رسته‌ها
مساله صلح امام حسن (ع)
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 227 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.1
با 227 رای
«مسأله‌ای که از قدیم الایام مطرح بوده، این است که چه شد که امام حسن(ع) با معاویه صلح کرد؟ برخی گفته‌اند: اساساً امام حسن(ع) و امام حسین(ع) دو روحیه مختلف داشتند؛ یکی طبعاً صلح‌طلب و دیگری طبعاً جنگ‌طلب بوده است و اصلاً دو روش متناقض داشته‌اند؛ در حالی که حقیقت، چنین نیست و اختلاف عمل آنها به خاطر شرایط مختلف است. قبل از بحث دربارة این شرایط به بحثی راجع به دستور اسلام در مورد جهاد می‌پردازیم.
این که اسلام اساساً دین جنگ است یا دین صلح، سؤال اشتباهی است. حتی اگر در زندگی پیامبر (ع) هم نگاه کنیم می‌بینیم که آن حضرت در مکه روش مسالمت‌آمیز اختیار می کنند و در مدینه اجازة جنگ می‌دهند، ولی باز هم پیمان صلح حدیبیه را امضاء می‌کنند. حضرت علی(ع) نیز بعد از 25سال سکوت، دست به چند جنگ خونین می‌زند و از طرفی در صفین علی‌رغم میل باطنی، صلح می‌کند. می‌توان پرسید: چرا امام، جنگ را ادامه نداد؟ حداکثر این بود که مثل پسرش امام حسین(ع) کشته شود..»
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
32
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hamid
hamid
۱۳۸۶/۱۰/۲۳

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی مساله صلح امام حسن (ع)

تعداد دیدگاه‌ها:
2
کتابهای استاد مطهری را باید با تفکر روز مطالعه کرد ، ایشان تمام مطالب را بر اساس اندیشه های جهان امروز بررسی نموده اند. (!)(!)(!)(!)(!)(!)(!)
مسئله صلح امام حسن (ع) از مسائل مهم و جالب توجه اندیشمندان و محققان است که برای ما اهل شیعه هم از اهمیت زیادی برخوردار است . اینکه استاد شهید مطهری در مورد آن بحث کرده جای بسی خوشحالی است .
PDF
مساله صلح امام حسن (ع)
338 کیلوبایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک