با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار

امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار

این کتاب, تحقیقی است درباره مبارزات ضد استعماری "امیرکبیر" که در هفت بخش سامان یافته است. در ابتدای کتاب تصویری از اوضاع و احوال کشور قبل از زمامداری امیرکبیر ترسیم می‌گردد; سپس اقدامات و اصلاحات و مبارزات او بر ضد استعمار و عمال استعمار بازگو می‌شود و پس از آن, وضع کشور پس از سقوط امیرکبیر و تجدید استعمار بررسی و ارزیابی می‌گردد. در بخش اول به "عوامل خاص تربیت امیرکبیر" اشاره شده است. بخش دوم به اوضاع "پیش از امیر" مربوط می‌شود که شامل دو فصل "آثار شوم پیمان ترکمان چای" و "در راه احراز کرسی صدارت" است. بخش سوم تحلیلی از "سیاست داخلی امیرکبیر" که این موضوعات را "تمرکز قدرت یا مبارزه با ملوک الطوایفی", "تنظیم بودجه یا مبارزه با استعمار اقتصادی", "تشویق صنعت و تکثیر ثروت", "تقویت بنیه دفاعی", "نهضت فکری و علمی", "امیرکبیر و مذهب". بخش چهارم با عنوان "سیاست خارجی امیرکبیر" از این مباحث تشکیل شده "امیر و نفوذ استعمارگران", "جلوگیری از مداخله خارجی در امور داخلی", "جاسوسی به نفع اجانب", "استفاده از مذهب", "امام زمان", "اسناد جاسوسی", "امیرکبیر و اقلیت‌های مذهبی", "امتیار بیگانه, یا دزدی رسمی", "امتیاز حکومت بر خلیج‌فارس", "افغانستان", "کارشکنی بریتانیا و نقشه‌های دیگر امیر". پایان کار و سرنوشت امیرکبیر موضوع بخش پنجم کتاب است. در بخش ششم نیز قضاوت‌های دیگران و سخنان و نوشته‌های صاحب نظران درباره امیرکبیر آمده است. آخرین بخش کتاب نیز به اوضاع ایران پس از امیرکبیر اختصاص یافته "عقب‌گرد در سیاست خارجی", "امتیاز رویتر یا استعمار بی پرچم" و "دوران امتیازات". کتاب با فهرست مطالب و اعلام به پایان می‌رسد.

این کتاب پیشتر با کیفیت نامطلوب در سایت قرار گرفته بود.

» کتابناکهای مرتبط:
قتل عام مسلمانان در دو سوی ارس
تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس - جلد 5
مقالات

نسخه ها
4.2 / 5
با 20 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۷/۰۸/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
migi
Member
با توجه به زمینه تحقیقی جناب هاشمی در مورد امیر کبیر مشخص است که نسبت به اطرافیانشان چندین کتاب در عمر با ارزششان مطالعه کرده بودند و این جای بسیار امیدواری است!
نقل قول  
smemedd
Member
وقتی ما شاه سردار اکبر-سردار سازندگی داریم که میگفت ار زمان مادها - قبل از پیدایش تاریخ مکتوب ایران- تا کنون و زمان من از ده هرار سال پیش تا الان اینقدر سازندگی و خدمت به مردم و ایران و بشریت نشده ؟- و در اقدامی انقلابی و بزرگ ایشان کارخانه و نوشابه کوکاکولای آمریکای را به ما ملت ارزانی میدارد جنرال موتورز کرمان موتورز می اورد .سیمای امیر کبیر دیگر مجو رنگ باخته است هر چند که قبل از تحقیقات و تدقیقات میدانی مستمر و پیگیر و طاقت فرسا ی او اطلاعات ما از امیر کبیر ناچیز تقریبا هیج بود - وخدمات ترور ایشان در اعدام انقلابی منصور خود فروخته آلمان الخ - و خدمات سد سازیهای او از جمله مشرو ب و سیراب ساختن خوزستان - با احداث سد گتوند شوشتر که محیط زیست نمیدانم از حسادت میگوید محیط زیست و خوزستان را دارد از بین مبیرد- افسوس که فعالیتها ایشان به توسط مرعشی برادر خانمش و تیم کرمانیها در مجلس برای تصویب مادام العمری ریاست جمهوری به ثمر نرسید - آه و افسوس - البته ایشان به شنا در شمال شهر و در کاخ های مصادره ای و ورزش علاق داشت و از کم لطفی در عدم توفیق در ریاست جمهوری به خدا هم پناه میبرد و بدین گونه خیلی خدا پرست بود و ما مردم برای قدر دانی پسرش را رییسمان کردیم که پاینده رییس باد ا!! -که دیگر نیاز به خواندن خدمات امیر و مبارزه اش با استعمار نمی ماند و مقصود حاصل است او ست سردار و اوست ناجی و اوست امیر ما -- وافسوس !!
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You