با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

فرهنگ نمادها (جلد اول)

فرهنگ نمادها (جلد اول)

نویسنده: ژان شوالیه، آلن گربران

اساطیر، رویاها، رسوم، ایما و اشاره، اشکال و قوالب، چهره ها، رنگها، اعداد

جلد اول: الف (آئومنیس ها - آینه ها)
در مقدمه این کتاب آمده است: «این فرهنگ هدفی خاص دارد وبه همین دلیل همچون واژه‌نامه و فرهنگ لغات معموله نیست که مجموعه تعاریف باشد بلکه طبعا برای شکستن چارچوب‌های ثابت و گرد آوردن کرانه‌ها در یک بینش است. شبیه است به تیری که پرواز می‌کند و پرواز نمی‌کند ساکن است و فرار بدیهی است و رسوخ ناپذیر. کلمات برای القای مفهوم یا مفاهیم یک نماد، حتی الوجودند، اما قادر نیستند تمام ارزش‌های آن را بیان کنند باشد که خواننده ساخت و پرداخت مختصر ما را به عنوان قرصی نداند که در محدوده تنگ خود تمامی ابعاد یک نماد را محصور کرده است.
این فرهنگ فقط برای آن است که رابطه میان تصاویر، نظرها، باورها و عواطف را توصیف کند. فرهنگی در برگیرنده 1200 واژه که از نظر نمادین تفسیر شده‌اند. برای ارجاعی سهل‌تر، گاه بر نمادهای دال مانند روح، آسمان و غیره تکیه شده و گاه بر نمادهای مدلول مانند آهو، نیلوفر و غیره تفسیرها بدون نظامی از پیش تنظیم شده گزارش شده‌اند و گاه به نظمی دیالکتیکی دست یافته‌اند که کاربرد این نظم گاه آموزنده است و گاه زیبایی شاختی. آنها به ندرت نقد شده‌اند مگر وقتی از منطق خاص نمادها فاصله گرفته باشند، اما این نقدها همراه با نوعی قید و شرط است زیرا در ارتباط با حقیقت نماد می توان عنوان نمایشنامه معروف پیراندلو را به خاطر آورد گاه پیش آمده که تفاسیر کاملا شخصی شده اند اما هر مدخلی باز است و پذیرای نظرات جدید.
با اینکه برخی مداخل بسط یافته اما به هیچ وجه مدعی کمال نیست. درباره هریک از نمادهای مهم کتاب های کاملی نوشته شده و هر یک از کتابها کتابشناسی مفصلی در بردارند. اما ما در این فرهنگ تفسیرهایی را برگزیده‌ایم که مطمئن‌ترین و اساسی‌ترین و در عین حال اشارتگر است زیرا به خواننده امکان می‌دهد تا کشف کند و مفاهیم جدیدی را دریابد. از سوی دیگر این کشف شخصی و امکان وجود این درک بدیع با استفاده از مفاهیم مشترک میان مداخل مختلف که با علامت ستاره در هر مدخل مشخص شده تسهیل می‌شود. ارجاع به کتاب‌های پایه در هر مطلب که با استفاده از حروف اول اسم بوده و در کتابشناسی انتهای کتاب به طور کامل آمده امکان دیگری است که مطالعه بیشتر در مورد هر مدخل را میسر می‌سازد و اگر کسی بخواهد در مورد نمادی تعمق کند با استفاده از این امکانات می‌تواند تحقیق خود را گسترش دهد.

حق تکثیر: جیحون، 1379

» کتابناکهای مرتبط:
داستان های شاهنامه (جلد سوم)
تاریخ و اساطیر تطبیقی ایران باستان (جلد اول)
اساطیر ژاپن

نسخه ها
4.6 / 5
با 56 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 11
۱۳۹۶/۰۴/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
کتاب جالبی بود ولی حیف که کیفیت اسکن پایینه
نقل قول  
01312247566
Member
این کتاب با اسکن ضعیف گذاشته شده کسانی که نسبت به اسکن بد آلرژی دارند لطفا کتاب را دانلود نکنند و کتاب چاپی را تهیه کنند تا عدم رضایت را با نقد کتاب اشتباه نگیرند.با سپاس
نقل قول  
mohammadadim
Member
از لحاظ کیفیت اسکن پایینه ..... و دلیلش به احتمال فوی اینه که ایشون اسکنر در اختیار نداشتند و با نرم افزار انروید و ربوط به موبایل اسکن کردند به این دلیل صفحات موج دار هستند ...در هر صورت کار بسیار سختی بود که انجام دادند. ممنونم
نقل قول  
iranirani68
Member
با سلام
کتاب بسیار ارزنده ای ست.
تشکر می کنم
نقل قول  
Sssjad
Member
با سلام و تشکر از آپلودکننده محترم
ایکاش این همه زحمت که کشیدید صفحات کتاب رو بهتر اسکن میکردید.
نقل قول  
01312247566
Member
هر چه صفحات بیشتری ورق میزنیم مانند مترجم افسوس میخوریم که کجاست نمادهای کهن ایران
نقل قول  
amirtolouie
Member
درودها بر شما بزرگوار؛ و ممنون از این مجلدات بسیار ارزشمند. برای‌تان شادکامی آرزومندم.
نقل قول  
jedivssith
Member
با درود و سپاس از سرکار خانم هانیه برای آپلود این مجموعه عالی.

فقط ایرادی که کمی در هنگام مطالعه کار خواندن را سخت تر می کند اسکن بیشتر صفحات کتاب است که کاملا تخت و صاف اسکن نشده و بخاطر زاویه ای که صفحات کاغذ در هنگام اسکن پیدا کرده اند کمی چشم خواننده را آزار می دهد. امیدوارم این مشکل برای دو جلدی که زحمت آپلود آن را کشیده اید برطرف شود و برای سه مجلد بعدی نیز نباشد. باز برای قرار دادن این مجموعه کتاب ارزشمند که خودم به شخصه به این نوع کتابهای علاقه بسیار دارم قدردانی می کنم.

موفق و موید باشید.
نقل قول  
بسیار ممنون از حسن سلیقه و نگاه حرفه ای شما در گزینش کتابهای نفیس و عالی
واقعا ممنون از لطفتون
نقل قول  
hanieh
مدير ارشد
نقل قول از mohsen4086050:
سلام ، این کتاب پنج جلد دارد ؛ آیا باقی مجلدات نیز به اشتراک گذاشته می شوند؟
باتشکر.

بله. تمامی جلدها در سایت قرار می گیرد.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You