Hiweb

رؤیا و تاریخ: آمریکا در دو قرن

نویسنده:
تعداد صفحات: 554

انگلستان فاتح جنگ هفت ساله (1763-1756) در برابر فرانسه و اتریش، بار قرض سنگینی را به دوش دارد و مصمم است پرداخت قسمتی از آن را به عهده‌ی مستعمرات آمریکایی‌اش بگذارد. برای رسیدن به این منظور تدابیری اتخاذ می‌کند که نتیجه‌ی آن بروز طغیان است.
برای تشکیل اولین کنگره‌ی سراسری، نمایندگان تمام ایالات آمریکا به جز جورجیا در پنجم سپتامبر 1774 در فیلادلفیا گردهم می‌آیند. این نمایندگان خواستار استقلال آمریکا نیستند بلکه تقاضا دارند تا لندن حقوقی را که قانون اساسی انگلیس برای آنها قائل شده است محترم بشمارد. اما جرج سوم پادشاه انگلستان اینطور به قضیه نگاه نمی‌کند. او این کار نمایندگان ایالات آمریکا را نوعی تمرد و سرکشی به حساب می‌آورد که بایستی به شدت آن را سرکوب کرد.
در شب 18آوریل 1775، ژنرال توماس گیج Thomas Gage، که فرماندهی قوای انگلیس را در بوستون به عهده دارد در اجرای فرامین مقامات مافوقش، قسمتی از قوای تحت فرماندهی خود را برای نبرد آماده می‌کند؛ در سحرگاه 19 آوریل این قوا راهی لگزینگتن Lexington می‌شود. هدف فرمانده انگلیسی دو چیز است: یکی دستگیری دو تن از رهبران میهن‌پرستان، یعنی ساموئل آدامز Samuel Adams و جان هنکوکJohn Hancock و دیگری نابود کردن انبار مهمات میهن‌پرستان که در یکی از دهکده‌های حوالی ماساچوست قرار دارد.
با وجود تاریکی شب، حرکت قوای ژنرال گیج از چشم میهن‌پرستان پنهان نمی‌ماند. میهن‌پرستی به نام پل ریویر Paul Revere که الهام‌بخش شعر مشهور لانگ فلو Longfellow شده است برای آگاه کردن دوستانش، با اسب از بوستون حرکت می‌کند و حوالی نیمه شب به لگزینگتن می‌رسد.وهمین حرکت انگلیس منجر به شروع جنگ استقلال آمریکا شد.

حق تکثیر: انتشارات آگاه 1357

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ هرات در دوره تیموری ها
Jihad and Islam in World War I
تاریخ طبری (جلد دوازدهم)

نسخه ها
PDF
حجم: 19 مگابایت
تعداد صفحات: 10
4.7 / 5
با 31 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۶/۰۱/۱۴


پاسخنگارش دیدگاه
kaydan
Member
نقل قول از bmiboy:
سپاس بابت تمامی زحماتتون


خواهش میکنم دوست عزیز.
نقل قول  
bmiboy
Member
سپاس بابت تمامی زحماتتون
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You