Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تاریخ مبارزات فلسفی در شوروی

تاریخ مبارزات فلسفی در شوروی

نویسنده:
در ابتدای کتاب می خوانیم:
با اجرای سیاست نوین اقتصادی (نپ) در سال 1992 است که در اتحاد شوروی کوشش برای نظام پردازی نظریه مارکسیستی، هم در سطح آموزشی و هم در مورد مجادله هایی که روشنفکران نخبه طرفدار نظام جدید در آنها شرکت می کردند، آغاز می شود. حاصل این نظام پردازی در فلسفه، تدوین چیزی است که بجاست امروزه آن را روایت هستی شناختی از فلسفه مارکسیستی بنامیم، روایتی که سرانجام تقریبا با عبارت (مارکسیسم دیالکتیکی) مترادف شد. این تعبیر هستی شناختی که اساسا با تعریف قوانین کلی طبیعت و جامعه مشخص می شود. و علوم از جمله (ماتریالیسم دیالکتیکی) تنها به عنوان حیطه کاربرد این به اصطلاح قوانین، در واقعیت، در آن جای دارند، امروزه تعبیر مسلط فلسفه مارکسیستی در کشورهای سوسیالیستی و احزاب کمونیست است.
ولی از برخی انتقادهای صوری از نوشته های استالین و کنار گذاشتن «نظریه دو علم» (علم بورژوایی - علم پرولتاریایی) که بگذریم - نظریه ای که منشا بوگدانوفی دارد - این تعبیر فلسفی از سالهای 1930 تاکنون تغییر اساسی به خود ندیده است...

حق تکثیر: چشمه، 1380

» کتابناکهای مرتبط:
امپریالیسم(به مثابه بالاترین مرحله سرمایه داری)
کمیک 51 سال انقلاب جماهیر شوروی
مایاکوفسکی را دریاب،کهنگی را بسوزان!

نسخه ها
کلمات کلیدی
4.6 / 5
با 18 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۸/۰۸/۲۷


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You