سفرنامه: خاطرات کاوشهای باستان شناسی شوش 1884- 1886

سفرنامه: خاطرات کاوشهای باستان شناسی شوش 1884- 1886

نویسنده:
324 صفحه

کتاب خاطرات کاوش های باستان شناسی شوش از چند دیدگاه قابل بررسی است. به عقیده بسیاری این کتاب معرف اوضاع اجتماعی و سیاسی دوران قاجار است. نوشتار کتاب به صورت خاطرات روزانه مادام دیولافوا است و همان طور که معمول می باشد یکی از ویژگی های خاطره نویسی بررسی وقایع از دیدگاه شخصی است.
دیولافوا در توصیف جزئیات مهارت بالایی دارد و چون احساسات خود را در نوشتن خاطرات مطرح کرده است، خواننده در اکثر مواقع بی آنکه خود بخواهد همراه او شده و گاهی فراموش می شود که این هیئت باستان شناسی برای تارج میراث ملی آمده اند.
گرفتن اجازه برای حفاری به ساده ترین صورت امکان می پذیرد و شرایطی گذاشته می شود که بود و نبودش در نهایت امر فرقی نمی کند:
اجازه ای (اجازه مربوط به دولت ایران مبنی بر حفاری هیئت فرانسوی) که از راه دیپلماسی درخواست شده بود به عدم موافقت صریح برخورد. هنوز یک ماه از درخواست صدور فرمان نگذشته بود که این خبر یاس آور به وسیله تلگراف به ما رسید. همه از تفره و تعللی که در دیپلماسی شرق موجود است شکایت داشتند.

حق تکثیر: دانشگاه تهران، 1376

» کتابناکهای مرتبط:
سفرنامه بهلر
ت‍ب‍ری‍ز از دی‍دگ‍اه‌ س‍ی‍اح‍ان‌ خ‍ارج‍ی‌ در ق‍رن‌ ه‍ف‍ده‍م‌
سیاحتنامه فیثاغورس در ایران با یک گراور

نسخه ها
PDF
حجم: 41 مگابایت
تعداد صفحات: ?
4.6 / 5
با 47 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 5
۱۳۹۵/۰۹/۲۶


پاسخنگارش دیدگاه
hanieh
مدير ارشد
نقل قول از da66dash93:
خانم هانیه امکان آپلود کتاب (ایران،کلده و شوش)را دارید؟
به این کتاب احتیاج دارم

بله. این کتاب رو دارم اما به خاطر تعداد زیاد عکسهایی که داره، حجمش بالاست. امکان آپلودش نیست. اما سعی می کنم تا حد امکان بشه حجمش رو کم کرد که قابل آپلود بشه.
نقل قول  
da66dash93
Member
خانم هانیه امکان آپلود کتاب (ایران،کلده و شوش)را دارید؟
به این کتاب احتیاج دارم
نقل قول  
kaydan
Member
جلد دیگر از سفرنامه خانم دیولافوا به نام"ایران، کلده وشوش" ترجمه زنده یاد استاد علی محمد فره وشی در سال 1332 به همت انتشارت خیام برای اولین بار چاپ و منتشر گردید، چاپ دوم کتاب نیز پیش از انقلاب بوده ولی متاسفانه به دلیل اینکه چاپ اول و دوم در قطع وزیری، یعنی کوچکتر از نسخه اصلی کتاب چاپ گردید، به همین دلیل گرآورها(نقاشی و تصاویر) کتاب همچنین اندازه فونت متن بسیار ریز بوده واز کیفیت کتاب کاسته است، در چاپ سوم کتاب(1364) انتشارات دانشگاه تهران سعی نموده تمامی غلط های املایی کتاب را برطرف کرده و بی کم و کاست کتاب را در همان اندازه نسخه اصلی(رحلی) چاپ نموده، به طبع در چاپ سوم به دلیل بزرگی اندازه کتاب هم سایز فونت مطالب بزرگتر و خواناتر گردیده و از طرفی گرآورهای کتاب که در برگیرنده تعداد بسیاری نقاشی و تصاویر بسیار زیباست که بدست خود نویسنده کتاب(خانم دیولافوا) طراحی گردیده نیز به صورت کاملا واضح چاپ شده است. تعداد صفحات کتاب 814 صفحه و بالغ بر ده ها تصویر مختلف از مناظر قدیم و شخصیت ها و آثار باستانی می باشد.
(متاسفانه یکی از جمله مشکلات اسکن این کتاب اندازه سایز قطع رحلی کتاب و تعداد زیاد تصاویر کتاب می باشد.)
نقل قول  
armandom
Member
با سپاس فراراون، بانو گرامی اگر امکانش هست کتاب دیگر دیولافوا به نام: ایران کلده و شوش را هم در سایت قرار بدید.
نقل قول  
sepehrnia
Member
تنها کار خیر این زن و سوهر، انتشار دو جلد کتاب است که یکی همین کتاب در دسترس است. متأسفانه این زن به شدت مخرب آثار باستانی ایران بوده که در خاطراتش هم ذکر شده است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You