رسته‌ها

کلیات دیوان شمس - جلد 1

کلیات دیوان شمس - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.8
با 11 رای
امتیاز دهید
5 / 4.8
با 11 رای
کلیات شمس تبریزی، اثر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی رومی، معروف به مولوی، مجموعه‌ای است از غزلیات، ترجیعات و رباعی‌های او. کتاب حاضر، مطابق با نسخه تصحیح‌شده بدیع‌الزمان فروزانفر می‌باشد.
در مقدمه، ابتدا به شرح‌حال مختصر مولانا و آشنایی او با شمس‌الدین تبریزی پرداخته شده و سپس، نکاتی پیرامون غزل‌های وی بیان گردیده است.
غزل‌های مولانا، از جهاتی در ادبیات ایران و جهان، یگانه است؛ زیرا بسیاری از سنت‌های مرسوم ادبی در آن‌ها نادیده گرفته شده و صدالبته همه این نادیده گرفتن‌ها، آگاهانه بوده، نه از روی ناتوانی. غزل‌های او از جهت وزن، زبان، شکل و قالب و روح، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. وزن در این غزل‌ها، جایگاه ویژه‌ای دارد. ازآنجاکه مولانا بسیاری از این غزل‌ها را برای مجالس سماع سروده و یا حتی برخی را در حین سماع، بی‌تأمل بر زبان آورده، روح طرب و وجد عارفانه و شادی سماع در آن‌ها مشاهده می‌شود. غزل‌های او، از تنوع وزنی بسیاری برخوردار است. این طرب و شادی که در وزن غزل‌های او احساس می‌شود، نتیجه طبیعی و ضروری حالت جذبه و شور عاشقانه اوست و هیچ بوی تصنع ادیبانه از آن‌ها برنمی‌آید.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
hanieh
آپلود شده توسط: hanieh
۱۴۰۰/۰۳/۳۱
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
762
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی کلیات دیوان شمس - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
2
*آب زنید راه را هین که نگار می‌رسد* *مژده دهید باغ را بوی بهار می‌رسد* *راه دهید یار را آن مه ده چهار را* *کز رخ نوربخش او نور نثار می‌رسد* *چاک شدست آسمان غلغله ایست در جهان* *عنبر و مشک می‌دمد سنجق یار می‌رسد* *رونق باغ می‌رسد چشم و چراغ می‌رسد* *غم به کناره می‌رود مه به کنار می‌رسد* *تیر روانه می‌رود سوی نشانه می‌رود* *ما چه نشسته‌ایم پس شه ز شکار می‌رسد* *باغ سلام می‌کند سرو قیام می‌کند* *سبزه پیاده می‌رود غنچه سوار می‌رسد* *خلوتیان آسمان تا چه شراب می‌خورند* *روح خراب و مست شد عقل خمار می‌رسد* *چون برسی به کوی ما خامشی است خوی ما* *زان که ز گفت و گوی ما گرد و غبار می‌رسد*  
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.