توسل، عبادتی توحیدی و خالصانه

نویسنده:
✔️ برگرفته از مقدمه مترجم:
نخستین و پایه ای ترین اصل اعتقادی در میان امت اسلامی بلکه در تمامی ادیان توحیدی و الهی، اصل اصیل توحید است. توحید یعنی شناخت خدای یکتا و یگانه، ایمان و اقرار به او و پرستش خالصانه او.
توحید یعنی ایمان به اینکه تنها آفریننده، نگهدارنده و تدبیر کننده (مستقل) ما و تمامی و عوالم هستی اوست و تنها اوست که شایسته پرستش است. و این حقیقتی است که قرآن، در معرفی صریح، بی پیرایه و شفاف آن درمیان همه کتابهای آسمانی موجود، ممتاز است. بر این اساس و بی هیچ تردیدی، همه امت اسلامی، اجمالا به این اصل اصیل، شناخت، اذعان و اعتراف دارند و به حق بر آن پای می فشارند.
اما به همه این اوصاف، آیا این بدان معناست که در میان مسلمین در شوون مختلف و در جزئیات گوناگون این اعتقاد، هیچگونه اختلاف و چالشی وجود ندارد؟ پاسخ این پرسش نیز به روشنی منفی است. بدین معنی که وجود اختلاف در این زمینه را نیز همه قبول دارند، به گونه ای که انکار آن انکار واقعیت وجدانی و بدیهی محسوب می گردد...

حق تکثیر: موجود در سایت انتشارات

» کتابناکهای مرتبط:
ایضاح الکفایة: درس های متن کفایة الاصول محمد فاضل موحدی لنکرانی (جلد ششم)
وظیفه فرد مسلمان در احیای حکومت اسلامی
ولایت و برائت

نسخه ها
PDF
حجم: 613 کیلوبایت
تعداد صفحات: 65
4 / 5
با 2 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 4
۱۳۹۹/۰۴/۰۱


پاسخنگارش دیدگاه
siawash110
Member
وَیَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا یَضُرُّهُمْ وَلَا یَنْفَعُهُمْ وَیَقُولُونَ هَٰؤُلَاءِ شُفَعَاؤُنَا عِنْدَ اللَّهِ ۚ قُلْ أَتُنَبِّئُونَ اللَّهَ بِمَا لَا یَعْلَمُ فِی السَّمَاوَاتِ وَلَا فِی الْأَرْضِ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا یُشْرِکُونَ 18 یونس

و بت‌هایی را به جای خدا پرستش می‌کنند که آن بتان به آنها هیچ ضرر و نفعی نمی‌رسانند، و می‌گویند که این بتان شفیع ما نزد خدا هستند بگو: شما می‌خواهید خدا را یاد آور سازید به چیزی که خدا در همه آسمانها و زمین علم به آن ندارد؟ خدا از آنچه شریک او قرار می‌دهند منزه و برتر است.
نقل قول  
siawash110
Member
الیس الله بکاف عبده :‌آیا خداوند برای بنده اش کافی نیست . . .

امن یجیب المضطر اذا دعا و یکشف السوء : کیست آنکه بیچاره را اجابت می کند وقتی که دست به دعا بر می دارد ؟

ایاک نعبد و ایاک نستعین : خدایا من فقط تو را می پرستم و فقط از تو کمک می خواهم (‌ایا یعنی فقط و فقط )

البته انسانها در زندگی روزمره و عادی خود از یکدیگر یاری می گیرند از مشورت که یاری فکری است تا تعاون که یاری عملی است یا مراجعه به پزشک و . . . ولی اینکه انسان از محل دفن و یا از انسان خوبی که قرنها پیش فوت شده کمک بخواهد یا او را نزد خدا واسطه قرار دهد به نظر می رسد عملی است که پیش از اسلام توسط مشرکین صورت می گرفته اگر اشتباه نکنم لات و عزی و هبل (‌بت های مشرکین ) در اصل آدم های خوبی بوده اند که قرنها قبل مرده بودند و اعراب مشرک به یادبود آنها این بت ها را درست کرده و ابتدا آنها را نزد خدا واسطه و شفیع قرار داده و کم کم مورد عبادت و پرستش قرار دادند . . . .

در خصوص پیراهن حضرت یوسف که موجب شفای چشم حضرت یعقوب شد نیز اولا این موضوع می توانسته نوعی معجزه باشد و نه توسل و دیگر اینکه به هر حال حضرت یوسف زنده بوده است . . . .
نقل قول  
Khwanirath
Member
اتفاقا آشکار شده، دقت در قرآن لازم است:

فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا - الجن 18

پس همراه با الله احدی را نخوانید

وَالَّذِینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَا یَخْلُقُونَ شَیْئًا وَهُمْ یُخْلَقُونَ-النحل 20

و کسانى را که جز خدا مى‏ خوانند چیزى نمى ‏آفرینند در حالى که خود آفریده مى شوند
نقل قول  
berzann
Member
آشکار نشد که توسل درست است یا خیر. وهابیت و سلفیت و اسلام سیاسی همه می گویند شِرک است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You