با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

گیتاشناسی ایران (جلد سوم): دایره المعارف جغرافیایی ایران

گیتاشناسی ایران (جلد سوم): دایره المعارف جغرافیایی ایران

نویسنده:
برای هر ایرانی نیاز شناخت زیستگاه و لانه و کاشانه خود امری ضروری و سرشتی است مقدس و غریزی و طبیعی در نهاد همه جانداران به ودیعه گذارده و دفاع از آن را بر همگان تکیف کرده است.
چه فراوانند شهرها و روستا هایی که پیشینه هزاران ساله دارند و نامشان از کهنسالی و اصالت آنها حکایت دارد.با وجود این که فرهنگ های جغرافیایی گوناگونی توسط سازمان ها و اشخاص مختلف تهیه شده ،اما تا کنون فرهنگ جامعی که در بر گیرنده کلیه عوارض جغرافیایی ایران باشد تهیه نگردیده است.
نگارنده کتاب، مهندس عباس جعفری، سعی بر آن داشته تا افزون بر شهرهای کشور، به گلچینی از حدود بیست هزار روستای مهم ایران بسنده کند.

حق تکثیر: گیتاشناسی، 1364

» کتابناکهای مرتبط:
نخستین اطلس جغرافیا - جهان و ایران سال 1344
Evolution and Extinction Rate Controls
GIS Dictionary

نسخه ها
4.5 / 5
با 31 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۷/۱۰/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
mt1397
Member
باخرز از بخش های دوگانه شهرستان تایباد استان خراسان (= خور-آس-ان: محل برآمدن خورشید) است (برگ 138)

مستوفی در نزهة القلوب (برگ 153) از باغ های انگور اینجا سخن گفته است. بنابراین این نام به ریخت محل باخ-رز به چِم باغ انگور است. چنان که در زبان لکی و کُردی به باغ، باخ گویند. تایباد نیز قاعدتاً به ریخت تاک-آباد بوده است. چنان که انوشک روان به انوشیروان دگرگون شده است.
نقل قول  
mt1397
Member
نام نیسایَ در بیستون (نیشایَ سنگنوشته های آشوری) همان نهاوند (نیهاوند در دورۀ ساسانیان) است. قاعدتاً در زبان های ایرانی گاهی س به ه دگرگون می شود. نیسا به نیها و سپس به نها دگردیسی داشته است. و بر آخر آن پسوند دارندگی (ملکی) آمده است. در نقشه های بطلمیوسی از آن با نام زَرَ-نیس (نیسای زرین) یاد شده است. نی-سای را می توان استراحتگاه کاروان ها گرفت. چنان که نهاوند از منطقه های مهم ارتباطی ایران باستان بوده است و امروزه منطقه ای مهم در مسیر ارتباطی چندین شهر مهم ایران است.

چه این که در کنار دماوند، چِم های گوناگونی برای آن آورده اند.
نقل قول  
mt1397
Member
شهر کوهدشت در استان لرستان، به ظاهر می تواند از دو بخش کوه و دَشت باشد. حمدالله مستوفی در تاریخ گزیده از کوهدشت با نام کورشت یاد کرده است، که در زبان اوستایی می تواند به ریخت کوروشئیتی به چم محل بزکوهی باشد. اگر به ریخت کورودشت بگیریم به چِم دشت بزهای کوهی می شود. در لشگرکشی شیلهاک اینشوشیناک (۱۱۶۵-۱۱۵۱ پیش از ترسایی) به جنوب غربی کرمانشاه، از ناحیه ای به نام اوروکاپلو نام برده است که می تواند همین منطقه کوهدشت منظور باشد. در این شهر خرابه های دو معبد باستانی و یک معبد بت پرستی و چند خرابه ی باستانی دیگر همچنان برجای مانده است.

نقل قول  
shahbaz88
Member
کتاب بسیار کاربردی و جالب.
نقل قول  
1883
Member
بسیار ممنون.لطفا کتابهایی در زمینه اکوتوریسم و روستاشناسی در سایت قرار دهید
نقل قول  
farhange azad
Member
تشکر از دوست محترم به خاطر هر سه جلد این مجموعه ی ارزشمند .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You