رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
امتیاز دهید
5 / -
با 0 رای

افغانستان و پنج سال سلطه طالبان

نویسنده:
امتیاز دهید
5 / -
با 0 رای
حکومت طالبان، یکی از بی رحمانه ترین و خونین ترین حکومت های معاصر است که زیر لوای اسلام، در حقیقت از یک سو منافع آمریکا در منطقه خاور میانه را تضمین می کرد و از طرف دیگر یک باند بزرگ قاچاقچیان مواد مخدر را در راس یک دولت به اصطلاح «ملی» قرار داده بود.
این حکومت در عمر کوتاه خود کشور افغانستان را که تا آن زمان نیز سال های سال جنگ و خرابی و تلفات ناشی از آنها و به ویژه اشغال خود به وسیله شوروی پیشین، را تحمل کرده بود، به سوی سقوط نهایی سوق داد یعنی با در افتادن با دولت ایالات متحده آمریکا که این گروه را پس از تربیت کردنشان در نزد بنیادگرایان وهابی پاکستان و با سرمایه های عربستان سعودی، به روی کار آورده بودند، بهانه ای به دست ارتش این کشور داد تا به دخالت نظامی گسترده و پایدار خود منطقه خاور میانه که پس از آن با جنگ و اشغال و تخریب عراق ادامه یافت، مشروعیت ببخشد. طالبان که هنوز نیز به جنگ با دولت افغانستان ادامه می دهند، بزودی بدل به نیرویی شدند که کنترل آن از دست آمریکا خارج شد در حالی که تاریخ مصرف آن، برعلیه شوروی که سقوط کرده بود، پایان یافته بود. همین امر از سال های دهه 1990، جهان را وارد فرایندی از جنگ و بحران نامتفارن میان باندهای تروریستی و دولت های بزرگ کرد که هنوز هم ادامه دارد.
وحید مژده ، که تحصیلات اقتصاد خود را در دانشگاه کابل انجام داده بود و سالها علیه اشغال افغانستان به دست شوروی می جنگید، پس از روی کار آمدن طالبان، ناچار به کناره گیری شد و در این کتاب با نگاهی درونی دست به تحلیل فرایند سیاست های طالبان در افغانستان و روابط پیچیده و تنگاتنگ آنها با ایالات متحده، چچنستان و ... می زند.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
آپلود شده توسط: amirbazr
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
210
فرمت:
PDF
حق نشر:
نی
ویرایش
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی افغانستان و پنج سال سلطه طالبان

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل