رسته‌ها
تاریخ روضه الصفا - جلد ۷
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 8 رای
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 8 رای
با مقدمه: عباس پرویز

جلد هفتم این کتاب شامل تاریخ سلطنت سلطان حسین بایقرا و سقوط دولت تیموری و ظهور دولت های شیبانی و صفوی و ذکر جغرافیای مناطق جهان است. بنابر تایید اکثر مورخان این کتاب توسط نوه میرخواند، خواندمیر، نوشته شده است.

این اثر تاریخی و جامع که از آثار فارسی مفصّل دوره تیموری به شمار می‌رود، به گزارش تاریخ جهان از آغاز آفرینش تا پیدایی اسلام و تا روزگار خود؛ یعنی دوران حکومت سلطان حسین بایقرا (۹۱۱ - ۸۴۲ ق) می‌پردازد. روضه الصفا هفت بخش دارد و نویسنده آن به ترجمه بخشی از تاریخ‌های عربی و اقتباس از آنها پرداخته و بخش‌هایی را از تاریخ‌های فارسی نقد کرده و بخش پایانی آن را دختر زاده‌اش قیاس‌الدین بن خواندمیر با نام حبیب السیر پس از مرگ وی کامل کرده است. رضا قلی خان هدایت در نیمه نخست سده سیزدهم (روزگار قاجار) جلدهای هشتم تا دهم (تاریخ صفویه، افشاریه، زندیه و قاجار) را بدان افزود و آن را روضه الصفای ناصری نامید.
پادشاهان مغول و تیموری در آغاز کار خود از ارزش و اهمیّت زبان و ادب فارسی آگاه نبودند و به مدح ستایشگران و شاعران و ادیبان توجه نمی‌کردند. از همین روی، در روزگار آنان شعر و ادب به نابودی روی نهاد، اما با گذشت زمان انگیزه‌ای در آنان پیدا شد و خواستند که جهان‌گشایی‌های خود و نیاکانشان را در تاریخ ثبت کنند تا برای نسل‌های آینده یادگار بماند. از این‌رو، از مورخان و نویسندگان خواستند که چنین اخبار را گزارش دهند و به همین سبب درخشان‌ترین آثار تاریخی در دوره مغول و تیموری پدید آمد. گفته‌اند که نویسنده، روضه الصفا را به فرمان و تشویق امیرعلی شیر نوایی، وزیر دانش‌مند شاهرخ تیموری (حاکم هرات) در آن هنگام آغاز و به نام او ختم کرد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
516
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
vforw
vforw
۱۴۰۱/۰۳/۰۵

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ روضه الصفا - جلد ۷

تعداد دیدگاه‌ها:
1
کلا سایت مشکل دارد، اول برای مطالعه کتاب و دانلود آن تقاضای خرید طرح می‌شود و پس از واریز مبلغ پیام می‌آید که نمی‌توان کتاب را دانلود کرد یا حتی به صورت آنلاین خواند، پس این هزینه برای چیست؟
تاریخ روضه الصفا - جلد ۷
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک