رسته‌ها
سازمان جوانان حزب توده
امتیاز دهید
5 / 3.8
با 4 رای
امتیاز دهید
5 / 3.8
با 4 رای
تدوین: مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات

چپ در ایران به روایت اسناد ساواک - کتاب نهم

بخشی از مقدمه:
نسل جوان به دلیل ویژگیهای روانی - شخصیتی و غلبه عاطفه و شور و احساسات و آرمانگرایی در کنش او معمولاً بیش از سایرین مستعد جذب شعارهای انقلابی است. این نسل در عین حال بخش فعال سیاسی جامعه را تشکیل میدهد و از این نظر نیز برتری قابل توجهی دارد. مجموعه عوامل فوق جوانان را به مهمترین آماج گروهها و ایدئولوژی های سیاسی مبدل می سازد. مارکسیسم به عنوان مدعی انقلابی گری و دگرسازی جامعه بشری توجهی جدی به جذب نسل جوان داشته و در این مسیر سرمایه گذاری بسیاری نموده است.
بررسی بیوگرافی و شرح حال چهره های سرشناس مارکسیست در سراسر جهان نشان میدهد که آنان عمدتاً در سنین جوانی و تحت تاثیر عوامل مختلف سیاسی و تربیتی به ویژه آرمان گرایی انقلابی جذب این ایدئولوژی شده اند. مارکس و انگلس و لنین از جمله این افراد بوده اند.
بنابراین نسل جوان عمده ترین منبع سربازگیری مارکسیسم بوده است. یکی از جاذبه های اساسی مارکسیسم در جذب جوانان دعوی انقلابی گری اوست. محیط فاسد جوامع سرمایه داری غرب و کشورهای تحت سلطه استعمار، ناگزیر پرخاش علیه نظم اجتماعی موجود را در روح حساس و مستعد جوان که خواستار تغییر وضع موجود و استقرار وضع مطلوب و ایده آل است، پدید می آورد و او را به عرصه کنش اجتماعی در راه دگرسازی جامعه سوق می دهد. مارکسیسم به عنوان مدعی براندازی نظم استثماری سرمایه داری و استقرار «مدینه فاضله» کمونیستی برای دهه های متوالی در دنیای متاثر از فرهنگ و تمدن غربی پرچمدار مبارزه بود و از همین رو موفقیت قابل توجهی در جذب نسل جوان کسب کرد.
احزاب کمونیستی نسبت به نقش جوانان در جنبشهای اجتماعی سیاسی وقوف کامل داشته و به همین دلیل اکثر احزاب کمونیست در جهان دارای سازمان جوانان بوده تا از کارکرد فعالیت و بسیج و بهره گیری از نیرو و شور آنان در جهت اهداف حزب و همچنین تربیت کادرهای حزبی استفاده نمایند...
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
266
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1403/02/03

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی سازمان جوانان حزب توده

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
سازمان جوانان حزب توده
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک