Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

از زندان رضاخان تا صدر فرقه دمکرات آذربایجان

از زندان رضاخان تا صدر فرقه دمکرات آذربایجان

بررسی زندگی و آراء سید جعفر جواد زاده (پیشه وری) با نگاهی دوباره به ظهور و سقوط فرقه دمکرات آذربایجان
در کتاب حاضر، زندگی آرا و شخصیت واقعی سید جعفر جوادزاده 'پیشه‌ وری' ذیل سه مرحله ـ از دوره نوجوانی تا زمان مرگش در آن سوی ارس ـ بررسی و تحلیل می‌ شود .برای این منظور مولف نقاط قوت و ضعف 'پیشه‌ وری 'را برشمارده، در پی آن مطالبی در باب سر آغاز جنبش چپ ایران، تاریخچه فرقه عدالت، علل شکست جنبش جنگل و علل ظهور دیکتاتوری رضا خان مطرح می‌ سازد. همچنین به چرخش‌ های سیاسی و دیپلماسی زمامداران شوروی اشاره می ‌نماید. بخش اول کتاب به شرح دوران نخست زندگی پیشه‌ وری ـ دورانی که وی به کمونیستی دو آتشه بدل شده بود ـ اختصاص یافته شامل این مباحث است : روزگار مهاجرین تیره روز ایرانی در قفقاز، تولد، مهاجرت، تحصیل، اولین تجربه‌ های نویسندگی و فعالیت‌ های سیاسی، انقلاب اکتبر ۱۹۱۷روسیه، تاریخچه حزب عدالت، ورود ارتش سرخ به خاک ایران، انتقال حزب عدالت از آذربایجان شوروی به خاک ایران، نخستین کنگره حزب عدالت، کودتای احسان‌ الله خان، تلاش‌ های نافرجام حیدرخان، ظهور دیکتاتوری رضاخان، کمونیست‌ ها و حکومت رضاخان، پیشه‌ وری و روزنامه 'حقیقت'، ظهور کمونیست‌ های نسل جدید: تقی ارانی. بخش دوم با عنوان 'دوران زندان، سال‌ های خاکستری ' شامل این مطالب است: دستگیری و بازداشت، تفتیش منزل، وضعیت زندان رضاخان، ورود گروه ۵۳نفر، دوران محاکمه، دستگیری و اعدام کمونیست‌ های ایرانی در دوره استالین، سقوط خودکامه .آخرین و اصلی ‌ترین بخش کتاب، 'دوران اصلاح طلبی و حضور در فرقه دموکرات آذربایجان پیشه‌ وری 'عنوان گرفته، مشتمل بر این مباحث است: پیشه‌ وری و تاسیس حزب توده، انتشار روزنامه 'آژیر'، حضور در حزب دموکرات، پیشه ‌وری و مجلس چهاردهم، رد اعتبارنامه پیشه‌ وری، اولین کنگره حزب توده ایران و اخراج پیشه‌ وری، جدال قلمی پیشه‌ وری با دکتر مصدق، خط مشی حزب توده در قبال فرقه دموکرات آذربایجان، مساله زبان آذری و حکومت مرکزی، نخستین کنگره فرقه دموکرات و عکس ‌العمل مجلس چهاردهم در قبال حوادث آذربایجان، استقرار حکومت ملی آذربایجان، قوام‌ السلطنه در مسند نخست وزیری، چرا نیرو های شوروی خاک ایران را تخلیه کردند. ارزیابی کلی اصلاحات یک ساله فرقه دموکرات آذربایجان، مشکلات دیرینه فرقه دموکرات، و پایان کار فرقه دموکرات. کتاب با یادداشت‌ های نویسنده، نمایه اسامی و عکس‌ هایی از پیشه ‌وری و رهبران و اعضای فرقه دموکرات و سایر رجال سیاسی وقت، همچنین تصویر تعدادی سند به پایان می‌ رسد .

حق تکثیر: تهران، اوحدی

» کتابناکهای مرتبط:
هواخوری باغ
اسناد نهضت آزادی - جلد دوازدهم
پروژه تاریخ شفاهی ایران (دانشگاه هاروارد) – جلد پانزدهم

نسخه ها
4.4 / 5
با 65 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 144
۱۳۹۴/۰۸/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
sadiqi70
Member
تنها دوره ای از تاریخ معاصر که سایه دیکتاتوری از آذربایجان کوتاه شد و از تدریس زبان مادری گرفته تا کارخانه ها برای خود آذربایجان کار کردند
نقل قول  
farazflhh
Member
دلایلش پیشوری کمونیست بود اصلا مردم اذربایحان قبولش نداشتن تازه اون موقع کافی بود به وطنشون مثل زمان جنگ نگاه چپ میکردین تا چیز میشدن الان یه مثت بی سواد که فقط شبکه گوناز تی وی نگاه میکنند دارن چرت پرت میگن راقل برین کتابای مهم بخونین بعد نظر بدین یاشاسین اذربایجان یاشاسین ایرانیمیز
نقل قول  
farazflhh
Member
چرت پرست اصلا خود مردم اذربایجان ضد پیشروی بودن مادره خودم تبریزیه اصل داستان شنیدم این کتابم همش خیالاتتونه درضمن عکس شادی مردم پس از فرار پیشوری میتونم براتون بزارم
نقل قول  
omidmoehbi2
Member
نقل قول:
سعی کنید با نوشته های بی ربطتان دوباره مدارک و منابع تاریخی را به صفحات قبل بندازید
من از تاریخ نقل کردم نه چیز دیگر،تاریخی که مورد پذیرش همگان است و یکی از مهمترین و معتبرترین مدارک باستانی و تاریخی هستند.
این از افکار فاشیستی شما ناشی می شود که می خواهید هویت یک ملت را تحریف کنید ولی در مقابل حقیقت چون شکست می خورید رو می آورید به برچسب زدن های گوناگون از جمله تجزیه طلب خواندن. فاشیست و کلیسا هم علوم و دانشها و حقایقی را که بر ضد افکار غلطشان بوده نابود می کردند و انواع اتهامات را به دانشمندان و بزرگان می زدند و سرکوبشان می کردند،دیکتاتوری و فاشیسم جنایت کار یعنی همین ،در کشورهایی مانند ایتالیای فاشیستی به رهبری موسولینی،آلمان نازی جنایتکار،شوروی استالینی دیکتاتور و خون آشام این کارها می شد ولی دیکتاتور ها و فاشیست ها با چه خفتی از بین رفتند؟
آیا باید تاریخ در همه جا سرکوب شود و در مورد پیشینه و تاریخ هیچ ملتی صحبت نشود؟ البته در کشورهای فاشیستی اینطور بود ولی فاشیسم در ایران چند ملیتی جایی ندارد در کشورهای تک ملیتی جایی نداشت و مردم سرنگونشان کردند چه برسه به ایران.
فاشیسم در ایران جایی ندارد


عجب شعارهایی. کدام فاشیسم برادر من؟؟ کجای حرف من بوی فاشیسم می دهد. فاشیسم و شوینیسم یک سری ناسزاهایی تاریخ مصرف گذشته هستند که تا جایی که من فهمیدم در شبکه دولتی روسیه کاربرد دارند.
شما از کجا فهمدی که من فاشیست هستم؟ فاشیسم یک مکتب سیاسی است که تعریف مخصوص به خودش را دارد. نمی شود به طور دیمی هر وقت بحثی شد که با عقاید شما سازگاری نداشت از برچسب فاشیسم استفاده کنید.
فاشیسم به این شکل که شما دارید از آن استفاده می کنید ، وجود خارجی ندارد،به این شکل هر کسی را که مخالف افکار تجزیه طلبانه بود می توان فاشیسم نامید.

شما دارید با جناب هیرکان زیر کتاب "از زندان رضا خان تا صدر فرقه دموکرات" در مورد تاریخ طبری و ریشه ترکان در زمان حمله اعراب بحث می کنید. فرضا حرف شما درست باشد. چه نتیجه ای از این بحث تاریخی به دست می آید که به موضوع کتاب و پیشه وری بر می گردد. فرضا ترکان از زمان اعراب و قبل حمله مغول در برخی نواحی ساکن بوده اند و سلسله های ترکی وجود داشته است، نتیجه اش چیست؟ فوقش جناب هیرکان اشتباه می کند، بعد قرار است چه نتیجه ای حاصل شود؟ جتاب S100 رک و راست منظورتان را بیان بفرمایید. آذربایجانی ها یکی از اقوام ساکن ایران هستند یا یک ملت جداگانه با تاریخ جداگانه، زبان جداگانه، فرهنگ جداگانه؟
منابع و مدارک تاریخی مورد استناد شما به چه سود امروز ما می آید؟ رک و راست بگویید می خواهید یک کشور و یک ملت درست کنید.
همه می دانند که قرار است از این نوع بحث ها چه نتیجه ای گرفته می شود. به این ترتیب بختیاری ها و تالشی ها هم باید ادای ملیت بکنند. بلوچ ها و عرب ها و کردها و هر کدام یک ملت جداگانه هستند با تاریخ جداگانه و فرهنگ جداگانه. بی خود نیست که مدام صحبت از هویت یک ملت و تحریف تاریخ یک ملت می کنید.

فاشیسم جایی در ایران چند ملیتی؟؟!! (منظور چند قومی است) ندارد. همانطور که تجزیه طبی در ایران محکوم به نابودی است.
نقل قول  
E R S
Publisher
الان فکر کنم یک هفته ای میشه که کتابی به سایت اضافه نشده. می خواستم امشب چند تا کتاب آپ کنم که با این وضعیت، ظاهرا باید فعلا دست نگه دارم.
بهتر نیست اگه مشکلی برای سایت پیش اومده، از طریق "وبلاگ مدیران" اطلاع رسانی کنید تا کاربران سایت در جریان باشن؟
نقل قول  
sia1359
Member
نقل قول از sia1359:
از این که پیام قبلی رو گذاشتم عذر خواهی میکنم. کمی عصبانی بودم. چون دائم این مسائل رو میبینیم، ولی میخونیم (یعنی مینویسند) که اینطور نیست. به هر حال باز هم عذر خواهی میکنم اینجا جای این حرفها نبود. شب خوش
و اگر ناظر محترم پیامم رو حذف کنه ممنون میشم
نقل قول  
s100
Member
اسطوره شناس،شما حرف ایشون رو نگرفتید منظور ایشون توهین در این صفحه نبود،انگار تلوزیون و اخبار نمی بینید

و توهینی هم که به اعراب کردید ... واقعا متاسفم،گاهی باید خشم رو کنترل کرد،من به شخصه جدا بسیار ناراحت شدم برای این توهین ها،هنوز یکی سرد نشده،دومی ... تا کی؟ تا کی فاشیسم؟

واقعا ننگ بر فاشیسم
نقل قول  
sia1359
Member
از این که پیام قبلی رو گذاشتم عذر خواهی میکنم. کمی عصبانی بودم. چون دائم این مسائل رو میبینیم، ولی میخونیم (یعنی مینویسند) که اینطور نیست. به هر حال باز هم عذر خواهی میکنم اینجا جای این حرفها نبود. شب خوش
نقل قول  
آقای s100 ما قبول می کنیم که نژاد آذری ها ترک هست و قبول هم می کنیم که ترک زبان هستند و حقوق قومیتی دارند ولی آیا باید راه رو برای یک مشت سعودی کثیف باز کنیم تا از آب گل آلود ماهی بگیرند،گیریم که بابک خرمدین دنبال جدایی و خودمختاری بود مگه همین عربها اون رو نکشتن؟

من نه فاشیست هستم و نه طرفدار فاشیسم و نه طرفدار پهلوی و نه منکر حقوق قومیت ها ولی از این می سوزم که راه رو برای یک مشت سعودی متعفن کثیف باز می کنیم تا بیان اینجا آتش بیار معرکه باشن و بنزین روی خرده مشکلات که حل شدنی هست بندازن و آتش اختلاف بین قومیت های ایران بندازن. این مردم ما نه به گفته مزدورها تحریک میشن و نه باهم دشمنی دارن

همین ترک و فارس و کرد و ... سالها با دوستی با هم زندگی کردند و باهم هم برادر و متحد هستند و یک عده مزدور سعودی می خواهن از هر فرصتی برای اختلاف افکنی استفاده کنند نمونش هم که sia1359 شاهد هستید که.
نقل قول  
آقای سیا آخه عربه،سوسمار خور،عرب کثیف چرا می خواهی آتیش بیار معرکه باشی؟ کجا به ترکها توهین کردند؟ شهرتم زدی یزد کدوم یزدی تمام نوشته هاش دفاع از عرب سوسمار خور کثیف بعثی هست،اگه توهین به قومیت ها اینقدر عادی شده پس نباید این نوشته من حذف بشه سوسمار خور کثیف،عرب حال به هم زن

آخه سوسمار خور فکر می کنی آذری های عزیز با حرف تو عرب تحریک میشن،متعفن،خب حالا که توهین عادی شده عرب حال به هم زن پس نباید این نوشته من حذف بشه
دیدید اینجور بعثی های متعفن حال به هم زن،عرب کثیف سعودی دارن قومیت های ایرانی رو تحریک می کنند و جک ها و توهین ها رو هم این متعفن های سوسمار خور عربهای سعودی می سازند،آذری های عزیز و وطن پرست فکر میکنی با حرف یه نخاله سعوی سوسمار خور مثل تو تحریک میشن؟

نشون بده کجا توهین به ترکها شده،نشون بده،سعودی مزدور
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You