Hiweb

فریدون: داستانی از شاهنامه (دو زبانه)

فریدون: داستانی از شاهنامه (دو زبانه)

نویسنده:
به همراه تصاویر رنگی

«پادشاهی فریدون» ششمین داستانِ پادشاهان و ششمین پادشاهی پیشدادی در شاهنامهٔ فردوسی است که دورانِ پانصدسالهٔ پادشاهیِ فریدون را داستان می‌کند.
در شاهنامه، فریدون از نژاد جمشید معرفی شده‌است. آبتین پدر فریدون از قربانیان ضحاک است، مادرش فَرانک او را به دور از چشم ضحاک به یاری گاو ناموری به نام برمایه (پُرمایه) در بیشه‌ای پرورش می‌دهد. تا هنگامی که کاوه با عاصیان به نزد فریدون می‌روند و وی را به رزم با ضحاک می‌کشانند. فریدون چرم‌پارهٔ کاوه را با پرنیان و زر و گوهر می‌آراید و آن را درفش کاویانی می‌نامد و به کین‌خواهی برمی‌خیزد. برادران فریدون به فرمان او پیشه‌وران را وامی‌دارند که گرزی برای او بسازند که بالای سر آن گاوی شکل باشد. چون گرز گاوسر ساخته می‌شود، فریدون با سپاهش سوی کشور ضحاک حمله می‌برد.
سروش راز باطل شدن جادوی ضحاک را به فریدون می‌آموزد. فریدون به کاخ وارد می‌شود و از شبستان ضحاک شهرنواز و ارنواز، دختران جمشید و خوبرویان گرفتار در آنجا را رها می‌سازد. هنگام مواجهه با ضحاک، گرز گاوسر را بر سر او می‌کوبد ولی پیک ایزدی او را از کشتن ضحاک بازمی‌دارد و فرمان می‌دهد او را با بندی که از چرم شیر درست شده باشد دست و پای ضحاک را ببندد و در غاری در کوه دماوند زندانی کند. سپس فریدون بر تخت ضحاک جلوس کرده بر جهان حکمرانی می‌کند.
برخی جشن مهرگان را یادبودی از به تخت نشستن فریدون می‌دانند. فریدون پس از غلبه بر ضحاک برای واپسین‌بار با دیوان روبه‌رو می‌شود، یا به دیگر سخن با غول‌ها به مبارزه برمی‌خیزد و پس از این مبارزه، همه چیز به اندازه‌های انسانی سوق داده می‌شود.

حق تکثیر: آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
دیوان ادیب طوسی
دیوان عنصری بلخی
شرح رباعیات خیام

نسخه ها
PDF
حجم: 10 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 166
4.7 / 5
با 10 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۸/۰۱/۲۴


پاسخنگارش دیدگاه
armandom
Member
نقل قول از mojtaba5200:
بسیار عالی لطف می کنید جلد نخست رو هم بفرستید


چطور باید فرستاد؟ میشه راهنمایی کنید
نقل قول  
mojtaba5200
Member
بسیار عالی لطف می کنید جلد نخست رو هم بفرستید
نقل قول  
armandom
Member
این کتاب جلد دوم (چاپ 1346) از مجموعه است که در اصل قرار بود در هفت جلد توسط شرکت نفت ایران با انتخاب داستانهایی از شاهنامه فردوسی توسط شادروان استاد ابراهیم پورداود چاپ شود که ظاهرا با مرگ استاد در سال 1347 تنها دو جلد آن چاپ شد.
من اسکن جلد نخست این مجموعه با نام بیژن و منیژه 1344 را هم دارم؛ اگر تمایل دارید ارسال کنم.
چون به صورت عکس هست و خودم بلد نیستم pdf بسازم.
با سپاس فراوان،
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You