رسته‌ها

مجید محمدی
(1339 هـ.خ)

مشخصات:
نام واقعی:
مجید محمدی
تاریخ تولد:
1339/01/01 خورشیدی
تاریخ درگذشت:
محل تولد:‌
تهران
جنسیت:‌
مرد
ژانر:‌
جامعه شناس
زندگی‌نامه
پیش از مهاجرت به ایالات متحدهٔ آمریکا در سال ۲۰۰۰، به عنوان مدیر و عضو کارگاه‌های مطالعاتی تنظیم پیش‌نویس قانون نشر کتاب، پیش‌نویس قانون تأسیس رادیو تلویزیونهای خصوصی، و سیاستهای نشر در ایران، استاد دانشکده صدا و سیما تا سال ۱۹۹۰، مشاور بنگاه‌های نشر، مطبوعات و فرهنگسراهای تهران و محقق و پژوهشگر به فعالیت مشغول بوده‌است. محمدی مدرک مهندسی برق و الکترونیک خود را از دانشگاه شیراز در سال ۱۹۸۴، کارشناسی ارشد فلسفه را از دانشگاه تهران در سال ۱۹۹۰[۳] و دکترای جامعه‌شناسی را از دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک در سال ۲۰۰۶ دریافت کرده‌است.[۴]

مجید محمدی در حال حاضر به نوشتن کتاب ومقالات برای پایگاه‌های اینترنتی و تدریس آنلاین اشتغال دارد. پیش از این، با مؤسسهٔ مطالعات جهانی در دانشگاه استونی بروک به عنوان استاد میهمان و کالج گلن ویل به عنوان استادیار جامعه‌شناسی همکاری داشت. از وی سی و چهار کتاب به زبان فارسی منتشر شده‌است: بیست و هفت تألیف و هفت ترجمه. از جملهٔ کتابهای وی می‌توان به _دین‌شناسی معاصر، بر بامهای آسمان، سر بر آستان قدسی و دل در گرو عرفی، دین علیه ایمان، جامعه‌شناسی و اقتصاد فرهنگ در ایران امروز، لیبرالیسم ایرانی و راه دشوار اصلاحات_ اشاره کرد. مقالات وی در نشریات علمی همانند مجلهٔ مطالعات فرهنگی و فکری خاورمیانه و شمال آفریقا، مجلهٔ جامعهٔ بین‌المللی برای مطالعات ایرانی، نامهٔ فرهنگ، رهیافت، رسانه، فرهنگ، فارابی، پژوهش نامه، و هنرهای زیبا منتشر شده‌است.

اولین کتاب وی به زبان انگلیسی با عنوان اصلاحات قضایی در ایران قرن بیستم_ توسط انتشارات راتلج منتشر شده‌است. رادیو بین‌المللی فرانسه، رادیو فردا، صدای آمریکا و رادیوی استرالیا با وی به عنوان کارشناس سیاسی در امور خاورمیانه و بالاخص ایران به مصاحبه و گفتگو می‌پردازند. محمدی در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به‌طور هفتگی مقالاتی را در مورد مسائل ایران برای سایت گویا به رشتهٔ تحریر درمی‌آورد و هم‌اکنون تحلیل‌های خود را در سایت رادیو فردا عرضه می‌کند.

پیش از مهاجرت به ایالات متحدهٔ آمریکا در سال ۲۰۰۰، به عنوان مدیر و عضو کارگاه‌های مطالعاتی تنظیم پیش‌نویس قانون نشر کتاب، پیش‌نویس قانون تأسیس رادیو تلویزیونهای خصوصی، و سیاستهای نشر در ایران، یادداشت‌نویس روزنامه‌های اصلاح طلب، استاد دانشکدهٔ صدا و سیما تا سال ۱۹۹۰، مشاور بنگاه‌های نشر، مطبوعات و فرهنگسراهای تهران و محقق و پژوهشگر به فعالیت مشغول بوده‌است. محمدی مدرک مهندسی برق و الکترونیک خود را از دانشگاه شیراز در سال ۱۹۸۴، کارشناسی ارشد فلسفه را از دانشگاه تهران در سال ۱۹۹۰ و دکترای جامعه‌شناسی را از دانشگاه ایالتی نیو یورک در استونی بروک در سال ۲۰۰۶ دریافت کرده‌است. مجید محمدی، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل ایران، بیش از سی کتاب در حوزه‌های جامعه‌شناسی دین، جنبش‌های اجتماعی و اسلامگرایی منتشر کرده‌است، از جمله _دین‌شناسی معاصر، بر بامهای آسمان، سر بر آستان قدسی و دل در گرو عرفی، دین علیه ایمان، لیبرالیسم ایرانی و راه دشوار اصلاحات و جدیدترین کتاب ایشان «خدا احمق‌ها را دوست دارد» می‌باشد.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های مجید محمدی
(5 عنوان)

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک