با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

آخرین سفر شاه

آخرین سفر شاه

ویلیام شوکراس، وقایع نگاری که روزهای پایان عمر محمدرضا پهلوی را در کتابی تحت عنوان «آخرین سفر شاه» به رشته تحریر درآورده‌است، انقلاب ایران را یک قیام گسترده مردمی می‌دانست.
نویسنده در این کتاب به شرح حقایقی درباره رژیم سابق پرداخته و سیاسی‌بازی‌ها و توطئه‌های شاه و درباریان را افشاگری کرده است.

آخرین سفر شاه یکی از جالبترین و مستندترین کتابهای است که ماجرای آخرین سفر شاه به سوی تبعید و مرگ،محروم از هرگونه احترام و سرگردان در جهان،آن هم در حالی که همه ی دوستان سابق از او
روگردان شده بودند. ویلیام شوکراس روزنامه نگار شهیر انگلیسی با قدرت قلم سحارش او را در این
سفر، که در واقع فرار اوست از دست دشمنانش گام به گام تعقیب می کند، ناتوانی او را در آستانه سقوط رژیمش نشان می دهد، مرگ او را از بیماری سرطان توصیف می کند و تلاشهای او را در جستجوی
پناهگاهی نزد متحدان سابقش شرح می دهد.
شوکراس سرگذشت شاه سابق را از دنیای دربسته و خیالی دربار او آغاز می کند. سپس جریان سقوط رژیم
شاهنشاهی و استقرار جمهوری اسلامی و بحران گروگانگیری و مراحل گوناگون سفر شاه را در مصر، مراکش،باهاما، مکزیک ،آمریکا و پاناما و باز به مصر و مرگ او را در این کشور تعریف می کند. ضمنا در لابلای آن جلوس شاه را به تخت طاووس ،فساد دربارش را که مملو از جمعی چاپلوس بود،غرور و استبداد او را در سالهای انقلاب سفید،زیاده رویهایش را در سالهای شکوفائی بازار نفت و حکومت خونین ساواک را بیان می کند. همچنین روابط گرم و صمیمانه و معاملات هنگفت اسلحه او را با غرب شرح و نشان می دهد چگونه غربیها به شاه کمک می کردند تا هرگونه جانشینی را برای حکومتش نابود سازد و افکاری را در او تشویق کردند که سرانجام به سرنگونیش انجامید.
کتاب (آخرین سفر شاه) با در اختیار گذاردن اطلاعات دست اول فراوان،خوانندگان ایرانی را نیز با نکاتی
از زندگی شاه و دوران دربدری او آشنا می کند،که تاکنون برای اکثریت قریب به اتفاق مردم ناشناخته مانده بود.

حق تكثير: ت‍ه‍ران‌: ذهن‌آویز‏‫، ۱۳۹۰.‬‬

» کتابناکهای مرتبط:
تروعا: یهودیان‌ ایرانی در تاریخ‌ معاصر (جلد چهارم)
در آخرین روزهای رضاشاه
مرزهای ایران و ترکیه

نسخه ها
4.1 / 5
با 88 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 11
۱۳۸۹/۰۶/۰۷


پاسخنگارش دیدگاه
Riddler
Member
یه نفر این کتابو برام پی ام کنه ممنون میشم.
نقل قول  
تنهامیشوددعاکردخداونددوستان وی راباوی محشورکناد"آمیــــــــــــــــــــــــــن"
نقل قول  
mehran2379
Member
ممنونم از سایت جالب وخوب وارزشمندشما کتاب اخرین سفر شاه را نتونستم دان کنم لطفا راهنمائی بفرمائید متشکرم
نقل قول  
Anjhela
Member
نقل قول:
من این کتابو هنوز دانلود نکردم اما به نظرم این کتاب بیشتر باید ذهنیت منفی نسبت به شاه ایران داشته باشد.من توصیه می کنم که قبل از خواندن چنین کتاب هایی کتاب های انقلاب سفید وپاسخ به تاریخ و ماموریت برای وطنم که خود شاه اونا رو نوشته بخونید.بعدا متوجه برنامه هایی که شاه برای ایران عزیز داشته آشنا می شوید .


برای دانستن برنامه هایی که شاه برای ایران داشته، لازم نیست به کتاب هایی که گفتید مراجعه کنیم، جلوی چشممان می بینیم خب. تا حال نشنیدین گفته اند: آفتاب آمد دلیل آفتاب؟ اگر با این گفته و معنی مستقیم آن آشنا باشید، منظورم را خوب متوجه می شوید دوست عزیز. در ضمن: اساس و پایه ی دیکتاتوری، کیش شخصیت، سفله پروری، چاکر منشی و جان نثار پروری ست. هنوز به خودتان نیامدید؟ هنوز همان «جان نثار» فلک زده ی دست بوس مانده اید؟ قرن بیست و یکم شده آخر. هنوز در دوران «شخص اول» ها به سر می برید؟
نقل قول  
Rahimsolhi
Member
کتابهای تاریخی و نظرات مورخین واقعاً متفاوت و مختلف اند و هر مورخ و نویسنده ای با بستر ذهنی و نظر شخصی اش اقدام به کتابت می کند ... و خواننده بیچاره
نقل قول  
Saddist
Member
درود بر آن مرد بزرگ.
به نظرم این اصطلاح شخص اول مملکت که در قبل از انقلاب کاربرد داشت اگر اینطور نگاشته میشد بیشتر به واقعیت شاه نزدیک میشد :
فی الواقع شاه ایران نه تنها شخص اول مملکت ایران به شمار میرفت بلکه بایستی تنها شاخص در مملکت نام میگرفت.
چه آنکه میان آن همه نامردی و نامرادی روزگار تنها او بود که دلش برای ایران می تپید.
ای کاش آن اتفاق ناگزیر نمی افتاد ...
ای کاش ...
نقل قول  
alivaesy
Member

امیدوارم ارزش دانولد کردن راداشته باشه
نقل قول  
saeed2545
Member
من این کتابو هنوز دانلود نکردم اما به نظرم این کتاب بیشتر باید ذهنیت منفی نسبت به شاه ایران داشته باشد.من توصیه می کنم که قبل از خواندن چنین کتاب هایی کتاب های انقلاب سفید وپاسخ به تاریخ و ماموریت برای وطنم که خود شاه اونا رو نوشته بخونید.بعدا متوجه برنامه هایی که شاه برای ایران عزیز داشته آشنا می شوید . روحش شاد
نقل قول  
lahooti63
Member
کتاب خوبی است خصوصا از لحاظ ترسیم نهایت استیصال شاه در آن دوران. شوکراس در این کتاب میگوید : هیج جیز مثل استیصال انسان را تزکیه نمیکند.
نقل قول  
فکر میکنم مطالب این کتاب نزدیکی زیادی با «آمریکا در بند» از سالینجر داشته باشه.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You