ایلیاد

نویسنده:
✔️ ایلیاد (به یونانی: Ἰλιάς، به انگلیسی: Iliad) اثری حماسی از هومر شاعر نابینای یونانی که در آن از جنگ تروا که بخاطر دزدیدن هلن زن زیباروی پادشاه به دست پاریس اتفاق افتاد. در این داستان در رابطه با خدایان بسیار توضیح داده شده‌است.
داستان اثر مربوط است به ربوده شدن هلن زن زیباروی منلاس یکی از چند فرمانروای یونان توسط پاریس پسر پریام شاه ایلیون (تروا). خواستگاران هلن با هم پیمان بسته بودند که چنانچه گزندی به هلن رسید شوی او را در مکافات مجرم یاری دهند. از این رو سپاهی بزرگ به فرماندهی آگاممنون و با حضور پهلوانانی چون آشیل اولیس آژاکس و... به سوی شهر تروا روانه گردید تا هلن را از پاریس بازپس گیرند. سپاهیان یونان مدتی مدید تروا را محاصره کردند ولیکن با رشادتهای نگهبانان تروا و به ویژه هکتور برادر پاریس (بزرگترین پسر شاه) و پشتیبانی خدایانی چون زئوس و آفرودیت و آپولون طرفی نبستند. در این سالها آشیل، بزرگترین پشتوانه یونانیان به دلیل اختلاف با آگاممنون جبهه را رها کرده و در گوشه ای به همراه یاران اختصاصی اش نبرد را نظاره میکرد. تا اینکه پاتروکل پسر عموی آشیل، با لباس و جنگ ابزار آسمانی او به نبرد رفت. ولی با فریب و نیرنگ زئوس و دشمنی آپولون و دیگر از خدایان هوادار تروا، شکست خورده و به دست هکتور به کشتن رفت. آشیل از این رویداد خشمگین شده و اختلافاتش با آگاممنون را کنار گذاشته و پس از تشییع جنازه پاتروکل، به نبرد تن تن با هکتور پرداخت و او را شکست داد. سپس به جنازه اش بی احترامی روا داشته و آنرا با خود به اردوگاه یونانیان آورد. پریام شاه تروا به یاری خدایان شبانه خود را به اردوگاه آشیل رسانده و با زاری از او تمنا کرد که جنازه پسرش را به او برگردانند تا بتواند مراسمی در خور بزرگی این پهلوان حماسه ساز ترتیب دهد. پس از گفتگوی دراز، آشیل پذیرفت.
نبرد به درازا انجامید ، از این رو به پیشنهاد اولیس به نیرنگ روی آوردند و با ساختن اسبی بزرگ ولی توخالی و هدیه نمودن آن به ترواییان اعلام صلح نمودند ترواییان اسب را به قلعه آوردند و به شکرانه پیروزی به بزم پرداختند غافل از اینکه پهلوانان یونانی در شکم اسب چوبین پنهان گردیده‌اند. یونانیان در نیمه‌های شب از مخفی گاه خود به در شدند و بر ترواییان شبیخون زدند که در نتیجه آن کودک و بزرگ از دم تیغ گذرانده شد و تروا به آتش کشیده شد.
داستان ایلیاد اثر هومر با توصیف سوزاندن هکتور در تروا و به سوگ نشستن مردمان شهر برای او به پایان میرسد. در این کتاب و همچنین کتاب دیگر هومر، اودیسه اشاره ای به پایان نبرد تروا و سرنوشت تراژیک آشیل نرفته است. داستانهایی چون اسب تروا در آثار نویسندگان بعدی رمی همچون ویرژیل و اووید آمده و افسانه رویین تن بودن آشیل و ماجرای پاشنه آشیل که به مرگش انجامید را شاعر سده یکم میلادی استاتیوس در کتاب خود آشیلید پرداخته است.

حق تکثیر : آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
رقص با جغد: مجموعه شعر
زن مهربونی داشتم
سگاه زنانه در زایشگاه و پیرامونش

نسخه ها
PDF
حجم: 8 مگابایت
تعداد صفحات: 801
4.6 / 5
با 375 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 62
۱۳۸۹/۰۸/۲۱


پاسخنگارش دیدگاه
Taliadavoodi
Member
بنظر من ما حق داریم با هر نوع فرهنگی آشنا بشیم و در ضمن کتاب قشنگی بود من شخصا عاشق افسانه های یونان باستانم!
نقل قول  
noonooki
Member
عاشق قهر اشیلم خیلی گوگولی بنظر میاد. فقط به ذوق قهر اشیل سر اون کنیزه میخام بخونمش. خنگ خودم ^__^ <3
نقل قول  
کاشکی همراه با تصویر بود آدم کسل میشه
نقل قول  
Amirhosein5
Member
نقل قول از gomesh:
مگر ما خودمون شاهنامه نداریم اول شاهنامه رو بخونید بعد برید این کتاب ها رو بخونید اون وقت متوجه میشید که
بنا کردم از نظم کاخی بلند که از باد و باران نیابد گزند.

