با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

سبک‌ شناسی نثر

نویسنده:
از پیشگفتار کتاب:
در نگارش این بخش معضل اصلی یافتن راه حلی برای طرح تاریخ مفصل نثر فارسی در صفحات محدودی بود. به ناچار می بایست از ذکر نکات بسیاری چشم پوشید و در سایر موارد به اشاره ای اکتفا کرد و خلاصه کلام اینکه اساس را بر اختصار گذاشت. مشکل دیگر این بود که برای بحث و فحص در مسائل سبکی احتیاج به ذکر نمونه و شواهد است. در این مورد در آنجاها که گریزی نبود، به ذکر سطوری چند بسنده شد. خوشبختانه دانشجویان ادبیات در درس متون با کتب معروف از قبیل تاریخ بیهقی، تاریخ بلعمی، سیاستنامه، قابوسنامه و... آشنا شده اند و لذا تاحدی نقیصه کمبود نمونه نثر جبران می شود. اما در مورد بحث های سبکی که گاهی مختصر است و به نظر می رسد که هنوز مطالبی ناگفته مانده است، امید من این است که دانشجویان پیگیر و علاقمند به چند کتاب معدود اما مهم در سبک شناسی و تاریخ نثر رجوع کنند. اول از همه سه جلدی سبک شناسی اثر ادیب و شاعر بزرگ، ملک الشعرای بهار که به تفصیل تمام کتب نثری را که تا عصر او (حدود نیم قرن پیش) شناخته شده یا چاپ شده بود، بررسی کرده است. دوم کتاب فن نثر تالیف دکتر حسین خطیبی که مفصلا عمده کتبی را که به نثر فنی نگاشته شده اند، مورد مطالعه قرار داده است. سوم کتاب گنجینه سخن که در آن استاد دکتر صفا مختصرا کتب نثر را برحسب ترتیب تاریخی معرفی کرده و سپس قسمتهایی از هر کتاب را به عنوان نمونه ذکر کرده است و لذا این کتاب به سبب اشتمال بر نمونه های نثر مهم است...

» کتابناکهای مرتبط:
ماه در پرونده
نگاهی تازه به بدیع
سبک‌ شناسی شعر

نسخه ها
4.3 / 5
با 17 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۸/۰۶/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
Aristoteles
Member
این کتاب سبک شناسی بسیار فهرستوار و بیشتر رونویسی سطحی از کتابهای دیگران بویژه از استاد بهار و استاد خانلری است و از بررسی دقیق و فروکاوی ژرف در ساختار زبانشناسی نثر فارسی (آنگونه که در سبک شناسی استاد بهار هست) تُهی است ، به دوستداران زبان فارسی و جویای شناخت ساختاری این زبان، پیشنهاد میکنم در این زمینه تنها "سبک شناسی بهار " و نیز "تاریخ زبان فارسی دکتر پرویز خانلری " را مطالعه کنند .
نقل قول  
darvishco
Member
نسبت به سبک شناسی دکتر بهار مختصره.برای کسانی که برای ادامه تحصیل میخونن و افرادی که قصد مطالعه غیر تخصصی در زمینه سبک شناسی دارن کاملا مناسب هست.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You