عروسها، دامادها، عموزادگان، عمه‌زادگان، دایی‌زادگان، خاله‌زادگان و بستگان دیگر بود که زیر نظر رئیسی واحد در پیرامون اجاقی واحد و برای برگزاری آئین و پرسشی واحد، زیر سقفی واحد گرد آمده بودند. این گروه همان گروهی است که از تیره پدید آمده است تغییراتی که بعدها منجر به انحلال تیره می‌گردد، در واقع با تغییراتی که در اندیشة دینی جامعه رخ می‌دهد، رابطة مستقیم دارد.

حق تکثیر : ت‍ه‍ران‌‬‏‫: ن‍ش‍ر ق‍طره‌‏‫، ۱۳۷۳

» کتابناکهای مرتبط:
آشنایی با فرهنگ و ادبیات ایران
فرهنگ جغرافیایی ملی ترکان ایران زمین ( جلد چهارم )
یازده مقاله در زمینه فرهنگ عامه

نسخه ها
PDF
حجم: 13 مگابایت
تعداد صفحات: 265
4.6 / 5
با 71 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 4
۱۳۸۹/۱۱/۱۸


پاسخنگارش دیدگاه
vahid141
Member VIP
کتاب بسیار عالی هست
نقل قول  
kaydan
Member
کتاب ایرانیان مسلمان در قرون وسطا نوشته زنده یاد مظاهری ترجمه مرتضی راوندی رو حتما مطالعه نمایید یکی دیگر از آثار بسیار ارزشمند این دانشمند و ایران شناس بزرگ میباشد.
کتاب فوق نیز یکی از آثار بسیار ارزنده جناب مظاهری میباشد که در دوران تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه آن را جهت تز دکترای خود در سنت(اشتباه نکنم 23 سالگی!) نوشتند و پس از تشویق برخی از اساتید و ایرانشناسان نامی همچون لوئی ماسینیون این مقاله دکترا رو به کتابی که اکنون مشاهده میکنیم در آوردند.
جای بسی تاسفه که زنده یاد دکتر مظاهری و آثار و تحقیقات ایشان در زمینه تاریخ و فرهنگ ایران رو در ایران چندان نمی شناسند. و همچون بسیاری از محققین و ایرانشناسان در جامعه ایرانی گمنام باقی ماندند.

روحش شاد و راهشان پر رهرو باد.
نقل قول  
ehsan t21
Member
خیلی عالی هستشششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششششششششششششششششششششششششش ششششششششششششششش
نقل قول  
moreak09
Member
بدون شک یکی از بهترین کتابهایی است که در این زمینه نگاشته شده است و بسیار خواندنی و قابل استفاده
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You