اینطورى باشه ما نه باید با ریاضیات غرب، نه با علم طب غرب و نه بافلسفه غرب آشنا شیم چون دانشمندان خودمون چیزهایى مى دونستن
آشنایى با ادبیات غرب هیچ منافاتى با آشنایى با شاهنامه و ادبیات پارسى نداره و افرادى هستن که بیش از ادبیات خودمون با ادبیات غرب آشنان و از بزرگان ادبیات معاصرن
به هرحال شاهنامه از ایلیاد و اودیسه و غیره بارها برتره
نقل قول  
gomesh
Member
مگر ما خودمون شاهنامه نداریم اول شاهنامه رو بخونید بعد برید این کتاب ها رو بخونید اون وقت متوجه میشید که
بنا کردم از نظم کاخی بلند که از باد و باران نیابد گزند.
نقل قول  
sabdeyazdan
Member
دوستان فیلم تروی با اصل ایلیاد تفاوت های زیادی داره...در فیلم به خاطر قویتر کردن جنبه ی روایی داستان و البته آسانتر کردن روایت این داستان که بلند و پر از جزییات هم هست تغییرات زیادی در بدنه ی داستان داده شده...به علاوه به دلایلی که احتمالا بخشی از اون تجاری هم هست(یعنی واسه پر فروش کردن فیلم) محوریت داستان با آشیل هست و در عوض نقش منلائوس بسیار کم رنگ شده و بسیاری تغییر و تحریف های دیگر...به هر حال می توان گفت ایلیاد و فیلم تروی فقط در کلیات مشترکند و در جزییات تفاوت زیادی دارند
نقل قول  
1_TA
Member

چنین گفت هومر

سال 1871 باستان شناس آلمانی پی های باستانی شهری رو از یزر خاک بیرون کشید که به هیجان انگیزترین کشف باستان شناسی تاریخ تبدیل شد.
هاینریش شلمان آلمانی شهر تروای افسانه ای رو پیدا کرده بود..

این اکتشافات نشون داد این جنگ واقعا بوقوع پیوست ولی خب نه اون جور که توی افسانه ها پیاز داغش رو زیاد کردند و فقط برای نجات یک زن نبوده..

موقعیت تروا مثل موقعیت ایران که توی خاورمیانه استراتجیک! هست،،،بود ؛ در واقع تروا هم تنها راه عبور و مرور از دریای سیاه به دریای اژه و برعکس رو تحت کنترل داشته و یونانی ها برای جلوگیری از قدرت تروا و حفظ منافعشون به اونجا حمله کردند و این جنگسرآغاز نبردهای شرق و غرب بود که بعدها در ماراتن و سالامیس « همون ماجرای فیلم 300» در غرناطه و اندلس ، در جنگ های صلیبی ، در جنگ جهانی اول و حتی درگیری امروز سرزمین فلسطین ادامه پیدا کرد.. « بقول ویل دورانت ؛ بله ،، تازه ترین بهانه ها برای جنگ چنین قدمتی دارند..»
این جنگ 10 سال طول کشید

این جنگ الهام بخش هومر شد پس از 400 سال از وقوعش

هومر دو منظومه از این جنگ سرود و باقی حماسه سرایان یونان کار او را ادامه دادند.. آیسوخولوس،،سوفوکل و اورپید - سه تراژدی نویس بزرگ تاریخ در قرن 2 و 3 قبل از میلاد - با آن ترازدی ساختند و 1 قرن بعد ویرژیل رومی این کار رو ادامه داد...که این سنت در روزگار ما به جیمزجویس ایرلندی هم رسید که رمان معروف «اولیس» رو بر مبنای «اودیسه» هومر سرود..


این افسانه مثل همه افسانه های باستانی پر است از ماجراجویی،اکتشاف،جنگ،عشق،خیانت و نیرنگ و و و
نقل قول  
Adel salahi
Member
...این دیدگاه به خاطر نگارش فینگلیش حذف شد

این دیدگاه در تاریخ 1392/03/19 توسط گیلدخت ویرایش شده است

نقل قول  
galanbay
Member
یه راهنمایی دوستانه: اونایی که وقت نمی کنند(یا حوصله نمی کنند) کتابهای به این طویلی رو بخونن، کتاب کوچکی از پائولو کوئیلو را بنام کیمیاگر را بخوانند هر دو تاشون یه پیغام رو می رسونن اینکه"بهترین زمان، مکان و شرایط برای موفقیت تو، همونجایی است که الان هستی، پس بجنب و تلاش بکن..."
نقل قول  
من مثل خیلیها فیلمش رو دیدم,اونچه از فیلم دستگیرم شد این بود که جنگ تروی ریشه در غیرت و تعصب نداشت ,بلکه رفتن هلن به تروی بهانه ای بود برای یونانی ها تا دست به غارتگری بزنند وبس.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You